Dan suma law?
In een recent gepubliceerd artikel stelt Anand Biharie het volgende: “James Madison, een van de grondleggers van de Amerikaanse Grondwet, benadrukte dat “If men were angels, no government would be necessary.” Maar aangezien mensen geen engelen zijn, vereist elke rechtsstaat een waakhond die het machtsmisbruik van overheden actief controleert. Door het CHof te versterken met een autonome toetsingsbevoegdheid kunnen we het proactief de rechtsstaat laten verdedigen tegen wetten die vrijheid en recht ondermijnen.”
Als we kijken naar het citaat van James Madison, zegt hij met andere woorden dat een roverheid noodzakelijk is omdat mensen geen engelen zijn. Vaak wordt ook gezegd dat de ‘rechtstaat’ noodzakelijk is omdat mensen slecht en corrupt zijn en ze in toom gehouden moeten worden. Echter, vervolgens plaatst men individuen uit diezelfde groep mensen, waarvan ze zeggen dat die slecht, corrupt en geen engelen zijn, in machtsposities binnen de ‘rechtstaat’ om over anderen te heersen. Is dat logisch? Als mensen inderdaad zo slecht zijn, waarom zou je dan de mogelijkheid voor ze creëren om in machtsposities te belanden waar ze enorme schade kunnen aanrichten? Om vervolgens te klagen over het feit dat deze slechte mensen die geen engelen zijn misbruik maken daarvan? Dan suma law? Zou je bewust ervoor kiezen om met een seriemoordenaar in één huis samen te wonen en dan waakhonden in te zetten om jezelf te beschermen? Dan a no yu na a law man?
Helaas zien weinigen in dat er een grote logische fout zit in hun denken wanneer het gaat om de roverheid. Men blijft vasthouden aan dit concept van heersen over anderen, ondanks duizenden jaren van bewijs dat het altijd, zeker en beslist slecht zal aflopen. Zoals Albert J. Nock stelde in zijn boek Our Enemy the State (1935), is de ‘rechtsstaat’ een “anti-sociaal en crimineel systeem dat alleen kan worden bestuurd door mensen die, gegeven de aard van dit systeem, het beste geschikt zijn daarvoor,” namelijk, sociopaten en psychopaten. Bovendien, gegeven het feit dat een anti-sociaal systeem, vanwege zijn aard en opzet, alleen maar sociopaten en psychopaten kan voortbrengen, zullen op den duur steeds grotere sociopaten en psychopaten aan de macht komen. De situatie binnen dit systeem kan dus alleen maar verder verslechteren totdat het uiteindelijk zichzelf vernietigt. In de woorden van Julian With: Het komt nooit meer goed.
Het is dus onvermijdelijk dat het CHof de eigenschappen zal weerspiegelen van de mensen waaruit het bestaat. En we hebben al gezien dat die mensen afkomstig zijn uit dezelfde groep mensen die volgens Madison en vele aanhangers van de roverheid geen engelen zijn. Zo hebben we niet zo lang terug al kunnen constateren dat rechters hier op de plantage Suriname de mening zijn toegedaan dat “je elke beslissing wel kunt motiveren”. Ook het CHof zal dat kunnen, met of zonder een autonome toetsingsbevoegdheid. En zoals ik toen al aangaf, getuigt het van dwaasheid als je je hoop zou vestigen op dit systeem.
De grondleggers van de Amerikaanse grondwet waren heel intelligent, maar helaas niet intelligent genoeg. Als ze konden zien wat er vandaag de dag uiteindelijk terecht is gekomen van hun idee van een “limited government”, zouden ze ongetwijfeld een zenuwinzinking krijgen. Vanaf het begin waren ze zich bewust van de gevaren van zelfs een “limited government”. Maar die zagen ze als een “necessary evil”, een noodzakelijk kwaad, zonder verder na te denken en zich te realiseren dat ze daarmee een samenleving creëerden waarin kwaad noodzakelijk is. Een samenleving, zoals van ons, op basis van een systeem waar elke ‘keuze’ die je maakt alleen kan zijn tussen verschillende gradaties van het kwaad, en waar je bij het ‘kiezen’ van het minste kwaad, toch altijd kiest voor het kwaad, met als resultaat nog meer kwaad. Dan suma law? A no yu na a law man?
Karel Donk
Vandaag
-
16:48
Derde helft WK 2026: Ronaldo jaagt op WK-record; Portugal verpulvert Oezbekistan met 5-0
-
16:40
Op zoek naar de narrow corridor
-
16:04
Nieuwe gasvondst Petronas in Blok 52: president Simons maakt ontdekking bekend tijdens opening SEOGS
-
15:32
Noersalim: meer dan 25 corruptiedossiers bij LVV
-
14:11
Rechter stelt Staat in gelijk en schorst executie in zaak Baitali
-
14:04
Ramdin opent OAS-vergadering: Samenwerking is geen keuze, maar noodzaak
-
12:46
Monorath vraagt SRD 521 miljoen extra voor versterking veiligheidsdiensten
-
10:55
Bee scherpt aanpak spookambtenaren aan: salarissen sneller geblokkeerd
-
09:31
Derde helft WK 2026: Iraakse passie en hoop onwankelbaar bij WK-debuut na 40 jaar
-
07:35
Oprichter en leadzanger van The Merrymen overleden
-
05:43
Benoeming Steve Meye leidt tot debat over Surinames positie over Palestina
-
04:36
Warm weer met Saharastof, lokaal kans op onweersbuien in het binnenland
-
03:18
Pakistan: Landelijk alarm wegens dreiging zware regenval en overstromingen
-
02:20
Derde helft WK 2026: Algerije toont veerkracht en zet achterstand om in winst tegen Jordanië
-
00:59
Column: Rij voor Tulip een spiegel voor het land
-
00:00
Veerverbinding Albina-St-Laurent blijft beperkt; nieuwe veerboot pas in september operationeel
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Noorwegen overleeft Senegalese storm in zinderende WK-thriller
- Derde helft WK 2026: Frankrijk boekt overtuigende 3-0 zege op Irak, plek in knock-outfase
- Docenten Moengo Tapoe in beraad; onderwijsbonden waarschuwen voor verstoring examens
- Curaçao biedt Suriname expertise aan voor ontwikkeling olie- en gassector
- Adhin: Begrotingsvergadering volledig rechtsgeldig verlopen ondanks VHP-bezwaar
- Onderwijs reeds gestart met uitbetaling examinatoren en gecommitteerden
- VHP protesteert tegen opening DNA-vergadering vanwege procedurefout
- Derde helft WK 2026: Messi schiet Argentinië langs Oostenrijk naar volgende ronde
- Nog eens zeven politieagenten aangehouden in 82 kilo cocaïnezaak
- Leer kinderen niet alleen rekenen, maar ook omgaan met geld en gezondheid
- Derde helft WK 2026: Mexico, VS en Duitsland boeken knock-outplaatsen, strijd barst los
- Openbaar vervoer krijgt digitale koerswijziging: gps verplicht voor bussen en boten
- Verenigd Koninkrijk krijgt zevende premier in tien jaar na aftreden Starmer
- Minister Huur: SRD 1 miljoen per district is volstrekt onvoldoende
- Bromfietser komt om het leven; autobestuurder onder invloed van alcohol
- OAS moet zich vernieuwen om geloofwaardig te blijven
- Local content moet Suriname voorbereiden op een economie ná de olie
- Warm begin; later op de dag kans op enkele regenbuien
- Ramdin: Suriname en Guyana kunnen uitgroeien tot op één na grootste oliegebied ter wereld
- Column: Wapenstilstand? Terwijl het echte leed doorgaat
- Derde helft WK 2026: Nieuw Zeeland strijdend ten onder tegen Egypte
- Suriname investeert fors minder in onderwijs dan regio; Currie wil wettelijke norm
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 929
- De meerwaarde van yoga voor lichamelijke en geestelijke gezondheid
- Derde helft WK 2026: Kaapverdië vecht zich naar 2-2 tegen Uruguay
- Minister Gopal wil Nationaal Jeugdparlement nieuw leven inblazen
- Brandende sigaret vermoedelijke oorzaak van uitslaande woningbrand aan Hofstraat
- Nieuw Defensieprogramma bereidt jongeren voor op leger en werk
- Derde helft WK 2026: Keepers stelen show in doelpuntloos duel België-Iran
- Regering werkt aan Gold Board voor goudsector
- Simons: Mensen met een beperking moeten meedenken over toekomst land
- Politie: Opstand in cellenhuis Uitvlugt na onvrede over voeding en bezoekregels
- Ramsaran wil militairen behouden met betere arbeidsvoorwaarden
- Derde helft WK 2026: Spanje herpakt zich tegen Saoedi-Arabië: 4-0
- A20 spreekt waardering uit voor vaders en vaderfiguren
- Ook in Suriname staan jong en oud vandaag op hun matje
- ABOP spreekt waardering uit voor vaders
- Twee gezochte Brazilianen na internationale samenwerking uitgezet uit Suriname
- Derde helft WK 2026: Dag 11 - Spanje en Iran in actie
- Vaderdag 2026
- Van Dijk-Silos lanceert stichting Passie voor Land en Volk
- Zonnige zondag met kans op een lokale bui en aanhoudende hitte
- Derde helft WK 2026: Japan walst over Tunesië en zet grote stap richting achtste finales
- Bolivia roept noodtoestand uit te midden van blokkades
- Derde helft WK 2026: Achter de schermen van het WK
- Minister Abiamofo: Local content bij Zijin groeit, aandeel Surinaamse bedrijven neemt toe