NPS raadpleegt juristen en structuren over OKB weigering
De Nationale Partij Suriname (NPS) zal zaterdag tijdens een structurenvergadering de te ondernemen stappen bespreken over de mededeling van het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB), dat de politieke organisatie niet kan worden geregistreerd in het openbaar register. De NPS, die al 77 jaar bestaat, heeft aan diverse verkiezingen deelgenomen, zonder enig probleem. Het OKB heeft de politieke organisatie meegedeeld dat bij de toetsing van de statuten is gebleken dat ze niet voldoet aan de vereisten.
Hoofdbestuurslid Hesdy Pigot om een reactie gevraagd, zegt aan Starnieuws dat er overleg is met juristen over deze kwestie. De zaak zal zaterdag worden voorgelegd aan de structurenvergadering van de groene partij. Daarna zullen de te nemen stappen kenbaar worden gemaakt. In de statuten van de NPS zijn in 2019 kleine wijzigingen aangebracht, maar deze hebben in 2020 geen problemen opgeleverd.
De jurist Jennifer van Dijk-Silos, die jarenlang voorzitter was van het OKB, is bezorgd over de mededeling dat de NPS zich niet kan registreren voor deelname aan de verkiezingen. Het OKB is volgens haar compleet verkeerd om de registratie van de politieke organisatie te weigeren. Het instituut is niet bevoegd om de statuten van een partij te toetsen.
Die bevoegdheid is door de wetgever gegeven aan het Centraal Hoofdstembureau in artikel 35 van de Kiesregeling, benadrukt Van Dijk-Silos tegenover Starnieuws. Daarin is aangegeven dat het Centraal Hoofdstembureau de registratie van politieke partijen dient te weigeren, indien niet voldaan is aan de voorwaarden die zijn omschreven in het Decreet Politieke Partijen. Het OKB stelt dat in de statuten niet is aangegeven de verplichting, om het beginselprogramma en bij elke verkiezing het verkiezingsprogramma aan de bevolking bekendgemaakt moet worden.
Het feit dat de wetgever aangeeft dat de politieke partijen binnen 1 week na de mededeling, het geconstateerde in orde moet maken, is een indicatie dat de wetgever niet aan statutentoetsing en -wijziging in artikel 7 van het Decreet Politieke Partijen heeft gedacht, benadrukt de gewezen OKB-voorzitter. "Het gaat dus om de zaken die onder de voorwaarden zijn genoemd."
Van Dijk-Silos stelt dat het OKB in deze kwestie geen rechtsgeldig besluit heeft genomen. Als er verschil van inzichten zijn, moet er gestemd worden. Dit is niet gebeurd volgens het OKB-lid Stephanie Bram dat voorgedragen is door de NPS. Zij zit al twee perioden in het OKB. Na de verklaring van Bram op Radio ABC blijkt de bewering van voorzitter Samseerali Sheikh-Alibaks dat het om een unaniem besluit gaat, niet te kloppen. Van Dijk-Silos is bezorgd over de gang van zaken, waarbij de integriteit van het OKB op het spel is komen te staan.
Vandaag
Gisteren
- Het ‘America First’-beleid in een wereld zonder hegemonie
- Strafzaak tegen artiest Kappalani opnieuw gestart
- Integrale aanpak luchtvaart en toerisme bij verbetering product SLM
- China en Canada hervatten samenwerking met nieuw handelsakkoord
- Regering komt burgers tegemoet bij vervallen bereidverklaringen
- President waarschuwt: olie-inkomsten vragen strikte discipline en transparant beheer
- Nieuw monument te Bakkie voor Amerikaanse slachtoffers 83 jaar geleden
- Overpeinzingen bij 77 jaar VHP
- Gewapende overval bij Melkcentrale
- President Simons: economische stabiliteit voorwaarde voor rechtvaardige welvaartsverdeling
- Nieuwe raden van toezicht bij SRS en STVS
- VS waarschuwt Iran: alle opties open, Iran belooft reactie op agressie
- Dag begint rustig, later kans op regen
- VHP belicht eigen rol na 77 jaar in politiek
- Column: Vragen om transparantie is geen aanval
- VES-voorzitter: 2026 wordt beslissend voor vertrouwen en discipline
Eergisteren
- Digitalisering vraagt om keuzes aan de top
- Nieuw hoofdstuk in bilaterale relatie China en Canada
- Astrid Roemer ten ruste gelegd
- Vicepresident naar Zwitserland voor World Tourism Forum
- Een andere nieuwjaarswens!
- Chinese app 'Are You Dead?' verandert naam na grote populariteit
- Taxichauffeur berooft klant en verwondt slachtoffer
- PAHO: Druggebruikstoornissen nemen sterk toe in de Amerika’s
- Nogmaals 3 pg's
- Vijf jaar zittingstermijn AAC: discussie nog open in DNA
- SOC en ministerie willen Sportwet voor continu en toekomstgericht sportbeleid
- Zonnige perioden met buien in de middag
- Voorstel in DNA: halve vergoeding bij structureel ontbreken quorum
- Hoe Iran Starlink stoorde en hoe Iraniërs proberen dit te omzeilen
- Column: Eendracht maakt macht
- VS stopt tijdelijk immigrantvisa uit 75 landen; Suriname en Guyana niet erbij