VES: Regering niet serieus met haar eigen Regeerakkoord
In het Regeerakkoord zijn alleen de 26 prioriteitsacties in de Urgentiefase concreet aangegeven, welke reeds in de eerste 9 maanden zouden worden gerealiseerd. De concreet te ondernemen acties van de Stabilisatiefase zijn niet geformuleerd, noch die van de Ontwikkelings- en moderniseringsfase. Het beleid van de regering is zonder concreet geformuleerde acties niet te evalueren.
Alleen de realisatie van de 26 prioriteitsacties uit de Urgentiefase kunnen worden getoetst. Daarbij blijken na bijna 35 maanden de helft van deze acties Geheel of Gedeeltelijk gerealiseerd is en de andere helft Nog steeds niet gerealiseerd is.
1. De COVID-19 bezwering is in grote lijnen gerealiseerd.
2. Er is nog steeds geen adequaat 'sociaal vangnet' ingesteld voor de diverse kwetsbare groepen. Wel losse maatregelen ter versterking van de koopkracht van bepaalde groepen (ambtenaren, gepensioneerden, mensen met een beperking, AOV-ers etc.) en de voortzetting van de willekeurige verdeling van pakketten.
3. Na enkele tussentijdse 'schijnunificaties' heeft de CBvS per begin juni 2021 een flexibel wisselkoerssysteem geadopteerd.
4. De evaluatie en waar nodig bijstellen van directe en indirecte belastingheffingen is gedeeltelijk gedaan w.o. de rommelige introductie van de BTW.
5. De evaluatie en/of reorganisatie van geen der genoemde instituten (belastingdienst, douane, CLAD, Rekenkamer, CBvS, MAS, TAS, ABS, SPS en strategische staatsbedrijven (EBS, SWM, Telesur, SZF) is gerealiseerd. Wel is de top van de meeste van de genoemde instituten en Staatsbedrijven vervangen en politiek ingevuld. De benoeming van de SER-leden is wel gerealiseerd.
6. De EBS is niet gereorganiseerd en de efficiëntie is niet merkbaar verbeterd. Wel zijn er diverse tariefsverhogingen doorgevoerd, maar de subsidie is nog steeds erg hoog. Verder is er een politieke loyalist uit de kring van friends & family aangesteld als CEO.7. Bij SZF is directie en RvC meer dan 1 keer vervangen, maar de beloofde 'directe verbetering van de effectiviteit en de financiën in de gezondheidssector' is niet waargemaakt. De medicijnen- en hulpmiddelen voorziening en urgente vervangingsinvesteringen is over de gehele linie niet verbeterd.
8. De diplomatieke relaties met Nederland op ambassadeursniveau is hersteld.
10. De beoogde 'Sanering van de Staatsfinanciën' is bij een aanzet gebleven. Het begrotingstekort is nog vele malen hoger dan de gangbare internationale norm.
11. Wetswijziging tot herstel van de onafhankelijke positie van de Centrale Bank van Suriname is gerealiseerd. De nieuwe Bankwet is aangenomen en inmiddels afgekondigd.
12. De 'commissie evaluatie en, indien noodzakelijk, herziening van de grondwet en het kiesstelsel' is niet ingesteld (ook geen referendum).Er is wel een Presidentiële commissie herziening Kiesstelsel ingesteld.
13. De bemensing van de Anti-corruptie commissie is inmiddels wel gerealiseerd. Op de uitvoering van de Anti-corruptiewet is het nog wachten.
1. De 'activering' van de verzwakte bedrijvigheid is niet gebleken. Ook van een Stimuleringsprogramma voor MKMO’s is niks gebleken. Alleen een NOFA fonds voor de agrarische sector is operationeel.
2. De 'eerlijke behandeling' van lokale ondernemers t.o.v. buitenlandse investeerders is niet gebleken. Het investeringsklimaat is niet verbeterd en de openbare inschrijvingen zijn meer uitzondering dan regel.
3. Herschikking van de Staatsschuld is slechts voor een deel gerealiseerd en men gaat door met nieuwe leningen het begrotingstekort te dekken.
4. Aanpassing c.q. wijziging van de wet op de Staatsschuld is niet gerealiseerd.
6. De instelling van de 'terughalen van corruptiegelden' is bewust niet gerealiseerd.
7. Het wijzigen van de Wet vervolging (voormalige) ambtsdragers is bewust niet gerealiseerd.
8. De 'ethische code voor ambtenaren en staatsdiensten' is niet ingesteld, terwijl de richtlijnen c.q. wetgeving waaraan contracten moeten voldoen ook niet zijn aangescherpt.
10. De evaluatie van de veiligheidsvoorzieningen is niet gemaakt en ook de maatregelen zijn uitgebleven. Van een evaluatie en samenwerking met security bedrijven en buurtwachten is er niets bekend.
11. De QuickScans van geen der ministeries is gerealiseerd. Ook de realisatiegraad van de ministeries is niet verbeterd.
12. Het initiëren van een arbeidsmarktonderzoek is niet gerealiseerd.
13. De inventarisatie van de infrastructurele voorzieningen m.n. energie, water en wegen is niet gerealiseerd.
Vandaag
-
12:42
Kan olie $200 per vat bereiken?
-
10:44
VHP: Navratri als periode van bezinning en vernieuwing
-
08:46
Ten Cate presenteert eindselectie Natio voor WK-playoffs
-
06:51
Damaru nieuwe directeur Anthony Nesty Sporthal, wil NIS nieuw leven inblazen
-
04:55
Warme licht wisselvallige dag
-
02:57
Iran valt Qatarese energiehub aan, na aanval op groot gasveld
-
00:59
Column: Regels tegen spelbederf
-
00:00
Finabank accepteert boete na jaren reputatieschade en krijgt €4,5 miljoen terug
Gisteren
- Wijnerman bespreekt investeringsprojecten en samenwerking tijdens IDB Annual Meeting
- Rishano Santokhi na twee weken vrijgelaten, zaak loopt door
- Centrale Bank tevreden over afhandeling geldtransportzaak 2018
- Regering stelt crisisteam in om gevolgen oliecrisis op te vangen
- Gewapende beroving op man aan de Grensweg
- China biedt Taiwanezen energiezekerheid aan in ruil voor 'vreedzame hereniging'
- NMA traint personeel voor betere milieuregels en controle
- VS breidt $15.000-visumborgstellingsprogramma uit
- Narcoticabrigade vernietigt grote hoeveelheid drugs in Para
- De berg heeft een muis gebaard!
- Seafoodfestival moet sector en horeca dichter bij elkaar brengen
- Een warme dag en licht wisselvallig weer
- Argentinië stapt officieel uit Wereldgezondheidsorganisatie, volgt VS in breuk
- Suriname en Nederland willen samenwerking verdiepen na eerste gesprek Simons en Jetten
- President grijpt in bij stijgende brandstofprijzen, price cap afgesproken
Eergisteren
- Bestuur OWMCP valt over uitlatingen vakbond
- VN waarschuwt voor recordhonger en groeiend menselijk leed
- Vreedzaam dient initiatiefwet in voor modernisering voedselwetgeving
- OM Nederland: Boete banken bepaald door ernst en omvang zaak
- Somohardjo: Parlement krijgt geen kans om te spreken over rechtsstaat
- Beslag van €5 miljoen komt vrij na schikking DSB in geldzendingzaak
- Banken betalen boetes in geldtransportzaak uit 2018
- Hakrin Bank treft schikking in geldzendingskwestie Nederland uit 2018
- Gewapende woningoverval op bejaarde vrouw in Verlengde Keizerstraat
- Golfstaten onder zware druk door oorlog met Iran: recessierisico groeit
- Parmessar: Verder overleg inzichten wetten rechterlijke macht
- Gajadien vraagt duidelijkheid over wijziging Raad van Toezicht Centrale Bank
- Wisselvallig weer met kans op lokale buien
- Kharg-eiland: Iran's 'onaanraakbare' olieslagader onder vuur
- Column: Zes plus partijen, vier wetten en veel zijden handschoenen
- DNA vraagt aandacht voor acute problemen rijstboeren in Nickerie