In het EU Drug Markets Report wordt Suriname genoemd als één van de doorvoerhavens voor drugshandel.
De verschillende routes waarlangs drugs Europa binnenkomen. De drugshandel is dramatisch gestegen.
De verschillende drugssoorten. Na cannabis wordt cocaïne het meest verhandeld gevolgd door heroïne.

Brussel – De productie van cocaïne in Latijns-Amerika, voornamelijk in de Andes-regio, voor de wereldmarkt is ‘dramatisch’ gestegen naar een recordhoogte. In Europa, dat een belangrijke consumentenmarkt vormt met onstilbare vraag, hebben gebruikers in 2017 naar schatting 9,1 miljard euro besteed aan cocaïne. Suriname is één van de doorvoerhavens voor de handel. Dat staat in het EU Drug Markets Report van het Europese drugsagentschap EMCDDA en het politiesamenwerkingsverband Europol. De bevindingen zijn dinsdag gepresenteerd in Brussel. 

Het rapport onderzoekt de trends in de belangrijkste drugsmarkten in Europa: cannabis (die vanuit Marokko naar Europa gaat), cocaïne (dat voornamelijk in wereldmarktleiders Colombia, Peru en Bolivia groeit), heroïne (belangrijkste bronland: Afghanistan) en andere opiaten, amfetaminen en MDMA (met Nederland als een van de belangrijkste producenten), en een restcategorie van nieuwe synthetische verdovende middelen die vooral in China en India worden gemaakt. De totale markt voor al deze middelen samen in Europa wordt geschat op 30 miljard euro. Dat is een grove schatting die waarschijnlijk te laag is, benadrukken de onderzoekers. Vooral synthetische drugs zitten in de lift.

Suriname wordt zijdelings genoemd in het rapport. Zo is er onder meer in de haven van Antwerpen in 2017 een kleine 4 ton coke uit Suriname onderschept. Ook wordt Suriname genoemd als onderdeel van ‘de Guyanese connectie’. Dat houdt in dat groeiende hoeveelheden cocaïne worden gesmokkeld tussen Cayenne en Parijs. In 2018 werden 1349 koeriers gepakt op het Parijse vliegveld Orly met in totaal 2,3 ton aan cocaïne, een gemiddelde van 1,7 kilo per koerier. Het rapport: ‘De koeriers zijn Fransen, maar de drugs komen waarschijnlijk uit buurland Suriname.’ 

De drugsladingen die via schepen rechtstreeks uit Suriname naar de Europese Unie komen, komen voornamelijk met wat Europol de rip on rip off-methode noemt. Dat houdt in dat de verdovende middelen worden verstopt tussen legale goederen, zonder dat de verscheper van die legale goederen dat weet. In een Europese haven worden ze door dezelfde criminele organisatie vervolgens weer uitgeladen. Deze methode vergt corruptie bij douane-ambtenaren in beide havens, aldus de onderzoekers.

De vraag naar cocaïne is hoog. Cocaïne is na cannabis de populairste illegale drug in Europa. Enquêtes wijzen uit dat circa 4 miljoen volwassenen in Europa jaarlijks coke in poedervorm snuiven of crack gebruiken. Door de recordproductie in Colombia, Peru en Bolivia, die door de Europol-onderzoekers wordt geschat op 2.000 ton in het afgelopen jaar, is het aanbod in Europa hoog, waardoor de kwaliteit hoog is, met een zuiverheid van meer dan 85 procent. 
De recordproductie en het recordaanbod hebben ook geleid tot records in aantallen onderschepte ladingen: 140 ton in 2017. Cocaïne komt Europa binnen via België, Nederland en Spanje. West- en Noord-Afrika spelen in toenemende mate een rol als transitogebied voor drugs uit Zuid-Amerika.

Traditioneel spelen de Colombiaanse en Italiaanse georganiseerde misdaad een dominante rol in de coke-handel, maar andere groepen uit diverse landen, worden snel belangrijker. Daardoor is meer concurrentie ontstaan en is de criminaliteit verhard. Dat heeft in West-Europa geleid tot steeds harder geweld, liquidaties op straat, moord en pogingen tot moord 
op advocaten en intimidatie van en aanslagen op journalisten. Tegelijkertijd hebben enkele van de nieuwere criminele organisaties – Turken, Albanezen – zich gevestigd in Zuid-Amerika, waardoor ze de hele keten kunnen beheersen. Europol noemt dat ‘een nieuw business model’. 

Opvallend is verder in het rapport dat de export vanuit Europa van de chemische stof azijnzuurahydride (een derivaat van azijnzuur dat gebruikt wordt om heroïne te maken) niet alleen naar de heroïnelanden in Azië en naar de hub voor heroïnehandel Turkije gaat, maar ook naar Suriname. De onderzoekers geven daar geen verklaring voor.

Sheila Sitalsing