Gemeenschapsbossen een belangrijke financieringsbron binnenland
Als de totale beschikbare gemeenschapsbossen van de dorpen in het binnenland in één worden geclusterd, kunnen ze als een significante financieringsbron dienen voor de ontwikkeling van het binnenland in de ruimste zin des woords. Het totaal geregistreerde aantal hectares aan gemeenschapsbossen de marron- en inheemsen dorpen moet in beeld gebracht worden om vast te stellen wat de minimale commerciële waarde ervan is.
Het Tropen Bos Instituut en Stichting Bosbeheer en -toezicht zullen kunnen bijdragen door te helpen om een helder beeld te geven van totaal aantal beschikbare hectares aan gemeenschapsbossen. In het tropische oerwoud is er een hoge concentratie van commerciële hoogwaardige boomsoorten. Een inventarisatie en taxatie hiervan in US$ dollars zou een bepaalde waarde per hectare opleveren. Het totale aantal zou dan een bepaalde waarden opleveren in miljoenen US$ dollars. Dit zou als uitgangspunt gehanteerd kunnen worden om met nationale en internationale financieringsinstituten om de tafel te zitten om een fonds op te richten van waaruit heel veel projecten van het binnenland gefinancierd kunnen worden.
We praten dan over grootschalige en moderne agrarische projecten, onderwijsprojecten voor wat betreft de fysieke faciliteiten als degelijke en kwalitatieve goed ontwikkelde programma's, degelijke elektrificatie en drinkwatervoorziening, toeristische projecten, non timber forest producten. Verder de waarborging en conservering van de culturele diversiteit van de binnenlandbewoners, het bestendigen van de biodiversiteit in het kader van de zo besproken klimaat verandering, transport in al haar facetten, huisvesting, infrastructuur en totale ontsluiting van het binnenland. Kortom een totaal geïntegreerde ontwikkelingsprogramma voor het binnenland.
De Surinaamse overheid zal de bereidwilligheid aan de dag moeten leggen voor een staatsgarantie in deze. Dit open de weg voor potentiële particulieren in binnen- en buitenland om op grote schaal te investeren in het binnenland. Een alles omvattende uitvoering hiervan zou op middellange- en langetermijn een heel ander beeld creëren in het onder ontwikkelde binnenland van Suriname.
Met het draagvlak van de de binnenlandse gemeenschappen, waaronder de dignitarissen van de marrons en inheemsen en hun vertegenwoordigers kan tot uitvoering van dit idee worden over gegaan. Er zal een traject worden uitgezet om dit in goede banen te leiden. Allereerst komt er dan een consultatie ronde en dan volgt de rest.
Het is goed om in deze een structurele en definitieve oplossing van het grondenrechten vraagstuk van het binnenland in ogenschouw te nemen. Deze materie hangt als een moker steen aan de nek van de ontwikkeling van het binnenland. Van deze plaats uit roepen wij alle actoren die een rol spelen bij het oplossen van deze aangelegenheid om een coöperatieve en progressieve houding aan de dag te leggen en daadwerkelijk te werken aan oplossing.
Dit is een eerste aanzet voor het zoeken naar modificaties om te komen tot een financieringsmodaliteit voor de brede ontwikkeling van het binnenland op termijn. We kennen de perikelen van financiering vanuit het budget van de overheid. We willen afstappen van het systeem om langs de kantlijn te staan en maar kritiek leveren dat er niets wordt gedaan aan de achterstand in ontwikkeling van het binnenland. Maar op basis van de eigen mogelijkheden kan alvast gedurfde stappen worden genomen.
Ettiré Patra
Vandaag
-
04:55
Afwisseling van zon en verspreide buien op Phagwadag
-
02:57
Valuta onder druk door conflict in Midden-Oosten; energieonzekerheid drijft dollar omhoog
-
00:59
Column: CEO Leo onder stroom: Macht, verweer en verzet bij EBS
-
00:01
VES eist integrale financiële doorlichting zorgsector: Macro-economische noodzaak
Gisteren
- VAE sluit aandelenmarkten door regionale spanningen
- Stichting Lobi 58 jaar: focus op preventie, jongeren en uitbreiding SRHR-zorg
- Opleiding Jeugdtandverzorging 50 jaar: fundament van tandheelkundige zorg
- SVJ en VRTS bundelen krachten: accreditatie voor journalisten én mediabedrijven
- Diplomatieke oproep China-Rusland: stop militaire acties in Iran
- Suriname roept op tot de-escalatie in Midden-Oosten
- Schandaal rond Alcoa Pensioenfonds Suriname bereikt nieuwe fase
- Conflict in Iran verstoort wereldwijde olievoorziening
- Phagwá Milan verbindt generaties met cautál als kloppend hart
- Spoken word, muziek en voordracht kleuren SABI Literatuurfestival 2026
- Wisselvallige maandag met warme middag en lokale buien
- Midden-Oosten in vuur en vlam na moord op Khamenei
- Column: Golfconflict treft Caribisch gebied en Latijns-Amerika
- GuySure-onderzoek afgerond: RvC wacht op ingrijpen regering
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 913
- U-20 Natio wint met 4-0 van Grenada
- Systeemfout in Suriname?
- Regionale landen sturen humanitaire hulp naar Cuba en hervormen relatie met VS
- VMS slaat alarm over besteding SZF-middelen
- President terug van Caricom-top: bilaterale relaties versterkt
- Onderscheiding voor Bhiesnoe Gopal en Ranu Abhelakh
- Afonsoewa: Waarheid over mijn rechtszaak en de misleiding door ex-minister Ramadhin
- Lijk in staat van ontbinding aangetroffen in Klaaskreek; mogelijke verdachte overleden
- RvC EBS: Leo Brunswijk moet schriftelijk reageren na escalatie binnen directie
- Lichaam van Nederlandse toerist geborgen bij Atjoni
- Misiekaba:Investeren in preventie mentale problemen is nationale prioriteit
- Wereldwijde reacties op dood van Iran’s Khamenei: verdeeldheid en onrust
- Ramadhin: De dubbele moraal van Silvana Afonsoewa
- Zonnige 1e dag van maart
- Ayatollah Ali Khamenei: De leider die Irans verzet vormgaf
- Suriname en Brazilië gaan voor moderne landbouw en grotere voedselproductie
- Rijstboeren krijgen padieprijs aangeboden van SRD 500–550 per baal