Vrijdag de 13e: bijgeloof, ongeluksdag of gewoon toeval?
Het is niet helemaal duidelijk waarom vrijdag de 13d wordt gezien als ongeluksdag. Er zijn verschillende verklaringen voor het ontstaan van deze dag. Verschillende verklaringen gaan terug naar het Christendom. Vaak wordt gedacht dat dit uit de Bijbel komt. Zo werd volgens de overleveringen Adam door Eva verleid op een Vrijdag om te eten van het fruit van de boom van de kennis van goed en kwaad in de Hof van Eden. Een ander voorbeeld dat vaak aangehaald wordt is dat tijdens het Laatste Avondmaal er dertien mensen aanwezig waren, dit gaf het getal 13 een onheilspellende betekenis. Ook het gegeven dat Jezus op een vrijdag werd gekruisigd, heeft ook bijgedragen aan de totstandkoming van de dag. Echter typeerde het Christendom de dag waarop Jezus stierf aan het kruis als Goede vrijdag en niet als ongeluksdag.
De oude wijzen als Pythagoras hadden andere inzichten met betrekking tot het 'onheilspellende' getal 13. Men vond dat juist het getal 12 volledigheid uitdrukte. Dit was terug te herleiden naar het gegeven dat er 12 sterrenbeelden waren, een jaar 12 maanden heeft, de dag 12 uren heeft en ook de nacht. Na 12 komt het getal 13 dat als ondeelbaar getal het schitterende beeld van de 12 verbrak.
Niet in alle culturen worden de vrijdag en het getal 13 als negatief bestempeld. Er zijn culturen waar men een positieve betekenis heeft gekoppeld eraan. Het wordt juist aangemerkt als een dag om extra je geluk te beproeven. Vrijdag de 13e lijkt meer een westerse uitvinding geweest te zijn die vooral bij de moderne mens is blijven voortleven. Invloeden vanuit films, die handelen over dit onderwerp, blijven dit fenomeen in stand houden bij vooral jongeren en hebben bijgedragen aan de verspreiding van het begrip 'Vrijdag de dertiende'. Het lijkt meer op een commerciële uitvinding zoals onder andere Halloween.
Opvallend is dat iedere maand die begint op een zondag, een vrijdag heeft die valt op de 13e. Voor dit jaar 2020 zijn er 2 van die dagen. Vrijdag 13 maart 2020 en vrijdag 13 november 2020. Zover we mogen opmerken is dit begrip nauwelijks diep geworteld in onze samenleving. Opvallend is dat de melding van het eerste COVID-19 geval in Suriname kwam op vrijdag 13 maart 2020. Bijgeloof of toeval?
Als mens neigen we eerder te geloven in datgene wat we niet kunnen verklaren. Het zijn soms onze overdenkingen die tot bijgeloof leiden.
Voor de doorsnee Surinamer betekent vandaag, vrijdag 13 november, gewoon het begin van het weekend!
Ashween Ramdin
Vandaag
-
17:17
HVB: Vrouwelijk leiderschap opent nieuwe weg
-
16:02
Fractieleiders spreken hoge verwachtingen uit bij felicitatie
-
15:00
President neemt afscheid: 'Leiders dienen, het volk regeert'
-
14:48
Schietincident beëindigt feest aan de Ephraimzegenweg
-
12:47
DNA kiest Simons tot president en Rusland tot vp
-
11:56
Korte Assembleevergadering verwacht; 34 stemmen nodig
-
10:44
Suriname: Wachten op het busje,… het komt maar niet!
-
08:48
Delegatie Israël naar Qatar ondanks geschil over staakt-het-vuren
-
06:51
Champions League of hulpbronnenvloek?
-
04:53
Onweer dient zich al vroeg aan op deze zondag
-
02:55
BRICS bereikt akkoord over gezamenlijke verklaring voor top in Rio
-
00:57
CV Rusland: Man van beleid, integriteit en bruggenbouwer
-
00:01
Simons schrijft geschiedenis als eerste vrouwelijke Surinaamse president
Gisteren
- Politiebericht over 67-jarige vrouw omgekomen bij brand
- Caricom boekt vooruitgang met regionale voedselzekerheid
- Structurele steun voor leerstoornissen in onderwijs
- Dalai Lama: 'Ik wil nog 40 jaar leven'
- Vrouwen Magenta tonen kracht via vakopleiding
- De eerste vrouwelijke president van Suriname
- Petronas start morgen boorcampagne in Blok 52
- Bejaardentehuis getroffen door brand: Vrouw komt om het leven
- Newmont: Reductie personeel te Merian deel van kostenbeheersing
- Personeel FVO eist cao-onderhandelingen: Leiding wijst op dienstweigering
- Ook op deze zaterdag dienen zich onweersbuien aan
- Oude handelsstad van 3.500 jaar oud ontdekt in Peru
- 169 bloeddonoren gehuldigd in Congreshal
- Simons eerste vrouwelijke president; symboliek, verwachtingen en werkelijkheid
Eergisteren
- EZ traint jonge ondernemers in duurzame landbouw
- Caricom viert 52 jaar samenwerking en veerkracht
- VS en Suriname herbevestigen gedeelde waarden van vrijheid en democratie
- Dode bij aanrijding Welgedacht B-weg
- Rusland zet op grote schaal chemische wapens in Oekraïne in
- Twee brandkasten buitgemaakt bij overval op woning
- Menselijke resten aangetroffen op goudnederzetting in Brokopondo
- OM eist 7 jaar cel voor voorbereiden landing drugsvliegtuig in Pusugrunu
- Het belang van het project Van 't Hogerhuysstraat
- Militair beschuldigd van overtreden Wet Verdovende Middelen
- Veel zon, maar ook onweersbuien in de middag
- Diplomatieke spanning tussen VS en Colombia escaleert
- Deken Fraenk vraagt autoriteiten om invulling Constitutioneel Hof
- Politiek pad nu geplaveid; de economische weg ligt vol valkuilen