Belasting over vastgoed in Nederland en Suriname: Wie mag heffen?
(INGEZONDEN)
Recent is er onrust ontstaan onder Nederlandse belastingplichtigen met vastgoed in Suriname. Nederland is bezig met een grondige hervorming van de box 3-belasting, en er circuleren diverse berichten dat buitenlands onroerend goed, waaronder vastgoed in Suriname, onder de nieuwe regels zwaarder belast zou kunnen worden.
Het belastingverdrag tussen Nederland en Suriname bepaalt welke van de twee landen belasting mag heffen over verschillende soorten inkomsten en vermogen. Een belangrijk onderdeel hiervan is de belasting op onroerend goed. In dit artikel leg ik uit hoe de regels werken en wat dit betekent voor mensen met vastgoed in beide landen.
Wie mag belasting heffen over vastgoed?
Volgens het belastingverdrag geldt dat inkomsten uit onroerend goed belast worden in het land waar het vastgoed zich bevindt.
Dit betekent:
- Een Nederlander met een woning in Suriname moet over de inkomsten in Suriname belasting betalen.
- Een Surinamer met een woning in Nederland moet over de inkomsten in Nederland belasting betalen.
Dit principe is internationaal gebruikelijk, omdat onroerend goed onlosmakelijk verbonden is met het land waarin het zich bevindt.
Welke belastingen zijn van toepassing?
Als je vastgoed bezit in Nederland of Suriname, kun je met verschillende soorten belasting te maken krijgen:
1. Belasting op huurinkomsten
- In Suriname: Huurinkomsten uit vastgoed in Suriname worden belast, ook als de eigenaar in Nederland woont. In Suriname worden deze inkomsten als onderdeel van het inkomen belast via de inkomstenbelasting.
- In Nederland: Huurinkomsten uit vastgoed in Nederland vallen in box 3 van de inkomstenbelasting, ook als de eigenaar in Suriname woont.
2. Vermogensbelasting en overdrachtsbelasting
- In Nederland: De waarde van vastgoed wordt in box 3 van de inkomstenbelasting meegenomen als onderdeel van het vermogen. Nederland kent voorts een onroerende zaakbelasting.
- In Suriname: Naast de inkomstenbelasting geldt ook een vermogensbelasting en een huurwaardebelasting op onroerend goed.
- In beide landen: Bij overdracht van vastgoed wordt overdrachtsbelasting geheven. Dit wordt normaal gesproken door de notaris ingehouden en afgedragen.
Hoe wordt dubbele belasting voorkomen?
Omdat je volgens de nationale belastingwetgeving van beide landen belastingplichtig kunt zijn voor je onroerend goed, voorkomt het belastingverdrag dubbele belasting. Nederland past hiervoor de evenredige vrijstelling in box 3 toe.
Hoe werkt de vrijstelling?
Een Nederlander met een woning in Suriname moet deze opgeven in zijn belastingaangifte onder box 3 als overige bezittingen. Vervolgens wordt in dezelfde aangifte een belastingvermindering berekend via een evenredigheidsbreuk.
De belastingvermindering wordt berekend op basis van:
- De waarde van het bezit in het buitenland.
- De eventuele hypotheek of lening voor de buitenlandse woning.
Deze methode zorgt er in feite voor dat het buitenlandse vastgoed wordt uitgesloten van belastingheffing in Nederland door een proportionele vermindering van de box 3-heffing toe te passen.
Wat betekent dit voor vastgoedbezitters?
- Je betaalt belasting in het land waar je vastgoed staat.
- In Nederland moet je Surinaams onroerend goed opgeven in je belastingaangifte, maar de belasting wordt verminderd via de evenredige vrijstelling in box 3.
Hoe zit het met de Surinaamse onroerend goed stichting?
De Surinaamse stichting heeft rechtspersoonlijkheid en wordt in Suriname in beginsel niet als een belastingplichtig lichaam beschouwd. Vanuit Nederlands fiscaal perspectief zal bepaald moeten worden of Surinaamse stichting als transparant of als niet-transparant moet worden gekwalificeerd.
Indien een Surinaamse stichting geen zelfstandige belastingplicht heeft en slechts een beheersfunctie heeft voor het vastgoed (zonder echte onafhankelijkheid van de oprichter of begunstigden), kan Nederland deze als een fiscale transparante entiteit beschouwen. Dit betekent dat het onroerend goed in Suriname direct wordt toegerekend aan de in Nederland wonende oprichter of begunstigde. Een Surinaamse belastingplichtige NV kan onder de juiste omstandigheden dan als mogelijk alternatief dienen.
Conclusie
Het belastingverdrag tussen Nederland en Suriname bepaalt dat vastgoed belast wordt in het land waar het zich bevindt. Toch moet je in Nederland je buitenlandse onroerend goed opgeven in je belastingaangifte, waarna de regeling ter voorkoming van dubbele belasting wordt toegepast.
Siegfried G. Kenswil
fiscaal jurist
Vandaag
-
16:17
Ouderkamers in ziekenhuizen: nabijheid als medicijn
-
14:14
Jeugdige bromfietser komt om bij frontale aanrijding
-
13:23
Een fragiele coalitie met grote verantwoordelijkheid
-
11:25
Mekka: Miljoenen pelgrims beginnen hadji in brandende zon
-
09:27
Arbeidsinspectie krijgt meer slagkracht
-
07:30
Het oude politiek syndroom: Olie en Gas
-
05:33
Uitslag ressortraden vandaag bekend in 3 districten (update)
-
03:44
Nog meer onweersbuien voorspeld
-
02:16
Val kabinet-Schoof zet Nederland op weg naar nieuwe verkiezingen
-
00:59
Column: Regeringsformatie, de NPS en onze mensenrechten
-
00:00
Karin Refos: "Pertinente leugen dat ik sloop heb voortgezet"
Gisteren
- Regionaal seminar richt zich op veiligheid en milieu in Caribische havens
- Dodelijke aanrijding tussen vrachtwagen en bromfiets bij Magentabrug
- Schokkende overval bij thuiskomst: Criminelen openen vuur op voertuig
- Nieuwe regeerders, sluit a.u.b. direct alle goktenten langs de straten
- Kolossale Saharastofwolk trekt over Cariben
- Zevende slachtoffer bootramp Marowijnerivier geborgen
- SLM getroffen door EU-maatregel; vluchten naar Cayenne tijdelijk opgeschort
- EU verbiedt vluchten uit Suriname; SLM blijft vliegen via wet lease-constructie
- PAHO luidt noodklok voor orkaanseizoen 2025
- Nog drie lichamen geborgen bootramp Marowijnerivier
- Monstercoalitie zonder fundament: Suriname herhaalt zijn fouten
- Dag van rouw na tragedie op Marowijnerivier
- Nederland: Wilders trekt zijn partij terug uit regeringscoalitie
- Panama pakt schepen aan die sancties omzeilen
- Talrijke onweersbuien in de middag
- Natio maakt zich op voor WK-interlands en Gold Cup
- Column: Zes in een wankele boot de onstuimige soela’s op
- Hertelling stembureaus in Paramaribo vrijdag afgerond
Eergisteren
- ABOP over bootramp: Het verdriet is niet te meten
- VHP spreekt medeleven uit na tragisch bootongeval
- Illegale sloop monumentaal pand Dr. J.F. Nassylaan stilgelegd
- Snik of Zegen voor El Dorado?
- Irak onderzoekt vissterfte in zuidelijke moerassen
- Bootongeval: 5 overlevenden, 3 lichamen geborgen, 4 vermist
- TotalEnergies bereidt nieuw olieonderzoek voor in Suriname
- NDP en NPS betuigen medeleven dodelijke bootramp bij Albina
- Nieuwe regeercoalitie zet koers uit met ondertekenen akkoord
- Bootramp Marowijnerivier: drie doden, vier vermisten, vier overlevenden
- Bijna 50 jaar onafhankelijkheid - Tijd voor een ander Suriname
- Tropenbos Suriname opent Agroforestry-trainingscentrum in Djanka Kondre
- Overwegend regenachtig op deze maandag
- Olieprijs herstelt door OPEC+-beleid
- Column: Het feestje van de bontgekleurde democratie
- Simons: Alle kracht en liefde in dienst van het volk stellen