Situatie Luchthavenbeheer explosief
Om even de stoom van de ketel te halen, is vrijdag een prikactie van enkele uren gevoerd. Nu is het wachten op dinsdag, want dan willen de werknemers weten of de directie over de brug komt. Tijdens een spoed ledenvergadering vrijdag, die overigens zeer rumoerig en heftig was, is door tactvol optreden van het bestuur voorkomen dat het personeel vanaf dat moment volledig en voor onbepaalde tijd in actie zou gaan. Maar de toon is gezet met een werkonderbreking van enkele uren.
Read zegt aan Starnieuws dat de werknemers vastberaden zijn hun rechten af te dwingen. Ze eisen dat de directie dinsdag met een bevredigende oplossing om de tafel komt. Wat nog meer olie op het vuur gooit, is dat ze steeds moeten aanhoren dat het bedrijf bijkans US$ 2 miljoen heeft uitstaan en dat de schuldenaren maar niet betalen, terwijl de werknemers continue moeten inleveren. "Ze zijn deze situatie beu en willen garanties dat de uitstaande gelden van Luchthavenbeheer worden geïnd."
Eerder had de directie voorgesteld de huidige cao voor een jaar op te schorten en de unificatiekoers pas door te voeren als het bedrijf minimaal 70% van zijn gewenste inkomsten had verdiend. Ook stelde de directie voor om maatregelen in de secundaire sfeer (toelagen, gratificaties en periodieken) te handhaven. Werknemers ontvangen door deze maatregelen alleen hun basisloon en moeten dus een groot deel van hun maandelijkse inkomsten ontberen. De voorstellen van de directie zijn van de tafel geveegd en hebben veel kwaad bloed gezet bij het personeel.
De directie doet alles wat in haar vermogen ligt om de koers van 7.48 te handhaven, terwijl de overheid de unificatiekoers op 14.29 heeft gesteld. Het bedrijf derft inkomsten omdat het luchtruim sinds de uitbraak van Covid-19 in maart, is gesloten voor commerciële vluchten. Op de vraag of SLM en Luchthavenbeheer niet in hetzelfde schuitje zitten en verlieslatend zijn, zegt Read "Luchthavenbeheer is geen SLM.” Hij vervolgt met: "Het bedrijf derft inkomsten door sluiting van het luchtruim, bij de SLM gaat het gewoon om slecht management dat in de loop der jaren gevoerd is en de politisering van het leiderschap binnen het bedrijf. De werknemers van SLM zijn nu de dupe van dat beleid." Hij wijst erop dat zij ook een indexerings overeenkomst hebben "die wij ondersteunen en die de regering in gemeen overleg met hen moet nakomen." Met het openen van het luchtruim, zullen ook de inkomsten van het bedrijf zijn gegarandeerd.
Om verdere verarming van de werknemers door de hyperinflatie te voorkomen, zijn de lonen van de werknemers bij het bedrijf geïndexeerd, wat betekent dat de lonen in US$ worden uitgedrukt en worden betaald tegen de dagkoers van de Centrale Bank. Dit is opgenomen in de cao die is overeengekomen met de werkgever. Read zegt dat hij beseft dat het bedrijf in een moeilijk parket zit met de Covid-19-pandemie en de gevolgen daarvan. De bond is dus bereid te onderhandelen over oplossingsmodellen waar beide partijen zich in kunnen terugvinden. De bondsvoorzitter benadrukt dat discussies over unificatie geen onderhandelingspunt zijn. Het gaat om overleg over hoe en wanneer de directie de overeenkomst zal nakomen.
Read legt uit waar de schoen knelt. Als Luchthavenbeheer voor het loon van een werknemer SRD 3.740 gelijk aan US$ 500 tegen de koers van 1 op 7.48 betaalde, wil het bedrijf nu na de unificatie in plaats van SRD 7.145 waar de werknemer recht op heeft, dezelfde SRD 3.740 oftewel US$ 261 tegen de koers van 1 op 14.29 betalen. De bondsvoorzitter zegt dat de directie het niet kan maken om een overeenkomst onder de mat te vegen, als ze het gevraagde nu niet kan betalen. Hij pleit voor goed overleg tussen partijen.
Vandaag
-
12:47
DNA kiest Simons tot president en Rusland tot vp
-
11:56
Korte Assembleevergadering verwacht; 34 stemmen nodig
-
10:44
Suriname: Wachten op het busje,… het komt maar niet!
-
08:48
Delegatie Israël naar Qatar ondanks geschil over staakt-het-vuren
-
06:51
Champions League of hulpbronnenvloek?
-
04:53
Onweer dient zich al vroeg aan op deze zondag
-
02:55
BRICS bereikt akkoord over gezamenlijke verklaring voor top in Rio
-
00:57
CV Rusland: Man van beleid, integriteit en bruggenbouwer
-
00:01
Simons schrijft geschiedenis als eerste vrouwelijke Surinaamse president
Gisteren
- Politiebericht over 67-jarige vrouw omgekomen bij brand
- Caricom boekt vooruitgang met regionale voedselzekerheid
- Structurele steun voor leerstoornissen in onderwijs
- Dalai Lama: 'Ik wil nog 40 jaar leven'
- Vrouwen Magenta tonen kracht via vakopleiding
- De eerste vrouwelijke president van Suriname
- Petronas start morgen boorcampagne in Blok 52
- Bejaardentehuis getroffen door brand: Vrouw komt om het leven
- Newmont: Reductie personeel te Merian deel van kostenbeheersing
- Personeel FVO eist cao-onderhandelingen: Leiding wijst op dienstweigering
- Ook op deze zaterdag dienen zich onweersbuien aan
- Oude handelsstad van 3.500 jaar oud ontdekt in Peru
- 169 bloeddonoren gehuldigd in Congreshal
- Simons eerste vrouwelijke president; symboliek, verwachtingen en werkelijkheid
Eergisteren
- EZ traint jonge ondernemers in duurzame landbouw
- Caricom viert 52 jaar samenwerking en veerkracht
- VS en Suriname herbevestigen gedeelde waarden van vrijheid en democratie
- Dode bij aanrijding Welgedacht B-weg
- Rusland zet op grote schaal chemische wapens in Oekraïne in
- Twee brandkasten buitgemaakt bij overval op woning
- Menselijke resten aangetroffen op goudnederzetting in Brokopondo
- OM eist 7 jaar cel voor voorbereiden landing drugsvliegtuig in Pusugrunu
- Het belang van het project Van 't Hogerhuysstraat
- Militair beschuldigd van overtreden Wet Verdovende Middelen
- Veel zon, maar ook onweersbuien in de middag
- Diplomatieke spanning tussen VS en Colombia escaleert
- Deken Fraenk vraagt autoriteiten om invulling Constitutioneel Hof
- Politiek pad nu geplaveid; de economische weg ligt vol valkuilen