Groot deel SRD 4 miljard naar niet overdraagbare ziekten
Minister Stanley Raghoebarsing van Financiën & Planning heeft op een regeringspersconferentie donderdag, aangetoond dat van de SRD 15 miljard subsidie, iets meer dan SRD 3.9 miljard naar Volksgezondheid gaat. Voor 2025 komt er nog SRD 325 miljoen bij. Tarieven voor verschillende diensten zijn verhoogd. Het is de bedoeling dat vanaf dit jaar de ziekenhuizen zelf een aantal kosten gaan betalen van toelagen tot de aanschaf van materiaal.
Minister Ramadhin merkt op dat de subsidie effectiever besteed moet worden. Maar dat zal niet gemakkelijk zijn geeft hij aan: "Om u een beeld te geven van waar die gelden naar toe gaan. 10 procent van de 4 miljard alleen gaat naar dialyse. Dat is voor een populatie van 850 Surinamers. Dat komt op 0,13 procent van de samenleving, die 10 procent van deze subsidie consumeert."
Volksgezondheid is in 2021 gestart met het Hearts programma. Suriname is 1 van de 22 landen die deelnemen aan het wereldwijd programma van de Wereldgezondheidszorg WHO om overheden te helpen de stroom van 'niet overdraagbare ziekten' in te dammen. Hieronder vallen hart- en vaatziekten, infarcten, kanker, diabetes en chronische longziekten. In veel gevallen zijn de aandoeningen te voorkomen. De oorzaken zijn veelal roken, luchtvervuiling, te weinig lichamelijke beweging, schadelijk alcoholgebruik, ongezonde voeding.
Ramadhin: "We hebben een afspraak gemaakt met het zorgveld -vooral in de eerste lijn- om geprotocolleerd de chronische ziekten, suikerziekte en hoge bloeddruk, aan te pakken. Want die zijn de twee grootste boosdoeners voor nierfalen, hart- en vaatziekten, beroertes. Een groot deel van de zorgkosten gaat naar het betalen voor chronische ziekten. Daarom zetten we zoveel in op preventie en digitaliseren. Want dat helpt veel meer data bij elkaar brengen zodat we gericht de problematische beleidsgebieden kunnen aanpakken."
Volgens de WHO en PAHO sterven er in de wereld jaarlijks 17.5 miljoen personen aan hart- en vaatziekten. 80 procent overlijdt door hartinfarcten of beroertes. Een derde sterft voordat zij 70 jaar wordt. 75 procent van de doden vallen in derdewereldlanden. Voor Suriname hebben de instituten vastgesteld dat 33 procent van de sterfgevallen te wijten is aan hart- en vaatziekten. In veel gevallen is de aandoening veroorzaakt door hypertensie (hoge bloeddruk in de bloedvaten die een hartaanval kunnen veroorzaken). 43 procent van de Surinaamse volwassenen tussen 30 en 70 jaar lijdt aan hypertensie.
Vandaag
-
15:20
Voormalig president Ronald Venetiaan is niet meer
-
14:50
Personeel ECD legt werk neer: bond neemt actie over
-
12:52
President vraagt klimaatactie: Eerlijke financiering nodig om bossen te beschermen
-
10:56
Staatsolie verstevigt internationale partnerschappen in offshoresector
-
09:14
Woordenwisseling om kinderen escaleert: vrouw kapt buurvrouw en gooit hete olie
-
08:48
Open brief aan de president: Wanneer de moeder feestviert terwijl kinderen honger hebben
-
06:51
Suriname viert tien jaar Women in Maritime Caribbean: Focus op gelijke kansen
-
04:53
Warme dag met temperatuur rond 33 °C
-
02:55
Oorlog in Sudan volledig uit de hand gelopen, waarschuwt VN
-
00:57
Column: Einde aan (onnodig) kabaal?
-
00:00
Anti-Corruptiecommissie wordt tijdelijk ondergebracht bij Constitutioneel Hof
Gisteren
- Nieuwe website moet toegang tot kapitaal voor ondernemers vergroten
- Regering hervat onderhandelingen met Chinalco over bauxiet West-Suriname
- Passagier overlijdt tijdens KLM-vlucht van Amsterdam naar Paramaribo
- MinOWC treft maatregelen voor snelle plaatsing basisschoolleerlingen
- De waarheid achter de mooie woorden!
- Zeven maanden cel geëist tegen militair voor cocaïne in postpakket
- Woordenwisseling Vechtpartij bij pompstation eindigt in bloedige kappartij
- Somohardjo: Minister GBB belooft boothouders intrekking grond Leonsberg
- Onvermogen Centrale Bank: ongrijpbare wisselkoers
- Voormalig Amerikaans vicepresident Dick Cheney overleden
- Zunder: Recht en waarheid maken vrij
- Suriname zet stap naar lidmaatschap VN-Toerismeorganisatie
- Warme dag met kans op buien
- Nieuwe parlementariërs beëdigd in Guyana; ook verdachte Mohamed legt eed af
- Column: De steiger van Leonsberg en het failliet van fatsoen
- Somohardjo: Genoeg is genoeg – misstanden bij gronduitgifte tarten elk fatsoen
Eergisteren
- Terugkeer van het Constitutioneel Hof
- Verdachten van moord op Peterhof aangehouden
- Elias, president-commissaris Staatsolie: focus op duurzame groei
- Krijgsraad wil Rodney Cairo horen in strafzaak tegen Veira
- Trump: Dagen van Venezolaanse president Maduro zijn geteld
- 4 kg goudroof zonder braaksporen bij Grassalco
- Minister GBB: Aanlegsteiger Leonsberg ten onrechte uitgegeven als privéterrein
- Politieke blunder CPNB: verkeerde kaart van Suriname op omslag boek Johan Fretz
- Oorzaak landelijke stroomstoring nog onduidelijk
- Nationale dag Panama; een natie die de Amerika's verbindt
- VS-Venezuela: toenemende spanning, maar nog geen directe aanval
- Bewolkt begin van de week met kans op regen en onweer
- Trainingen museumwezen waardevol voor werkveld
- Column: De stilte van Surinaamse vrede
- Regering herfinanciert buitenlandse schuld: geen nieuwe lening, wel ademruimte