Guyanese vissers vol van toegezegde vergunningen
In Guyanese media wordt breed uitgemeten over 150 vergunningen die Suriname zal verstrekken aan Guyanese vissers zoals overeengekomen tijdens het bezoek van president Chan Santokhi aan het buurland.
Zo'n 150 vergunningen zullen binnenkort worden uitgedeeld aan Guyanese vissers die het afgelopen decennium exorbitante prijzen hebben betaald voor de verhuur van vergunningen om hun handel in de wateren van Suriname uit te oefenen, schrijft Guyana Chronicle. De vergunningen worden aan booteigenaren gegeven voor SRD 500 per jaar. "In het verleden hebben de vissers maar liefst US$ 4000 betaald om een vergunning te huren van een Surinamer zodat ze kunnen vissen."
De Upper Corentyne Fishermen Co-op Society (UCFCS) heeft president Irfaan Ali en vicepresident, Bharrat Jagdeo, geprezen voor hun rol bij het veiligstellen van de nieuwe regeling. In een gesprek met Guyana Chronicle verklaarde de voorzitter van het genootschap, Pameshwar Jainarine, dat de boten vanuit de Nummer 66 Visserij en het Nummer 65 Visserijcomplex vaak vissen in de wateren van Suriname. Als ze niet in het bezit zijn van de vereiste vergunning, worden ze vastgehouden en wordt hun vangst in beslag genomen, zei hij.
Volgens Jainarine zouden de vissers gewoonlijk boetes moeten betalen die variëren van US$ 10.000 tot US$ 12.000. Hij vertelde dat gezien de omstandigheden de vissers en Surinamers tot een overeenkomst zijn gekomen waarbij Surinamers vergunningen zouden verhuren aan Guyanese booteigenaren onder het mom dat zij (de Surinamers) eigenaar zijn van schepen en een Guyanese bemanning in dienst hebben. Deze regeling bestaat al zo'n 17 jaar. Hij zei dat met de nieuwe regeling Guyanese vissers en booteigenaren zich nu vrij kunnen bewegen en alle hulp kunnen vragen die ze nodig hebben van de Surinaamse autoriteiten zonder tussenkomst van een derde.
De UCFCS had aanvankelijk besloten om vergunningen te krijgen voor 50 boten. "We vormden een delegatie en gingen naar president Ali en toen we aankwamen, vroegen we om 50 vergunningen, maar hij vroeg hoeveel boten we bij de coöperatie hebben en we vertelden hem 146. Dus, hij zei waarom vraag je er maar 50 als je zoveel meer boten hebt... We wisten niet zeker of we de vergunning kregen, omdat we al heel lang bezig zijn het te proberen. Maar we luisterden naar het advies van de president, we keerden terug en dienden de namen en informatie in voor de 150 boten en het werd verleend," vertelt de UCFCS-voorzitter.
Hij voegde eraan toe: "We zijn zo blij en opgelucht omdat dit ons leven zoveel gemakkelijker en beter zal maken."
In een gezamenlijke persconferentie met president Santokhi in augustus kondigde de Guyanese president Ali aan dat de twee landen zullen werken aan de afgifte van de vergunningen tegen januari 2022, aangezien dat de periode is waarin ze gewoonlijk worden verleend. Deze aankondiging werd met opwinding ontvangen van de Guyanese vissers, maar is zwaar bekritiseerd door de Surinaamse visserijsector die vindt dat deze deal niet in het voordeel is van Surinamers en dat Suriname de verliezer is.
Ondertussen zei booteigenaar Sachin Ramrattan dat de beslissing om de vergunning aan Guyanezen te verlenen de spanning heeft weggenomen die ze zoveel jaren hebben doorstaan. Hij merkte op dat het vissen in de wateren van Suriname nu veiliger zal aanvoelen. De man heeft vijf vissersboten. Hij hoopt dat in de toekomst het aantal verleende vergunningen kan worden verhoogd, zodat andere vissers uit andere havens in de regio hiervan kunnen profiteren.
Een andere booteigenaar, Roypen Mootain, zei dat hij dertien boten bezit en al zevenentwintig jaar de Surinaamse route bevaart. Hij verklaarde dat de afgifte van de vergunning niet alleen de booteigenaren ten goede zal komen, maar ook zal doorsijpelen naar iedereen in de visserijsector, vooral de vissers die zich nu kunnen verheugen op betere lonen.
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 879
- Jennifer Simons, eerste vrouwelijke president van Suriname
- Opvallende afwezigheden overschaduwen BRICS-top in Rio de Janeiro
- HVB: Vrouwelijk leiderschap opent nieuwe weg
- Fractieleiders spreken hoge verwachtingen uit bij felicitatie
- President neemt afscheid: 'Leiders dienen, het volk regeert'
- Schietincident beëindigt feest aan de Ephraimzegenweg
- DNA kiest Simons tot president en Rusland tot vp
- Korte Assembleevergadering verwacht; 34 stemmen nodig
- Suriname: Wachten op het busje,… het komt maar niet!
- Delegatie Israël naar Qatar ondanks geschil over staakt-het-vuren
- Champions League of hulpbronnenvloek?
- Onweer dient zich al vroeg aan op deze zondag
- BRICS bereikt akkoord over gezamenlijke verklaring voor top in Rio
- CV Rusland: Man van beleid, integriteit en bruggenbouwer
- Simons schrijft geschiedenis als eerste vrouwelijke Surinaamse president
Eergisteren
- Politiebericht over 67-jarige vrouw omgekomen bij brand
- Caricom boekt vooruitgang met regionale voedselzekerheid
- Structurele steun voor leerstoornissen in onderwijs
- Dalai Lama: 'Ik wil nog 40 jaar leven'
- Vrouwen Magenta tonen kracht via vakopleiding
- De eerste vrouwelijke president van Suriname
- Petronas start morgen boorcampagne in Blok 52
- Bejaardentehuis getroffen door brand: Vrouw komt om het leven
- Newmont: Reductie personeel te Merian deel van kostenbeheersing
- Personeel FVO eist cao-onderhandelingen: Leiding wijst op dienstweigering
- Ook op deze zaterdag dienen zich onweersbuien aan
- Oude handelsstad van 3.500 jaar oud ontdekt in Peru
- 169 bloeddonoren gehuldigd in Congreshal
- Simons eerste vrouwelijke president; symboliek, verwachtingen en werkelijkheid