Vierde monument 'Baba en Mai' in Commewijne
Enthousiast begeeft een horde mensen zich zondag naar het Lallarookhplein, dat pal naast het commissariaat van Commewijne staat. Na twee lange en warme uren van toespraken is het eindelijk zover, de onthulling van de standbeelden van Baba en Mai. Ook de Lallarookh heeft hier een plek, het schip waarmee 146 jaar geleden de eerste contractarbeiders uit India naar Suriname zijn gekomen. Het monument van Baba en Mai is het vierde dat door de Stichting Hindostaanse Immigratie (SHI) is neergezet.
Op 5 juni is het 146 jaar Hindostaanse immigratie. Een rij van sprekers, onder wie vicepresident Ashwin Adhin en Chan Santokhi, voorzitter van de VHP, en Soewarto Moestadja, voorzitter van stichting Djamoe, hebben aangegeven hoe belangrijk het is om de geschiedenis te kennen. De eenheid onder de contractarbeiders en hun nazaten is ook vaker het onderwerp van gesprek geweest. “Het is er nog steeds, het komt door de goede leiders. Ik hoef niet naar het binnenland te gaan om een eenheid te vormen,” roept SHI-voorzitter Shabier Ishaak.
Maar het kan nog beter met de groep gaan, wordt er opgemerkt. Hoewel de nazaten van de contractarbeiders vandaag de dag in alle sectoren zijn vertegenwoordigd, verliezen zij terrein op het gebied van bijvoorbeeld landbouw, veeteelt en transport merkt Dharm Mungra, voorzitter van stichting Gevallen Helden Mariënburg, op. Hij stelt voor dat er daar een beleid voor komt, zodat vandaar uit weer een bijdrage geleverd kan worden aan het land. Andere sprekers pleiten voor cultuurbehoud. Ze merken op dat de tradities en cultuur aan het verwateren zijn, zij vrezen dat daarmee de identiteit verloren gaat. Adhin denkt daar anders over. “Onze identiteit is diversiteit,” merkt hij op. Al de sprekers zijn het erover eens dat de groep slechts een onderdeel is van de grote ‘bromki dyari’ en als eenheid met de andere etnische groepen in het land opgetrokken moet worden.
Na de toespraken is, in verband met 146 jaar Hindostaanse immigratie, een aantal personen voor zijn verdiensten gehuldigd. Daarna was het hoogtijd voor het grote moment. Het is superdruk op het pleintje. Voor enkelen een emotioneel moment om zo dichtbij Baba en Mai, die de voorouders uitbeelden, te staan. Het Lallarookhplein is 300 vierkante meters groot. “We zijn een jaar geleden begonnen,” deelt Ramon Jwalapersad, ondervoorzitter van SHI, mee. “Er is een niemboom geplant toen door de vicepresident. Vandaag heeft hij de onthulling gedaan. Maar we zijn nog niet klaar. Er moeten nog banken komen en een paar kleine dingen.”
Ondertussen is de niemboom hoger dan 2 meters geworden. Niem is een van de planten die door de voorouders naar Suriname is gebracht. Het kan wel 15 meters hoog worden. De boom is onderdeel van het plein en zal Baba en Mai van schaduw voorzien als deze groter geworden is. Het project heeft SRD 150.000 gekost en is met donaties gefinancierd, deelt Jwalapersad mee. SHI heeft ervoor gezorgd dat Baba en Mai ook te zien zijn in Paramaribo, Saramacca, en Calcutta in India. Dat is de plek van waaruit de eerste contractanten zijn gebracht.
René Gompers
Vandaag
-
09:13
Ontvluchte gedetineerde dodelijk geraakt bij wederaanhouding aan Henck Arronstraat
-
08:50
Waarom toerisme in Suriname al jaren niet doorbreekt
-
06:52
Werkgroep moet koers uitzetten voor grondenrechten en decentralisatiebeleid
-
04:54
Wisselvallig weer met regenbuien
-
02:56
Technisch onderwijs: niet alleen mooie woorden, maar ook verantwoordelijkheid
-
00:58
Venezuela stapelt olievoorraden op in eigen wateren door Amerikaanse blokkade
-
00:00
Prijzen blijven stijgen: inflatie in november 2025 op 11,6 procent
Gisteren
- 2 maanden verkeersomleiding kruispunt Washington–Amazone–Guarani–Napelstraat
- Jones waarschuwt voor ‘vergaande bevoegdheden’ in milieuwet
- Boek: Corruptie in Suriname
- NDP herdenkt één jaar overlijden Bouterse: nalatenschap en verantwoordelijkheid
- Olie-inkomsten komen sneller dan we denken: zijn we er ruimtelijk klaar voor?
- Guyana onderschept kwik vermoedelijk gesmokkeld uit Suriname
- Trump waarschuwt Maduro: 'Speel niet te hard'
- Overval op man aan Leysweg: schoten gelost
- Beroving aan Waaierpalmstraat: auto en tas buitgemaakt
- Rechter dwingt Guillermo Samson tot correctie en excuses aan Bouva
- Eugène van der San benoemd tot voorzitter Administratief Beroepsinstituut
- Gedetineerde ontvlucht bij Spoedeisende Hulp
- President Simons belooft structurele aanpak problemen AZP
- Overwegend zonnig weer met bewolking en verspreide buien
- VS roept ambassadeurs terug, ook in Suriname
- Parmessar wil onderzoek uitgifte honderden hectaren grond in Nickerie
- Column: Een wet met een prijskaartje: US$ 20 miljoen en een prullenmand
- Danielle Veira: ‘Ik ben smalend weggezet als een ondeugd en als verdachte’
Eergisteren
- Reactie op ‘OM wijst college van PG af'
- Diakonessenhuis breidt zorg uit met gespecialiseerde Pijnpoli
- Man bezwijkt in ziekenhuis aan steekverwondingen na vechtpartij
- Bos- en Natuur Autoriteit Suriname (BosNas) van groot belang
- China: Inbeslagname schepen door VS 'ernstige schending' internationaal recht
- Gajadien vraagt president om volledige openheid over schuldoperatie 2025–2033
- Brug Parakreek per direct dicht voor zwaar verkeer
- Olieprijzen stijgen nu VS actie tegen Venezolaanse tankers opvoert
- Wat staat Suriname in 2026 te wachten?
- Shen Long doneert kerstpakketten aan 15 sociale instellingen; president waardeert geste
- DSB zet stevig in op digitaal bankieren met nieuwe online diensten
- Weerbeeld blijft wisselvallig
- Lula: Amerikaanse interventie in Venezuela kan catastrofaal zijn
- Column: Kleine dingen, grote liefde
- Monorath: Versterking politie en criminaliteitsbestrijding blijven prioriteit