Economische groei Suriname langzaam maar zeker
In zijn kwartaalverslag 'Overzicht Macro Economische Ontwikkelingen' zegt het Bureau voor de Staatsschuld dat de internationale en lokale economische ontwikkelingen analyseert, dat de goudproductie in 2022 weer is gestegen sinds de uitbraak van de Covid-19-pandemie in 2020. De productie is echter nog onder het niveau van voor de pandemie. De mijnbouwsector blijft als zodanig structureel de voornaamste financieringsbron van buitenlandse transacties en de opbouw van internationale reserves.
De inkomsten uit de mijnbouwsector en trekkingen op overheidsleningen in het buitenland hebben ertoe bijgedragen dat de internationale reserve in 2022 met ongeveer US$ 202 miljoen is gestegen tot US$ 1.195 miljoen.
In zijn jongste World Economic Outlook heeft het Internationaal Monetair Fonds een economische groei van 2,3% voorspeld. Volgens het fonds kan dit cijfer in 2024 stijgen naar 3%.
Door een overliquiditeit in de economie door hoge overheidsuitgaven aan andere subsidies, begonnen de wisselkoersen van de SRD ten opzichte van de Euro en US$ in het tweede halfjaar van 2022 enorm te stijgen. "Het OMO (Open Markt Operaties) beleid van de CBvS heeft sinds deze periode de overliquiditeit niet kunnen neutraliseren." De wisselkoersen in de eerste maanden van 2023 zijn nog steeds niet gestabiliseerd. Volgens het Bureau voor de Staatsschuld geeft deze trend ook het gebrek aan vertrouwen van het publiek in het beleid, de autoriteiten en de economie aan.
Importinflatie, wisselkoers depreciatie en verhoogde energietarieven in juni hebben geleid tot heel hoge jaareinde inflatie in 2022. In de afgelopen drie jaren lag de inflatie tussen 61 en 52%. Een inflatie van 2 tot 3% wordt wereldwijd als acceptabel beschouwd.
Over de staatsschuld zegt het bureau dat deze in 2022 in SRD is gestegen met 51%. De oorzaken daartoe zijn per saldo gestegen trekkingen ten opzichte van aflossingen, stijgende achterstanden en de wisselkoers depreciatie. Betaling van achterstanden van de crediteuren van de Club van Parijs, zijn in de laatste twee maanden van het vorig jaar gedaan. De analyse van het bureau omvat data tot en met maart 2023.
Vandaag
-
14:43
Technische storing bij La Liberté: levering via watertrucks
-
12:45
Santokhi: Lachmons boodschap van verbroedering blijft Suriname leiden
-
10:47
Man zwaargewond na val van het dak
-
08:50
Suriname profileert zich op VN-top als carbon-negatief land in transitie
-
06:52
Naar een rechtvaardige en inflatiebestendige loonstructuur in Suriname
-
04:54
Zonnige ochtend met buien in de middag
-
02:56
Mexico traint 143 Haïtiaanse soldaten in strijd tegen bendegeweld
-
00:58
IDB zegt steun toe aan versterking van wijkkantoren Sozavo
-
00:00
Regering overschat bereik eigen socialemediakanalen
Gisteren
- 120 kinderen tonen kunstwerken bij Nola Hatterman Art Academy
- Kinderen brengen erfgoed tot leven in miniatuurproject
- President Simons vertrokken naar New York
- Europese luchthavens getroffen door cyberaanval
- Moeder zwaar mishandeld door dochter en schoonzonen met tjap
- Onregelmatigheden Keizerstraat: agenten geschorst
- Vrede is geen droom – het begint bij jezelf
- VSB en CBvS in overleg over productie, groei en stabiliteit
- Nieuwe lichting van 39 soldaten toegevoegd aan Nationaal Leger
- Warm, vochtig en buien in de middag
- Fitch verhoogt groeiverwachting wereldeconomie voor 2025
- De wedijver om verkeersveiligheid
- Zijin Mining: Van Purper-Gouden Berg in China tot grootmacht in Suriname
Eergisteren
- Vaderlandsliefde is geen kreet
- Volledig herstel na tijdelijke landelijke storing bij Telesur
- Telesur kampt met grote storing in telefonie en internet
- EU en UNDP starten mangroveproject in Nickerie: focus op bescherming
- Baasaron: nauwe samenwerking met VSB cruciaal
- De sluipende macht…
- Ministers bundelen krachten tegen milieuvervuiling door goudwinning
- Simons over Newmont-petitie: Ik zal de kwestie bespreken met Financiën
- Verbetering financiële positie door beleid gewezen ministers Achaibersing en Raghoebarsing
- Zon en bewolking met lokale buien
- Extreme weersomstandigheden leiden wereldwijd tot watercrises
- Column: China bekeken: waar eigen verhaal en westerse opvattingen elkaar ontmoeten
- Wereldbank vergroot steun aan Suriname: focus op economie, mijnbouw en betaalinfrastructuur