Aardbeving in Tibet: Tientallen doden in heilige stad
Er werden ook trillingen gevoeld in buurland Nepal en delen van India.
Aardbevingen komen vaak voor in de regio, die op een grote geologische breuklijn ligt.
Shigatse wordt beschouwd als een van de heiligste steden van Tibet. Het is de traditionele zetel van de Panchen Lama, een sleutelfiguur van het Tibetaans boeddhisme wiens spirituele autoriteit alleen de tweede is na de Dalai Lama.
Tibetaan Gedhun Choekyi Niyima, die werd geïdentificeerd als de gereïncarneerde Panchen Lama, werd weggemaakt door China toen hij zes jaar oud was. China koos toen zijn eigen Panchen Lama.
De huidige Dalai Lama vluchtte in 1959 uit Tibet naar India en wordt sindsdien gezien als een alternatieve bron van macht voor Tibetanen die zich verzetten tegen de controle van Beijing over de regio. Velen geloven dat China ook zijn eigen Dalai Lama zal kiezen als de huidige sterft.
De aardbeving van dinsdag is een van de dodelijkste die China de afgelopen jaren heeft meegemaakt.
Video's die werden gepubliceerd door de Chinese staatsomroep CCTV toonden verwoeste huizen en ingestorte gebouwen, terwijl reddingswerkers door puin waadden en dikke dekens uitdeelden aan de lokale bevolking.
De temperaturen in Tingri County, nabij het epicentrum van de aardbeving, liggen rond de -8°C en zullen vanavond dalen tot -18°C, aldus de Chinese Meteorologische Dienst.
Zowel de stroomvoorziening als het water in de regio zijn verstoord.
Tingri County ligt aan de voet van de Mount Everest en is een populaire uitvalsbasis voor klimmers die zich voorbereiden op het beklimmen van 's werelds hoogste bergtop.
Everest-sightseeingtours in Tingri, oorspronkelijk gepland voor dinsdagochtend, zijn geannuleerd, vertelde een toeristisch personeel aan lokale media, eraan toevoegend dat het sightseeinggebied volledig is gesloten.
Er waren drie bezoekers in het sightseeinggebied die allemaal voor de veiligheid naar een buitengebied zijn verplaatst, zeiden ze.
Chinese staatsmedia meldden dat de aardbeving een iets kleinere magnitude had van 6,8, wat leidde tot "duidelijke" trillingen en de schade aan meer dan 1.000 huizen. Er zijn verschillende sterke naschokken geweest.
Jiang Haikun, een onderzoeker bij het China Earthquake Networks Center, vertelde CCTV dat hoewel er nog een aardbeving van ongeveer 5 op de schaal van Richter kan plaatsvinden, "de kans op een grotere aardbeving klein is".
Sinds China Tibet in de jaren 50 annexeerde, heeft het een strakke controle over de autonome regio, inclusief de media en internettoegang.
Een hotelbewoner in Shigatse vertelde het Chinese mediakanaal Fengmian News dat hij wakker werd geschud door een golf van schudden. Hij zei dat hij zijn sokken pakte en de straat op rende, waar hij helikopters boven hem zag cirkelen.
"Het voelde alsof zelfs het bed werd opgetild", zei hij, eraan toevoegend dat hij meteen wist dat het een aardbeving was omdat Tibet onlangs meerdere kleinere aardbevingen had meegemaakt.
De Chinese luchtmacht heeft reddingsacties en drones ingezet in het getroffen gebied.
De Chinese president Xi Jinping heeft ook opgeroepen tot grootschalige zoek- en reddingsacties om slachtoffers te minimaliseren en getroffen bewoners te herhuisvesten.
Hoewel er in Nepal sterke trillingen werden gevoeld, werd er geen grote schade of slachtoffers gemeld, vertelde een functionaris van het National Emergency Operations Centre aan BBC Newsday - alleen "kleine schade en scheuren in huizen".
De regio, die in de buurt van een grote breuklijn van de Indiase en Euraziatische tektonische platen ligt, is de thuisbasis van frequente seismische activiteit. In 2015 kwamen bij een aardbeving met een kracht van 7,8 op de schaal van Richter in de buurt van Kathmandu, de hoofdstad van Nepal, bijna 9.000 mensen om het leven en raakten er meer dan 20.000 gewond.
De trillingen van dinsdagochtend, waardoor veel inwoners van Kathmandu uit hun huizen renden, brachten herinneringen terug aan die dodelijke ramp.
"Toen de aardbeving in 2015 toesloeg, kon ik niet eens bewegen," vertelde Manju Neupane, een winkeleigenaar in Kathmandu, aan BBC Nepali. "Vandaag was de situatie niet zo eng. Maar ik ben bang dat er nog een grote aardbeving komt en dat we vast komen te zitten tussen hoge gebouwen."
Vandaag
-
23:11
Politiebericht over 67-jarige vrouw omgekomen bij brand
-
21:15
Caricom boekt vooruitgang met regionale voedselzekerheid
-
19:13
Structurele steun voor leerstoornissen in onderwijs
-
17:10
Dalai Lama: 'Ik wil nog 40 jaar leven'
-
15:07
Vrouwen Magenta tonen kracht via vakopleiding
-
13:11
De eerste vrouwelijke president van Suriname
-
11:13
Petronas start morgen boorcampagne in Blok 52
-
09:15
Bejaardentehuis getroffen door brand: Vrouw komt om het leven
-
08:50
Newmont: Reductie personeel te Merian deel van kostenbeheersing
-
06:52
Personeel FVO eist cao-onderhandelingen: Leiding wijst op dienstweigering
-
04:54
Ook op deze zaterdag dienen zich onweersbuien aan
-
02:56
Oude handelsstad van 3.500 jaar oud ontdekt in Peru
-
00:58
169 bloeddonoren gehuldigd in Congreshal
-
00:01
Simons eerste vrouwelijke president; symboliek, verwachtingen en werkelijkheid
Gisteren
- EZ traint jonge ondernemers in duurzame landbouw
- Caricom viert 52 jaar samenwerking en veerkracht
- VS en Suriname herbevestigen gedeelde waarden van vrijheid en democratie
- Dode bij aanrijding Welgedacht B-weg
- Rusland zet op grote schaal chemische wapens in Oekraïne in
- Twee brandkasten buitgemaakt bij overval op woning
- Menselijke resten aangetroffen op goudnederzetting in Brokopondo
- OM eist 7 jaar cel voor voorbereiden landing drugsvliegtuig in Pusugrunu
- Het belang van het project Van 't Hogerhuysstraat
- Militair beschuldigd van overtreden Wet Verdovende Middelen
- Veel zon, maar ook onweersbuien in de middag
- Diplomatieke spanning tussen VS en Colombia escaleert
- Deken Fraenk vraagt autoriteiten om invulling Constitutioneel Hof
- Politiek pad nu geplaveid; de economische weg ligt vol valkuilen
Eergisteren
- Militairen beschuldigd van diefstal na tekort aan proviand tijdens detachement
- ExxonMobil draagt deel van Stabroek-blok over aan Guyanese overheid
- Deken: Rechtspraak is geen wedstrijd tussen partijen
- Suriname debuteert op OIC Youth Capital 2025 in Marrakech
- Het is tijd voor echte democratische hervorming in Suriname
- Kandidaatstelling president en vp gesloten; inauguratie op 16 juli
- Openbaar Ministerie weer voltallig met tweede AG
- Decentralisatie optie tot duurzame inkomstenverhoging binnenlandbewoners
- Hof speelt in op roep om hogere rechterlijke toetsing
- Vandaag volop zon
- Overvallers binden slachtoffers vast en plunderen woning
- HvJ versterkt met rechter en AG
- Column: Contouren zichtbaar
- VHP neemt plaats in de oppositiebanken