Suriname en straffeloosheid misdaden tegen journalisten
VN secretaris-generaal Ban Ki Moon liet geen misverstand bestaan over de internationale norm: ‘Samen, moeten wij de cyclus van straffeloosheid beëindigen en moeten wij het recht van de journalisten waarborgen, om de macht de waarheid te zeggen.’
Verlies vertrouwen in rechtssysteem
Journalisten hebben niet alleen een informerende functie. In een democratie hebben ze ook een controlerende functie en stellen zij politieke en maatschappelijke misstanden aan de kaak. Zij zijn ogen en oren van de samenleving. Het Verslag over de Veiligheid van Journalisten en het Gevaar van Straffeloosheid van de UNESCO directeur-generaal, laat zien dat misdrijven tegen journalisten, misdrijven tegen de samenleving zijn: ‘Als aanvallen op journalisten straffeloos blijven, wordt de zeer negatieve boodschap gegeven, dat het berichten over ‘ontmaskerende waarheden’ of ‘ongewenste opinies’ gewone mensen in de problemen zal brengen. De samenleving verliest verder het vertrouwen in haar eigen rechtssysteem dat bedoeld is om eenieder te beschermen tegen aanvallen op hun rechten. Plegers van misdaden tegen journalisten worden dus aangemoedigd als zij beseffen dat zij journalisten kunnen aanvallen zonder zich voor de rechter te hoeven verantwoorden.’
In haar boodschap van 2015 zei UNESCO directeur-generaal Irina Bokova: ‘Ik roep alle staten op de noodzakelijke maatregelen te nemen – door wetgeving, beschermingsmechanismen, en nieuwe adequate hulpbronnen – om te garanderen dat de onderzoeken en rechtszaken in verband met misdaden tegen journalisten worden doorgevoerd. Ik roep eenieder op om op 2 november op te staan en te eisen dat de rechtsstaat zich volledig doet gelden als journalisten worden aangevallen en vermoord.’
Internationaal moreel isolement
Onder de vijftien slachtoffers van de decembermoorden bevonden zich vier journalisten: Bram Behr, Lesley Rahman, Jozef Slagveer en Frank Wijngaarde. Sommigen rekenen ook André Kamperveen, vanwege zijn journalistieke activiteiten, tot journalist. De decembermoorden zijn evenals de slachting onder de dorpelingen van Moiwana door internationale rechtsdeskundigen als misdrijven tegen de menselijkheid geduid. Misdrijven tegen de menselijkheid behoren evenals genocide en oorlogsmisdaden tot de ergste internationale misdrijven. Naar internationale rechtsnorm zijn zulke misdaden uitgesloten van amnestie en verjaring.
De internationale misdrijven van de militaire dictatuur markeerden evenals de andere ernstige schendingen van de rechten van de mens, een breuk met de beschaving. De inbraak in het lopende 8 december strafproces met de zelfamnestiewet van 2012, formaliseerde die breuk en sanctioneerde het internationaal moreel isolement van Suriname, onder presidentschap van de hoofdverdachte van massamoord op voormannen van de Surinaamse democratie. Dat is wat Henry Mac Donald, permanente vertegenwoordiger van Suriname bij de VN, onlangs, tijdens de kritische en ontmaskerende bevraging door de Mensenrechtencommissie van de VN ervoer. Hij had de ondankbare en onmogelijke taak de cultuur van straffeloosheid te verdedigen tegen de waarden en normen van de internationale mensenrechtenverdragen in, verdragen die nota bene door de republiek Suriname zijn geratificeerd. Een land dat leeft in de leugen - ‘op de vlucht neergeschoten’- laat zijn deskundigen slechts morele schaamte. Volksvertegenwoordiger Krishna Hussainali-Mathoera, lid van de mensenrechtencommissie van De Nationale Assemblee, zei dat het isolement op het gebied van de mensenrechten ook nadelige economische gevolgen heeft. Bonafide investeerders blijven weg.
Hof van Justitie
Het Hof van Justitie zal naar verwachting in november, deze maand, een uitspraak doen over het beklagschrift van de 8 december nabestaanden, waarin aan het Hof wordt gevraagd aan het Openbaar Ministerie de opdracht te geven de vervolging voort te zetten. Immers: Justice delayed is justice denied. De auditeur militair heeft het volgens de nabestaanden door verschillende ‘misslagen’ laten afweten. Het Hof van Justitie kan het verloren vertrouwen in het Openbaar Ministerie en de rechtsgang helpen herstellen. Het kan de schending van de mensenrechten - het recht op een eerlijk proces - van de nabestaanden en verdachten als Edgar Ritfeld die zijn onschuld wil bewijzen, ongedaan maken. Het kan de straffeloosheid van misdaden tegen journalisten en andere critici van de militaire dictatuur beëindigen. Deze Internationale Dag tegen de Straffeloosheid van Misdaden tegen Journalisten impliceert, in de context van Suriname, een speciale boodschap aan de rechters van het Hof van Justitie.
Theo Para
Vandaag
-
21:53
Politiebericht over drive-by shooting Emielaan
-
20:52
Hogerberoepszaak Pikin Saron wordt 4 november hervat; ontevredenheid bij ESAV
-
18:54
IDB bevestigt steun tijdens strategisch overleg met president Simons
-
16:59
Diarree-uitbraak in Kwamalasamutu legt kwetsbaarheid basiszorg bloot
-
15:45
Karan Chablani doodgeschoten bij drive-by shooting aan Emielaan
-
14:20
Afgetreden RvC meldt: SRD 49 miljoen tegoed op Staat bij bestuurswisseling
-
12:18
Suriname zet koers naar nationale local content-roadmap
-
10:16
Gewapende bende overvalt pension aan Chatterpalweg
-
09:03
Grondenrechtenvraagstuk – een nieuwe toekomst voor Para en alle inheemsen
-
07:07
Nieuwe lichting strategisch legerkader klaar voor hoogste functies binnen Defensie
-
05:12
Brand Charlesburg nog niet onder controle; omwonenden klagen over rook en stank
-
03:24
Wisselvallig weer vandaag met buien
-
02:37
Sportcentrum SOSIS opnieuw opengesteld voor publiek; JOS neemt beheer terug
-
00:59
Column: De digitale vuilnisbelt van de politiek
-
00:00
Bij 80 jaar VN: DNA benadrukt noodzaak multilaterale samenwerking
Gisteren
- Ramlakhan: Verdachten veroordeeld, ondanks onrechtmatig politieoptreden
- Liefdesrelatie eindigt in diefstal: vrouw voor SRD 150.000 benadeeld
- Recensie: Hariandi Todirijo – Liliek en de onzichtbare spuiter
- ESAV vraagt president om directe ingreep in strafzaak Pikin Saron
- Abos eist ontslag procureur-generaal García Paragsingh
- Tijd voor een nieuwe denkwijze – niet terug naar het verleden
- Balletschool Marlene viert 50 jaar met jubileumvoorstelling ‘The Journey Within’
- Suriname biedt mogelijkheid om 7,95% schuldpapier vervroegd te verkopen
- Amerikaanse troepenmacht groeit in Caribische regio en bij Venezuela
- De beleefde rebel: herinneringen aan Desi Truideman
- VS breidt drugsaanvallen uit naar Stille Oceaan
- Warme broeierige dag; kans op regen in de middag
- Regering kiest Marciano Djanam als nieuwe voorzitter SZF-bestuur
- Column: Natio Uma volledig getransformeerd
- Staatsolie valt onder nieuw ministerie van Olie, Gas en Milieu
Eergisteren
- Aftrek van voorbelasting: hoe zit het nu?
- Grafkelder in Coronie opengebroken; sieraden en geld verdwenen
- Eerste officiële Martial Arts-trainers ontvangen diploma in Suriname
- Museumnacht groeit verder; bezoekers krijgen zelf de hoofdrol
- Zoekactie naar vermiste vissers opgeschort; drenkelingen als ‘vermist’ aangemerkt
- KLM-vlucht wijkt uit naar Cayenne; 'zieke' luchtverkeersleiders weer in de toren
- Recherche Paramaribo arresteert 3 verdachten voor diefstal, verduistering en heling
- Suriname richting 2028: de zon van de olie-zegen; maar wie staat in de schaduw?
- Gajadien pleit bij IPU voor rechtvaardige klimaathulp
- Franse ambassadeur bespreekt versterking samenwerking met president Simons
- PALU: Nederlandse koning kan voorlopig beter wegblijven
- Overwegend droog weer
- Caricom roept op tot directe verlenging VS HOPE/HELP-wetgeving voor Haïti
- TotalEnergies meldt 23% voortgang olieproject Blok 58 aan president Simons
- Column: Onze kostbare kinderen
- Jager overlijdt na noodlottig schietincident tijdens jacht
- Somohardjo: Grondfraudeonderzoek loopt op volle kracht