Choennie presenteert adviesgroep in 8 december-traject
De commissie bestaat uit Wim Udenhout, Stanley Raghoebarsing, bisschop Emile Ritfeld, Marie Levens, Cornelis Ardjosemito, Margo Waterval, Harold Rusland, pandit Rabinder Nandoe, Hans Breeveld, Robbert Bipat en pandita Soesila Baldew-Malhoe. Op een vraag tijdens een persconferentie antwoordde Choennie dat ook gesproken is met integere personen uit de NDP, maar die wilden geen zitting nemen in de adviescommissie.
De adviescommissie en Comité Slachtoffers en Nabestaanden van Politiek Geweld verschillen op één punt van elkaar, geeft Choennie aan. “Het strafproces moet ongehinderd voortgaan. Dat is het enige punt van verschil, de rest zijn overeenkomsten.” Het comité van Humprey Jeroe en Sandew Hira is geen voorstander van het straffen van de daders en verantwoordelijken van de moord op 15 mannen op 8 december 1982. Bouterse, toen legerbevelhebber, is de hoofdverdachte. Tegen hem is een gevangenisstraf van 20 jaar geëist. Het strafproces zal geen oplossing brengen en staat waarheidsvinding in de weg, hebben Jeroe en Hira vaker aangegeven.
Dat het rechtsproces ongehinderd doorgaat is een van de hoofdlijnen om het doel van monseigneur Choennie te bereiken, geeft Stanley Raghoebarsing, secretaris van de adviescommissie, aan. “Het doel is om de complexe problematiek die is ontstaan na de 8 decembermoorden en de samenleving verdeeld heeft, om te buigen en om te zetten naar kansen voor een meer saamhorige en vreedzaam toekomst.” Een andere hoofdlijn is dat het hoofdstuk rondom de 8 decembermoorden behoorlijk wordt afgesloten, juridisch, politiek en maatschappelijk. Dit betekent genoegdoening voor de nabestaanden. De laatste hoofdlijn is dat er garanties komen dat na het proces de ontwikkelingen vreedzaam verlopen en Suriname een nieuwe kans gegeven wordt tot natievorming.
Het Comité Christelijke Kerken (CCK) en de Interreligieuze Raad in Suriname (IRIS) hebben al steun toegezegd. “De Vereniging van Volle Evangelie en Pinkster gemeenten en -bedieningen hebben haar standpunten rondom het proces van verzoening, de rechtspraak en het 8 decemberproces kenbaar gemaakt en hebben toegezegd daarover in contact te blijven,” geeft Choennie aan. De bisschop deelt mee dat hij ook met het Vaticaan, de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) en met het International Centre for Transitional Justice gesprekken voert. Het Vaticaan en de OAS hebben toestemming van de regering nodig om te kunnen werken in het land. “Een unieke kans voor de president,” benadrukt de kerkleider een aantal keren. “Dit is een once in a lifetime opprtunity."
De adviescommissie van de bisschop bestaat uit deskundigen op religieus, politiek, maatschappelijk, bestuurlijk en juridisch (internationale mensenrechten) gebied. Choennie is zorgvuldig geweest bij het vaststellen van de commissie. “Ik heb lang gezocht en veel mensen gesproken,” geeft hij aan. “Na veel gebed heb ik deze mensen uitgekozen van wie ik meen dat ze integer en deskundig zijn, en dat ze Suriname op de eerste plaats stellen. Ik heb mensen uitgekozen die in Suriname geloven.”
René Gompers
Vandaag
-
22:46
Kindveiligheid begint niet bij het kind, maar bij de volwassene voor de klas
-
21:19
Eenjarig kind omgekomen bij zwaar busongeluk op weg naar Atjoni
-
20:44
Finabank opent eerste cashless filiaal in Commewijne
-
18:42
Examenbureau: Oud systeem berekende deel uitslagen leerjaar 10 niet correct
-
16:40
Bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties waarschuwt tegen eenzijdige wijzigingen rechterlijke macht
-
14:37
Jongeren buigen zich over betekenis van Surinaamse identiteit
-
12:35
CEO Baitali Group: Suriname heeft geen geldprobleem, maar planningsprobleem
-
10:33
SOVA bezorgd over waarborgen onafhankelijkheid rechterlijke macht bij wetswijzigingen
-
08:31
Breaking: Simons grijpt in na problemen met uitslag leerjaar 10
-
08:05
OM waarschuwt DNA: 'Wetsvoorstellen destabiliseren de rechtsstaat'
-
06:38
Hof van Justitie sluit zich aan bij protest Caribische hoven tegen premier Antigua en Barbuda
-
04:40
Warm en overwegend zonnig, lokaal kans op buien
-
02:43
Van Trikt vrij, maar nieuwe juridische strijd over kasreserves wacht
-
01:24
President Simons bevriest mijnbouwconcessies en wil volledig overzicht concessiehouders
-
00:59
De FATF-klok tikt, Suriname rent weer op het laatste moment
-
00:01
Khudabux: Compliance wordt in Suriname afgestraft, non-compliance loont
Gisteren
- De diaspora is geen vraagstuk van willen, maar van inrichten
- Simons: Malariavrij Suriname moet alert blijven op grenzen en goudvelden
- Regering legt eerste voorstel voor looncorrectie ambtenaren op tafel
- Domineestraat maandag weer open, renovatie sneller dan gepland
- Staatsolie vernieuwt AdeKUS-faciliteiten voor technisch onderwijs
- CARICOM-ministers van Onderwijs starten tweedaagse vergadering in Guyana
- Megan Lee wint 40e editie Rotary VOS Student Excellence Award
- Jonge vrouw dodelijk aangereden aan Santopolderweg
- Prinses Margriet opent speciale zorgunit voor kwetsbare ouderen
- Herinneringen aan Borger Breeveld
- Warm weer met toenemende kans op stevige regen- en onweersbuien
- Hof van Justitie luidt noodklok over politieke ingreep
- Column: Kort dag
- Parmessar wil duidelijk tijdpad voor resterende anti-witwasmaatregelen
Eergisteren
- KPS versterkt misdaadanalyse met Amerikaanse ondersteuning
- UN Permanent Forum over inheemse vraagstukken – uitvoering van het OAS-vonnis
- OKGS treedt op tegen illegale goudwinning in Brownsberg Natuurpark
- Man aangehouden met vuistvuurwapen na bedreiging vriendin
- Beveiliger beschoten bij Royal Hill, ZiJin/RGM meldt reeks gewelddadige aanvallen
- Twee aangehouden bij drugsinval in Paramaribo, ruim 3 kilo in beslag genomen
- Colombia rouwt drie dagen om slachtoffers verwoestende aardbeving
- Gewapende inbrekers bedreigen vrouw en vluchten met buitgemaakte sieraden, geld en mobiel
- Essay II: De schaal van de vondst en wat 'veel meer' concreet betekent
- Gerda Duttenhofer overleden, markante radiopersoonlijkheid en pionier van Latin-muziek
- Staatsbegroting 2026: financieel herstel zichtbaar, economische transformatie vraagt verdere uitwerking
- Warm en overwegend droog, lokaal kans op korte bui
- UNESCO: 2,4 miljoen Afghaanse meisjes uitgesloten van voortgezet onderwijs
- Surinamers voorzichtig optimistisch, maar kiezen voor duurzame economische koers
- DNA-vergadering ontspoort na ruzie over vergunningenbeleid