Frangie: Nederland heeft geen verdachten aangewezen
Het geld is door de Centrale Bank van Suriname (CBvS) getransporteerd en is van de Hakrinbank (10 miljoen), De Surinaamsche Bank (5.5 miljoen) en 4 miljoen euro van de Finabank. Frangie merkt op dat samen met het geld een lijst was waarin duidelijk is aangegeven van wie de middelen waren en hoeveel. Additionele informatie kon ook worden verstrekt. Het Openbaar Ministerie heeft onder geen enkele voorwaarden het geld willen vrijgeven. Door het vasthouden van het geld, kunnen er ook geen dollars worden geïmporteerd. Hierdoor is er krapte ontstaan aan cash dollars, terwijl de euro's die binnenkomen via Nederland en Frans-Guyana zich opstapelen. Er is een enorme druk ontstaan op de wisselkoersen omdat cash euro goedkoop is geworden, terwijl cash US-dollars zijn gestegen.
De CBvS, de handelsbanken en de particulieren die allemaal bekend zijn, zijn niet aangemerkt als verdachten. Nu is gezamenlijk met de CBvS besloten een klaagschrift in te dienen bij de Nederlandse rechtbank. Dan moet vastgesteld worden of de geldzending rechtmatig is aangehouden of niet. Verwacht wordt dat de komende maand het klaagschrift zal worden ingediend.
De voorzitter van de Surinaamse Bankiersvereniging deelt mee dat het Openbaar Ministerie dna-onderzoek wilde doen naar de bankbiljetten, maar achteraf bleek dat het geld al giraal is gemaakt bij De Nederlandse Bank. Ook is het vreemd volgens de bankier dat de justitiële autoriteiten een bankgarantie of borgstelling van de CBvS niet wilden accepteren om het geld vrij te geven. Aangezien de euro's niet via officiële kanalen het land uit kunnen, is er geldsmokkel ontstaan. Begin april heeft de Nederlandse douane de Amsterdammer M.M. met meer dan 750 duizend euro laten passeren via Schiphol. Het geld is hier aangemeld en na ruim twee weken weer uitgevoerd. In Aruba is het geld in beslag genomen op verzoek van het Nederlandse Openbaar Ministerie.
Tot nu toe heeft Suriname alleen via advocaten gesproken met het Openbaar Ministerie van Nederland. Op politiek niveau zijn er geen gesprekken gevoerd. Toen minister Gillmore Hoefdraad van Financiën naar Nederland was, heeft hij overleg gehad met de advocaten. Volgens jurist Hugo Essed, panellid van Welingelichte Kringen is het mogelijk om politiek overleg te plegen aangezien het Nederlandse Openbaar Ministerie geen onafhankelijk orgaan is, zoals in Suriname dat wel het geval is.
Vandaag
-
16:48
Olieprijzen dalen na grootste jaarlijkse verlies sinds 2020
-
14:53
KFC-medewerker aangehouden voor diefstal van ruim SRD 398.000
-
12:51
Venezuela: Maduro houdt VS olijftak voor
-
10:49
Klimaatrampen troffen afgelopen jaar miljoenen mensen en kostten miljarden dollars
-
08:47
De mythe van de integrale benadering in het Surinaams bestuur
-
06:52
Debipersad: Waar staan we, wat zijn de uitdagingen, wat geeft hoop in 2026?
-
04:55
Wisselvallig weer met zon en regen
-
02:57
Xi: Hereniging China en Taiwan niet te stoppen
-
00:59
Column: Mentale gezondheidszorg nú prioriteit nummer één
-
00:00
Oecumenische rouwdienst sluit nationale rouwdag af
Gisteren
- Man aangehouden na vernieling bromfiets met tjap
- Nieuwe Caricom-voorzitter: Regionale eenheid is geen keuze, maar noodzaak
- KLS-vuurwerk veroorzaakt 3 ernstig gewonden; vuurwerkbarometer op stand 6
- Wanneer iedereen zich gezien voelt
- Palestina was in 2025 de dodelijkste plek voor journalisten
- Politie vraagt hulp na dodelijk misdrijf op winkelier in Nieuw-Amsterdam
- Na jaren weer proefzending fruit en gewassen naar Frans-Guyana
- VS kondigt nieuwe sancties aan tegen de Venezolaanse oliesector
- Politieke transitie, economische uitdagingen en toekomstperspectief
- ABOP roept bij start van 2026 op tot zorg voor mentale gezondheid
- Zon, wolkenvelden en buien
- Ontslagen SLM-directieleden misleidden president met onjuiste cijfers
- Dodelijk familiedrama aan de Calcuttastraat: 8-jarige jongen om het leven gebracht
- Column: Decentralisatie van de schoolsport
- President: 2026 jaar van herstel en voorbereiding op toekomst
Eergisteren
- Olietankers bereiken Venezuela nog steeds ondanks Amerikaanse blokkade
- Kinderbescherming: tussen beleidsambitie en structurele tekortkomingen
- De wereld neemt afscheid van 2025 met vuurwerk en ijskoude duiken
- Drie vuurwerkslachtoffers met oogletsel behandeld in SEH
- Vier kinderen Aroma in stilte begraven in Marienburg
- De drie pg's
- Man dood aangetroffen na gewelddadige overval in Nieuw-Amsterdam
- SLM directieleden Gonesh en Baidjoe per direct ontslagen
- Advocaat: Verdachte wist tijdens misbruik niet dat hij met hiv was besmet
- CCK en IRIS bidden voor zielenrust slachtoffers
- VHP: Verantwoordelijkheid, stabiliteit en perspectief voor Suriname
- NDP blikt terug op bewogen 2025 en richt zich op herstel en toekomst land
- Warm en wisselvallig weer met kans op regenbuien
- China opent nieuwe hoofdstukken in grote-landendiplomatie op cruciaal moment
- Column: Een bewogen jaar aan het eind van een tijdperk
- Oudejaarsdag in Commewijne: afscheid van kinderen Aroma