Adequate geschiedschrijving blijft essentieel
1. Er zijn tussen 1873 en 1916 in Suriname 5.404 van 34.304 Hindostaanse immigranten gestorven. Maar het betreft een periode van 44 jaar! In 1873-1874 zijn bijna 4.000 Hindostaanse immigranten overgebracht; de meesten waren tussen 20-30 jaar. Een 20-jarige uit1873 was na 40 jaar 60 jaar en 30-jarige was 70 jaar. Velen zijn in Suriname vanwege ouderdom gestorven. Mag je er van uitgaan dat deze personen het niet beter hadden in Suriname en mag je het totaal van 5.404 personen aftrekken van 34.304 immigranten en stellen dat zij niet in Suriname zijn gebleven? Nee!
2. Er zijn in deze periode liefst 6.399 personen geboren. Veel overledenen hebben nakomelingen voortgebracht die stamouders zijn geweest van families in Suriname. Je kunt ook in dit verband 5.404 niet aftrekken van 34.304 om pas daarna te berekenen hoeveel personen nakomelingen hebben voortgebracht. Deze stamouders worden dus niet meegeteld en dat is fout!
3. Vervolgens trekt Gowricharn 11.333 terugkeerders af van de 34.304 aangekomenen. Er waren onder de terugkeerders echter ook stamouders die in Suriname zijn achtergelaten; meestal als jong kind of baby bij familie of bij personen die graag een kind wilden adopteren.
4. Van de 11.333 terugkeerders moet 20% worden afgetrokken. Dat waren personen die in Suriname waren geboren, onder wie ook volwassenen. Zij zijn dus geen terugkeerders. Dat wordt het aantal: 11.333 - 2.267 = 9.066 terugkeerders. Dat betekent dat niet een derde van de 34.304 Hindostaanse contractarbeiders is teruggekeerd, maar ruim kwart! En 34.304 – 9.066 is 24.238. Stel dat je ook nog daarvan is 5.404 overledenen aftrekt, dan blijven 19.834 personen over. Dan is ruim meer dan de helft (58%) in Suriname gebleven.
5. Gowricharn stelt dat van de in Suriname gevestigden ongeveer een derde vrouw was. Dat klopt niet. Onder de aangekomenen was ongeveer een derde vrouw, maar onder de terugkeerders was dat slechts 20%. Er zijn dus verhoudingsgewijs meer vrouwen gebleven in Suriname.
6. Vervolgens stelt Gowricharn dat 17.563 personen (51%) in Suriname zijn gebleven. Hij stelt dat in gezinsverband geleefd hebben11.709 en 5.854 niet in gezinsverband en dat deze groep 'geen nazaten heeft voortgebracht.' Dit klopt niet, want veel alleenstaanden hebben toentertijd relaties gehad en kinderen voortgebracht. Gowricharn beweert dat slechts een derde deel (11.300) alleen nakomelingen kan hebben voortgebracht en hij stelt dat velen uit deze groep ook nog ziek waren of zullen geen partner hebben gehad. Hoe de enorme bevolkingsgroei onder Hindostanen ondanks zijn vermeende lage aantallen zich heeft voltrokken, verklaart hij echter niet!
7. Gowricharn beweert dat men het niet zo goed had in Suriname. Tijdens de contracttijd hebben zich echter 3.000 Hindostanen uit het Caribisch gebied gevestigd in Suriname, omdat het veel beter was dan in de omringende koloniën. Ook zij zijn stamouders geworden.
8. Veel terugkeerders hebben spijt gehad en geprobeerd terug te keren naar Suriname. Het is slechts 10% gelukt om terug te keren naar Suriname. In mijn boek Hindostaanse contractarbeiders is een apart hoofdstuk gewijd aan terugkeer. Hij heeft dit boek bestudeerd, maar willens en wetens deze gegevens genegeerd. Dat is niet zuiver.
9. Ongeveer 10% van de Surinaamse terugkeerders lukte het om in andere koloniën terecht te komen. Er zijn Hindostanen van andere koloniën naar Suriname gekomen, omdat men hoorde dat het beter was in Suriname.
10. Het aantal terugkeerders als bewijs aanvoeren dat het niet veel beter was in Suriname dan in het toenmalige India is ook onjuist. De meeste Hindostaanse contractarbeiders waren als tijdelijke arbeidskrachten gemigreerd om geld te verdienen en te sparen om daarna terug te gaan. Velen zijn in hun opzet geslaagd en hebben heel zuinig geleefd en zijn met gespaard geld teruggekeerd.
Chan E.S. Choenni
Vandaag
-
21:00
Winkelpand 19 Trading aan de Bomaweg verwoest door brand
-
20:52
Minister Wijnerman verrast door ontslag administrateur-generaal Staatsschuld
-
19:40
Gezamenlijke verklaring Suriname-Guyana
-
17:31
VWA benadrukt visie op gezonde arbeidsverhoudingen bij gesprek vakbond Rosebel
-
15:29
Suriname en Guyana versterken samenwerking op meerdere fronten
-
14:27
Suriname wil op COP30 zich inzetten op olie-inkomsten én klimaatfinanciering
-
12:25
Brand! Een verlammend fenomeen
-
10:23
Ontslagen Newmont-arbeiders kloppen aan bij DNA
-
08:21
Antoine Elias leidt raad MMC; uitdagingen groot
-
06:26
Ruim 2.400 aanwezigen bij opening congres Jehovah’s Getuigen
-
04:34
Vrijwel droog en warm met slechts kans op locale bui
-
02:45
Cuba: Miljoenen zonder stroom door vijfde stroomstoring in minder dan een jaar
-
01:29
President in Nickerie voor 3-daags werkbezoek
-
00:37
Een veerdienst die hapert, een regering die moet kiezen
-
00:00
Visserijsector: Nog altijd geen duidelijkheid; illegale Guyanese visserij blijft probleem
Gisteren
- Strijd tegen wildlife crime: jachtopzieners krijgen gespecialiseerde training van VS
- Minister Gopal over schooltassenproject: Elk kind naar school
- De kracht van positief denken
- Kindje verdronken in privé zwembad
- DSB schenkt transportcouveuse aan MMC Nickerie
- NOB jaarrekening 2021: SRD 27,9 miljoen winst en eerste toepassing IFRS
- Een plaquette en de rechtsstaat: symboliek of schending?
- Regering en bedrijfsleven bundelen krachten voor versnelde economische ontwikkeling
- President Simons ontvangt nazaat profeet Mohammed
- Warm en droog weer
- Nieuwe RvC moet Luchthavenbeheer toekomstbestendig maken
- Bolsonaro veroordeeld tot 27 jaar cel: Historisch vonnis tegen oud-president Brazilië
- Column: Corruptie bestrijden: van loze belofte naar echte controle
- Gewapende roofoverval bij reisbureau: grote sommen in valuta buitgemaakt
- Simons–Ali-top in Nickerie: brug, vis en grenzen op het scherp van de snede
Eergisteren
- Rotary schenkt autoclaaf aan ’s Lands Hospitaal: veiligere bevallingen en lagere infectierisico’s
- Dodelijke aanrijding op Zwartenhovenbrugstraat
- Oud-DNA-voorzitter Marijke Djwalapersad overleden
- Hoe verder met onze infrastructuur?
- Surinaamse dammers nemen deel aan Miami Open
- Amerikaanse economie vertraagt, maar India blijft motor van wereldgroei
- Pick-up met brandstoftanks slaat over de kop; woning verwoest Weg naar Atjoni
- Open brief aan president over bouw brug Corantijnrivier
- Gewapende overval op BBS’er: verdachten voortvluchtig
- Commentaar op het ambt Chief of Staff
- Zonnepark Nieuw Aurora brengt elektriciteit naar tien dorpen Boven-Suriname
- Zonnig weer met temperatuur oplopend tot 35 °C
- IMF: Suriname in cruciale ontwikkelingsfase; biedt brede ondersteuning
- Column: Gepast antwoord
- Werknemers Surzwam zonder loon; president-commissaris weerspreekt beschuldigingen