Column: Om één man …?
Reeds tijden vragen bezorgde burgers zich af of regering Santokhi zich niet meer moeite moest getroosten om te voorkomen dat Bouterse zijn straf zou ontlopen. Toen op 21 december 2023 de presentator van het Nederlandse tv-programma Nieuwsuur aan president Santokhi vroeg of hij niet bang is dat Bouterse het land ontvlucht, nu hij nog steeds niet is gearresteerd, was de betwistbare logica van de president: “We hebben geen indicaties, hij is altijd in het land gebleven. Ook na eerdere veroordelingen, dus ik verwacht ook niet dat het nu zal gebeuren”. Laten we de president helpen hopen dat Bouterse nog in het land is, of is de Surinaamse regering een gevangen Bouterse eerder kwijt dan rijk?
Terwijl allen vooral gefocust waren en zijn op de hoofddader oftewel de hoofdverantwoordelijke, was het aandoenlijk te zien hoe de eens zo fiere militairen Ernst Gefferie en Benny Brondenstein als zieke gebroken mannen, het gevang ingingen. Militairen moeten orders opvolgen. In dat apparaat is er geen ruimte voor democratisch overleg en argumenteren. De leidinggevenden zijn dus extra verantwoordelijk voor opdrachten die zij geven. Gaat nu het leven van de leiders vrolijk verder, terwijl zij die toen niet anders konden dan orders volgen het gelag moeten betalen?
Op 12 januari bracht Bouterse velen op een dwaalspoor, inclusief de partijgenoten die te Leonsberg hun steun dachten te moeten betuigen. Van de toespraken die op die morgen werden gehouden vond ik het meest interessant die van Ivan Graanoogst. Als hij in de plaats van de leider stond op 8 december 1982 en het vandaag over zou moeten doen, dan zou hij op precies dezelfde manier handelen, zei hij. Hij zou de “vermoedelijke coupplegers oppakken”. Er komt applaus van de aanwezigen, maar voegt hij er snel aan toe: “Ik zou ze NIET laten vermoorden”. Is er dan toch wat geleerd in die 41 jaar?
Vandaag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 915
- Investeringen moeten regionale ziekenhuizen betere rol geven in zorg
- Trinidad en Tobago verlengt noodtoestand met nog eens drie maanden
- Ishika Rigpal en Chayenn Thakoer winnen Miss India Suriname en Miss Teen India Suriname 2026
- Visser verdronken na val uit boot bij monding Marowijnerivier
- Trump zet bondgenoten onder druk om oliedoorgang te beveiligen
- Belangrijke stap in digitale ontwikkeling van Brownsweg
- Nieuwe spanningen tussen Guyana en Venezuela over Essequibo
- Amendement op initiatiefwet cassatierechtspraak maandag in DNA
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en verspreide buien
- Iran zet olieshock in om Amerikaanse militaire macht te neutraliseren
- Toename aangeboren syfilis baart zorgen; Soroptimisten starten bewustwordingscampagne
- VES komt met voorstellen voor productiebeleid na overleg met president Simons
Eergisteren
- Landbouwsessie versterkt boeren met praktische kennis en teeltadvies
- Woning in vlammen opgegaan aan de Sagittariusstraat
- Agrarische ambitie en behoudt tropisch oerwoud bijten elkaar
- Camerabeelden voor derde keer bekeken in moordzaak Timmermanstraat
- India zoekt veilige doorgang voor vastliggende schepen bij Straat van Hormuz
- Anti-corruptie als verkiezingswapen: tussen democratische zuivering en institutioneel risico (2)
- Trump dreigt Kharg-eiland aan te vallen terwijl Iran strijd opvoert in Golfregio
- Banken verhogen olieprognoses door spanningen in Midden-Oosten
- Autoverhuurder spreekt verdachte tegen in zaak rond doodschieten Karan Chablani
- Wisselvallig weer met bewolking, zon en regen
- Oekraïne vindt nieuwe rol als beschermer van VS en Golfstaten
- Na felle discussies nieuw amendement over organisatie OM