Column: Waar gaat het weer om?
Barnum, die een succesvol circusexploitant was had als adagium dat er genoeg mensen zijn die gemakkelijk voor de gek gehouden kunnen worden. Ook hier is een gelijkenis waarneembaar. In een land waar een maatschappijvisie als overbodige luxe wordt gezien zijn charisma, volksmisleiding en het persisteren in eigen waarheden de bepalende ingrediënten om zich succesvol politicus te noemen. Waar ‘succes’ in dit geval ook voor mag staan.
Recentelijk stonden weer een groep getrouwen bij de rechtszaal om hun morele steun te verlenen aan de voormalige opperbevelhebber, thans hun partijleider. Er stonden nu niet zoveel mensen als een jaar geleden. Was dat in lijn met de gevleugelde woorden van Abraham Lincoln: You can fool all the people some of the time and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time?
Bouterse moet zijn betrokkenheid bij de 8 decembermoorden, die door onze dappere rechters op 29 november 2019 werd vastgesteld, weerleggen. Overigens stellen velen zich de vraag dat indien de slachtoffers van 8 december 1982 met een coup bezig waren waarom ze de kans niet kregen zich te verweren. Ze waren toch allen opgepakt?
Luisterend naar het lange betoog dat Desi Bouterse voor de krijgsraad hield, bekroop af en toe mij het gevoel dat het hem ontgaan was waar het weer om ging.
In de zaak van ex-vp Adhin gaat het om het vernietigen of laten vernietigen van staatseigendommen. Nagegaan wordt of hij daartoe de opdracht heeft gegeven, zoals door de uitvoerders van het plan is beweerd. Ik vraag me weleens af of Ashwin Adhin en zijn medestanders zich niet op voorhand verdacht hebben gemaakt. Als je namelijk zeker bent geen overtreding of misdaad te hebben begaan dan vrees jij de verschijning voor de rechter toch niet? Maar dan vraag je ook niet – nota bene veelvuldig - om de zaak buiten proces af te handelen. Met als argument dat de vernietigde apparatuur en eventuele reparatie relatief weinig kost.
De politieke vrienden van Adhin begrijpen niet dat vele burgers van goede wille deze zaak zien als een moreel ethisch vraagstuk. De vraag die daarbij centraal staat is of nagegaan moet worden of het vernietigen of het laten vernietigen van staatseigendommen niet een sluitstuk is van de tactiek van de verschroeide aarde. Een tactiek waarbij Surinamers het de opvolgers - die ook Surinamers zijn - zo moeilijk maken om te regeren middels het afsluiten van torenhoge leningen, het onnodig verzwaren van de begroting door op het laatste moment het overvolle ambtenarenapparaat tot barstens toe te vullen met burgers van wie de toegevoegde waarde discutabel is; door op het laatste moment deviezen van de Postspaarbank weg te sluizen, om maar enkele onderdelen van die tactiek te noemen. Kortom een beleid dat Staat en volksonvriendelijk is en nooit meer gevoerd mag worden in ons land. Voor de rechter kan Ashwin Adhin aantonen dat hij hieraan part noch deel heeft.
De huidige gezagvoerders hebben een zeer verantwoordelijke plicht. Martin Luther King wees er decennia geleden al op. “We will have to repent not merely for the vitriolic words and actions of the bad people, but for the appalling silence of the good people.” Vertaald is dat: “We moeten niet alleen de venijnige woorden en daden van de slechte mensen betreuren, maar ook de angstaanjagende stilte van de goede mensen”.
Het is dan ook goed te weten dat de president de procureur-generaal heeft gevraagd een onderzoek in te stellen naar de strafwaardigheid van de provocerende uitspraken van Desi Bouterse. Het zal onze democratische rechtsstaat sieren als de pg duidelijke taal spreekt.
Vandaag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 904
- Brigitte Bardot, icoon van Franse cinema, overleden op 91-jarige leeftijd
- NMA: 3.000 tot 4.000 liter olie in Surinamerivier bij Accaribo
- Psychologen roepen regering op tot ingrijpende versterking geestelijke gezondheidszorg
- Politieke partijen: Solidariteit, medemenselijkheid en geestelijke gezondheid
- President Simons verzekert hulp nabestaanden; begrafeniskosten voor de Staat
- Politieleiding geeft details vrij over drama Commewijne
- Grote olievervuiling in Surinamerivier door losgemaakte tankafsluiter
- Gopex wijst op zorgen rond export, padieboeren luiden noodsignaal
- Drama in Commewijne eist 9 levens (update)
- China keurt herziene wet op de buitenlandse handel goed
- Chetak-helikopters Nationaal Leger ondergaan grondig onderhoud en inspectie
- Regenachtige zondag met gevaar voor rukwinden
- Andrew Holness blikt terug op voorzitterschap Caricom
- Vader doodt vier eigen kinderen en twee buren bij gruwelijke steekpartij
- Suriname start voorbereiding op IGS 2026 na succesvolle Spelen in Guyana
- Bijna twee keer zoveel vuurwerk geïmporteerd als vorig jaar
Eergisteren
- Newmont Suriname ondersteunt 14 kinderhuizen met totaal SRD 490.000
- Loodsbrand aan Twee Kinderenweg snel onder controle
- Onderzoek gestart na crash privéjet met Libische legerofficieren nabij Ankara
- 12-jarige jongen overleden na val van gebouw aan Nieuw Charlesburgweg
- Groep vrienden steunt meisjesinternaat Balingsula in feestperiode
- Alcohol en familieconflict monden uit in zware mishandeling in Santodorp
- Spanning loopt op rond Oekraïne voorafgaand aan gesprek Zelensky en Trump
- Boutique Hotel Peperpot breidt uit met luxe Citrushuis in Commewijne
- Vraagstuk van verlening bijzondere volmacht aan de procureur-generaal
- Voormalig UNC-lid waarschuwt voor steun aan Amerikaanse militaire aanwezigheid
- Bewolkt met verspreide regenbuien
- Parmessar betreurt vrijwel volledige vervanging Deviezencommissie
- Venezolanen in Salvadoraanse gevangenis willen hun deportatie aanvechten
- EBS voertuigen moeten gat in politiecapaciteit Regio Oost dichten