Israël en het Genocideverdrag
Sedert oktober 2023 woedt in GAZA een oorlog tussen Israël en Hamas, de Palestijnse verzetsbeweging. Directe aanleiding voor de oorlog was de aanval van Hamas op Israëlische burgers en militairen op 7 oktober 2023, waarbij ca 1.300 mensen om het leven kwamen en 250 Israëliërs gevangen werden genomen.
De reactie van Israël op het door Hamas gepleegde geweld was hard en meedogenloos. Vanaf 7 oktober worden onophoudelijk, 1x24 uren, 7 dagen per week, steden en vluchtelingenkampen in de Gazastrook door het Israëlische leger bestookt met bommen en raketten vanuit de lucht. Op de grond raast het Israëlische leger met tanks en artillerie door Gaza, alles en iedereen verwoestend en dodend wat zij op hun weg tegenkomen.
Een oproep van de Algemene Vergadering van de VN voor een staakt het vuren op 13 december 2023 werd ondersteund met overweldigende meerderheid. 154 van de 193 landen stemden voor (Suriname onthield zich van stemming). De oproep werd door Israël en Hamas genegeerd. Pogingen van diverse landen om via de Veiligheidsraad van de VN tot een staakt het vuren te komen, zijn door de VS geblokkeerd middels gebruik van haar vetorecht.
Tussenvonnis van het Hof
Op vrijdag 26 januari 2023 heeft het Hof een tussenvonnis gewezen. Het Hof is van oordeel dat de klacht van Zuid Afrika 'plausibel' oftewel aannemelijk/geloofwaardig is en heeft op grond daarvan (vrij vertaald) onder andere het volgende beslist:
- Israël moet alles in het werk stellen om genocide in Gaza te voorkomen
- Israël dient humanitaire hulp voor de bevolking van Gaza toe te laten
- Israël dient het oproepen tot het plegen van genocide te voorkomen en te bestraffen.
- Israël dient te voorkomen dat bewijsmateriaal wordt vernietigd.
Daarnaast is aan Israël de verplichting opgelegd om binnen een maand aan het Hof te rapporteren wat het allemaal heeft gedaan om te voldoen aan de orders van het Hof. Aan Hamas is opgedragen de gijzelaars onmiddellijk vrij te laten.
Medeplichtigen
Israël wordt door de VS en West-Europese landen onvoorwaardelijk gesteund. Indien het Hof in haar eindoordeel tot de conclusie komt dat er sprake is van genocide dan zullen Westerse landen, met de VS voorop, ongetwijfeld het odium van medeplichtigheid aan genocide op zich laden.
Het antwoord op die vraag is door premier Netanyahu van Israël al gegeven. Hij noemde het feit dat het Hof bereid is geweest de genocidezaak in behandeling te nemen “een schande die generaties lang niet zal worden weggewist”. Onmiddellijk daarop werd door Israel de eerste aanzet gegeven tot het frustreren van de uitvoering van het bevel van het HOF om mee te werken aan humanitaire hulpverlening. Op nog onbewezen beschuldiging van Israël dat 12 van de ca 30.000! medewerkers van de VN hulporganisatie UNWRA, zich schuldig zouden hebben gemaakt aan samenwerking met Hamas, hebben 9 belangrijke donoren w.o. VS, Engeland, Duitsland, Frankrijk, Australië en natuurlijk ook Nederland, hun financiële bijdrage aan UNWRA onmiddellijk opgeschort. UNWRA is de levenslijn van de Palestijnen in Gaza. Zonder de ondersteuning van UNWRA zijn de Palestijnen ten dode opgeschreven.
Intussen gaat het gooien van bommen onverminderd door. Alle hoop is nu gevestigd op besluiten van de algemene vergadering van de Verenigde Naties en/of de Veiligheidsraad neerkomend op een algehele boycot van Israël o.a. politiek, economisch, diplomatiek en militair. Het racistisch apartheidsregime in Zuid-Afrika kon alleen op die manier gedwongen worden om gekleurde Zuid-Afrikanen als mens te bejegenen.
Lukt dat niet dan zal in de wereld gelden het recht van de sterkste. Alsdan kan het Genocideverdrag met de laatste Palestijn ten grave worden gedragen en zal gelden het recht van de sterkste.
Mr. Willem Siwpersad
advocaat
Documenten:
Vandaag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 879
- Jennifer Simons, eerste vrouwelijke president van Suriname
- Opvallende afwezigheden overschaduwen BRICS-top in Rio de Janeiro
- HVB: Vrouwelijk leiderschap opent nieuwe weg
- Fractieleiders spreken hoge verwachtingen uit bij felicitatie
- President neemt afscheid: 'Leiders dienen, het volk regeert'
- Schietincident beëindigt feest aan de Ephraimzegenweg
- DNA kiest Simons tot president en Rusland tot vp
- Korte Assembleevergadering verwacht; 34 stemmen nodig
- Suriname: Wachten op het busje,… het komt maar niet!
- Delegatie Israël naar Qatar ondanks geschil over staakt-het-vuren
- Champions League of hulpbronnenvloek?
- Onweer dient zich al vroeg aan op deze zondag
- BRICS bereikt akkoord over gezamenlijke verklaring voor top in Rio
- CV Rusland: Man van beleid, integriteit en bruggenbouwer
- Simons schrijft geschiedenis als eerste vrouwelijke Surinaamse president
Eergisteren
- Politiebericht over 67-jarige vrouw omgekomen bij brand
- Caricom boekt vooruitgang met regionale voedselzekerheid
- Structurele steun voor leerstoornissen in onderwijs
- Dalai Lama: 'Ik wil nog 40 jaar leven'
- Vrouwen Magenta tonen kracht via vakopleiding
- De eerste vrouwelijke president van Suriname
- Petronas start morgen boorcampagne in Blok 52
- Bejaardentehuis getroffen door brand: Vrouw komt om het leven
- Newmont: Reductie personeel te Merian deel van kostenbeheersing
- Personeel FVO eist cao-onderhandelingen: Leiding wijst op dienstweigering
- Ook op deze zaterdag dienen zich onweersbuien aan
- Oude handelsstad van 3.500 jaar oud ontdekt in Peru
- 169 bloeddonoren gehuldigd in Congreshal
- Simons eerste vrouwelijke president; symboliek, verwachtingen en werkelijkheid