Elektriciteitsnet Cuba weer online, maar velen nog steeds zonder stroom
"Het net functioneert nu normaal, maar vanwege een opwekkingstekort hebben we niet voldoende capaciteit om aan de vraag te voldoen", aldus Lazaro Guerra, die toezicht houdt op de sector voor het Cubaanse ministerie van Energie.
Havana leek donderdag echter weer normaal te zijn. De stroomvoorziening was teruggekeerd naar alle "circuits" van de hoofdstad, aldus het lokale elektriciteitsbedrijf, en alle ziekenhuizen waren weer online.
Ongeveer de helft van de elektriciteitscentrales in Cuba is offline voor onderhoud of kapot. Ze zijn allemaal tientallen jaren oud en produceren ver onder hun capaciteit. Als gevolg hiervan heeft een meerderheid van de inwoners van Cuba dagelijks last van urenlange, wisselende stroomuitval, zelfs als het netwerk functioneert.
Het elektriciteitsnet van Cuba staat al jaren op de rand van instorten, omdat brandstoftekorten, een reeks natuurrampen en een economische crisis de regering van het eiland niet in staat hebben gesteld de vervallen infrastructuur van het systeem te onderhouden.
De afnemende olie-import uit Venezuela, Rusland en Mexico heeft het systeem dit jaar in een volledige crisis gebracht, wat heeft geleid tot verschillende landelijke stroomuitval die onrust en toenemende woede onder de bevolking hebben veroorzaakt. De stroomuitval, samen met voedsel-, medicijn- en watertekorten, hebben het leven op het eiland enorm gecompliceerd en hebben sinds 2020 geleid tot een recordbrekende exodus van de bewoners.
De door het communisme geleide regering van Cuba wijt de crisis aan het decennialange Amerikaanse handelsembargo, dat sommige financiële transacties belemmert en het moeilijker maakt om brandstof en reserveonderdelen te kopen.
Vandaag
Gisteren
- Tijdelijke veiligheidszone rond Hoofdstembureau Paramaribo
- Hassankhan: Wie klachten heeft over verkiezingen, nodig ik uit voor een gesprek
- Ancelotti wenst opvolger Alonso succes bij Real Madrid
- Telkens teleurstelling als moeder van vernieuwing?
- Publiek kan stemdag live volgen via verkiezingsdashboard
- Amerikaanse bananengigant Chiquita ontslaat duizenden mensen
- Politieke partijen bezorgd over ‘misstanden’
- Reactie op 'Surinaams staatsleiderschap onder druk...'
- Tientallen gewonden bij pensioenprotest voor Argentijns congres
- Vakantieganger in val gelokt en beroofd
- Reactie op 'OMO-schuld van SRD 8,3 miljard: Wie betaalt de rekening?'
- VK tekent overeenkomst om Chagoseilanden aan Mauritius over te dragen
- Bewolking en regen houden aan
- Taxiën door de politiek: "We willen gewoon rust in ons leven"
- Rapar ziet af van live-show met president Santokhi als gast
- Hof van Justitie stelt Stichting Wan Okasi in het gelijk
- DSB keert SRD 200 miljoen dividend uit na winst van SRD 698 miljoen
Eergisteren
- Actie bij Medische Zending: personeel eist uitbetaling toegezegde middelen
- Lancering StarTV nationaal en internationaal
- Granmorgu FPSO gaat fabricagefase in
- OKB grijpt in om stemrecht van burger veilig te stellen
- 'Suriname 2050': Olie geen doel, maar hefboom voor ontwikkeling
- Brazilië hoopt binnen 28 dagen officieel vrij te zijn van vogelgriep
- Surinaams staatsleiderschap onder druk door machtsdronkenheid
- Fout in kiezersbestand: Vrouw uit Nickerie moet stemmen in Wanica
- VES bepleit 10 stappen voor zorgvernieuwing zonder extra investeringen
- Voorkeursstemmen: Wat houdt dit in?
- Volksgezondheid lanceert digitale patiëntenportal
- Meer momenten van zon vandaag
- Taxiën door de politiek: De wijze woorden van de Poppenkast
- Column: Gefocust blijven
- Nieuwe rechter Sanches ‘bijzondere aanwinst’ voor rechtspraak
- Optsu en D-TV Express dagen Santokhi en Rapar voor de rechter