Israël: Bombardement op Noord-Gaza ten einde
De bewering van de militaire woordvoerder dat Israël de Palestijnse gewapende groepering in het noorden van de enclave heeft vernietigd, breidt de tekenen uit dat het land van plan is over te stappen op een meer precieze campagne. Het kwam toen Amerikaanse en Europese topgezanten zondag door de regio toerden en de internationale druk opvoerden vanwege het stijgende dodental en de humanitaire crisis in Gaza.
De woordvoerder zei dat de Israëlische strijdkrachten het 'militaire raamwerk' van Hamas in het noorden van Gaza nu volledig hebben ontmanteld na het doden van ongeveer 8.000 strijders, en nu een einde zullen maken aan de grote gevechtsoperaties.
Hamas-strijders "zonder raamwerk en zonder commandanten" zijn nog steeds aanwezig, vervolgde hij, en verspreide gevechten zijn te verwachten, samen met raketten die sporadisch op Israël worden gelanceerd. Maar Hamas opereert niet langer op een georganiseerde manier in het gebied, beweerde hij.
Het leger ging in de toekomst niet in op de inzet van troepen in het noorden van Gaza, maar de woordvoerder zei dat het "de prestaties in het gebied zal blijven verdiepen".
De aanval in de rest van de enclave, inclusief het zuiden, waar Israël de Palestijnen eerder naartoe heeft geduwd en het als een veilig gebied bestempelde, zal echter doorgaan.
"We concentreren ons nu op de ontmanteling van Hamas in het midden en zuiden van de strook", zei de woordvoerder.
De aanval van het Israëlische leger met behulp van drones, raketten en grondtroepen werd gelanceerd na de aanval van Hamas op 7 oktober, waarbij in Israël ongeveer 1.140 mensen omkwamen en ongeveer 240 gevangen werden genomen.
Uit de laatste cijfers over het aantal slachtoffers in Gaza blijkt dat bijna 23.000 mensen zijn gedood en ruim 58.000 gewond zijn geraakt. Er worden er nog veel meer vermist, gevreesd onder het puin van gebombardeerde gebouwen. Het grootste deel van de 2,3 miljoen inwoners is ontheemd en worstelt met voedsel en onderdak.
Overloop
Te midden van deze cijfers en de aanhoudende humanitaire crisis groeit de druk op Israël al weken om zijn willekeurige oorlogvoering te beëindigen.
Met name de Verenigde Staten, Israëls belangrijkste geldschieter, zou Tel Aviv onder druk zetten om een einde te maken aan zijn tactiek van wijdverbreide bombardementen en de daarmee gepaard gaande burgerslachtoffers.
Israël is echter uitdagend gebleven. Premier Benjamin Netanyahu heeft erop aangedrongen dat de oorlog niet zal eindigen totdat de doelstellingen van het elimineren van Hamas, het terugsturen van de Israëlische gijzelaars en het garanderen dat Gaza niet langer een bedreiging zal vormen, zijn bereikt.
De militaire woordvoerder herhaalde dat standpunt en stelde dat "de gevechten in 2024 zullen voortduren. We opereren volgens een plan om de oorlogsdoelen te bereiken, om Hamas in het noorden en het zuiden te ontmantelen."
Maar nu het dodental stijgt, lijkt het risico dat de oorlog een regionale brand zou kunnen veroorzaken, groter te worden. Het geweld laait op op de bezette Westelijke Jordaanoever, aan de grens tussen Israël en Libanon, in Irak en Syrië, en in de Rode Zee.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en Josep Borrell, de topdiplomaat van de EU, zijn momenteel in het Midden-Oosten om te voorkomen dat de intensieve campagne van Israël overslaat in een bredere oorlog in de hele regio.
Tijdens zijn vierde bezoek aan de regio in drie maanden benadrukt Blinken dat Israël zijn militaire operaties moet aanpassen om het aantal burgerslachtoffers te verminderen en de humanitaire hulp aan Gaza aanzienlijk te vergroten.
Velen in de regio suggereren echter dat ze verwachten dat Washington meer zal doen om Israël, dat miljarden dollars aan steun ontvangt van de VS, in toom te houden. De Jordaanse koning Abdullah waarschuwde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zondag voor "catastrofale gevolgen" van de voortzetting van de Israëlische militaire campagne.
Vandaag
-
21:48
Uitbreiding vrij verkeer binnen CARICOM moet meer beroepsgroepen kansen bieden
-
19:41
Voetbal tussen waarneming en waardering
-
17:36
Films brengen basisscholieren in contact met Franse taal en cultuur
-
15:33
Voetganger overleden na aanrijding: doorgereden autobestuurder gezocht
-
14:27
Derde helft WK 2026: Dank u, Thank you, Gracias
-
12:22
Een kritieke ecologische en humanitaire crisis in het binnenland van Suriname
-
10:20
Geiten als trofeeën
-
08:17
Districtscommissariaat Paramaribo Midden verhuist naar eigen werkgebied
-
06:15
Wereldbank schat schade door aardbevingen in Venezuela op $19,6 miljard
-
04:13
Overwegend warm en zonning weer; later kans op buien
-
02:11
Dodelijke aanrijding tussen vrachtwagen en personenauto op kruising Sumatraweg-Houttuinweg
-
01:02
Ken syfilis in 2026
-
00:00
Starnieuws gouddossier 2; Asabina: Regering weet wat misgaat in goudsector, maar grijpt niet in
Gisteren
- Hoogleraar Moomou: Een gedeelde rivier vraagt om gedeelde verantwoordelijkheid
- Rosina
- Amatmohamed vraagt duidelijkheid over importverbod bestrijdingsmiddelen
- Verdachte brand Henck Arronstraat voorlopig vrij; strafzaak opnieuw aangehouden
- Het examen begint in 2028
- Asabina eist duidelijkheid over massale vissterfte
- OIS eist actie van president Simons na milieuramp in Saramacca
- Verdachte in zaak rond vermiste Braziliaanse voorwaardelijk vrijgelaten
- Quorumproblemen overschaduwen unanieme aanname VN-protocol tegen doodstraf
- Opnieuw zeer warm; Saharastof zorgt voor heiige lucht
- Klimaatverandering versterkt droogterisico’s in Europa door extreme hitte
- Column: De goudsector zonder gezag, de les van Sarakreek
- Starnieuws gouddossier 1: Actie tegen Chinese werknemers Sarakreek slechts deel van thriller
Eergisteren
- Reyme slaat alarm over vervuiling Marowijnerivier
- Fiscale ringfencing bij O&G-contractors: eigen mening gaat niet boven de wet
- ATM-transacties per 1 augustus duurder door hogere beheerkosten
- Pawiroredjo wil luxe-uitgaven bij staatsbedrijven bevriezen
- PALU: Regering faalt bij aanpak mogelijke milieuramp in Saramacca
- Twee jaar cel voor bestuurder na dodelijke aanrijding met vijf slachtoffers
- Derde helft WK 2026: Noorwegen dient formele klacht in bij FIFA over opheffing Balogun-schorsing
- RvC-leden TAS vragen rechter vorderingen directeur Jap-A-Joe af te wijzen
- DNA behandelt toetreding Suriname tot VN-protocol tegen de doodstraf
- Guyana: Dodental MV Barima stijgt naar 65
- Opnieuw heet en zonnig; kans op buien vooral in het westen en binnenland
- Speurhondenbrigade Surinaamse politie versterkt met nieuwe voertuigen
- Column: Voetbal of commercie?
- Inflatie in jaartijd 10,5%; vooral groente, fruit en vlees werden duurder