Santokhi: Onderschepping illegale vliegtuigen binnenkort mogelijk
Suriname zal de Aerial Intercept Assistance Agreement (AIAA) tekenen met de Verenigde Staten van Amerika (VS). Dit heeft president Chan Santokhi woensdag bevestigd tegenover de leiding van het Nationaal Leger. “Geen enkel illegaal vliegtuig mag het land binnenkomen. Wij weten dat wij het nodige equipment moeten hebben en de juridische basis wordt binnenkort geformaliseerd. Wij gaan een overeenkomst sluiten met de VS waarbij interventie en onderschepping van (illegale) vliegtuigen mogelijk zullen zijn.”
De president tevens opperbevelhebber der Strijdkrachten sprak de legerleiding toe tijdens de bevorderingsceremonie van bevelhebber Werner Kioe A Sen tot brigade-generaal. Verwijzend naar de aangekondigde FID in de offshore olie-industrie op dinsdag, wees hij het leger op zijn cruciale rol in de bescherming van het grondgebied, maritieme zones en luchtruim. “Wij gaan alles inzetten om te zorgen dat onze soevereiniteit beschermd wordt.”
Het staatshoofd stelde dat elk vliegtuig dat Surinaams territoir binnenkomt met illegaliteit een schending van onze soevereiniteit is. “Het is een primaire taak van het nationaal leger en geen secundaire taak, om te zorgen dat onze soevereiniteit ook beschermd wordt. En daar moeten jullie de verantwoordelijkheid voor nemen om samen met de politie te zorgen dat die inbreuken die plaatsvinden ook effectief aangepakt worden.”
Als het om nationale veiligheid gaat heeft het leger een ondersteunende rol naar de politie. De uitdagingen in het binnenland liggen er in de mijnbouw, op milieugebied en criminaliteit, zei Santokhi. Hoewel de drugstransporten via Suriname in eerste instantie op een politie (recht handhavende activiteit) aangelegenheid lijken is de steun van het leger daarbij ook nodig.
Er moet niet geschroomd worden om buitenlandse assistentie in de vorm van samenwerking aan te wenden. Bij grensoverschrijdende vraagstukken en bedreigingen moet er regionaal en internationaal samengewerkt worden. “Die inbreuk vindt regionaal en niet alleen naar Suriname toe plaats, door de georganiseerde misdaad en dat moeten we gezamenlijk aanpakken.”
Suriname en de VS tekenden in augustus 2023 al de overeenkomst Coöperative Situational Information Integration System. Het gaat om een luchtradar- en sensorsignaal netwerksysteem voor de Caribische regio (Caricom-lidstaten) met recente maritieme informatie van schepen en vaartuigen. Illegaliteit wordt zo in de gaten gehouden en lidlanden kunnen met behoudt van de soevereiniteit over de territoriale wateren, informatie uitwisselen en gezamenlijk optreden tegen de grensoverschrijdende criminaliteit.
Beide partijen voeren nog onderhandelingen hierover. Een Surinaams multidisciplinair team zal na opleiding belast worden met de radarsystemen. Dit team zal illegale bewegingen te land, op zee en in de lucht moeten identificeren en autoriteiten alarmeren. Zij zullen op hun beurt de informatie gelijk delen met partnerlanden, zodat er gecoördineerd actie volgt in de strijd tegen de illegale handel.
Vandaag
-
11:33
VS plaatst Colombia op lijst van drugsfalen, Petro reageert fel
-
09:30
Suzhou: een reis door tijd, tuin en traditie
-
07:27
Prewien Ramadhin draagt taken over aan nieuwe directeur e-Government
-
06:52
NDP: Regering bereikt mijlpaal van 2 maanden: 60 dagen zonder corruptie
-
05:04
Afwisselend weer met verspreide buien
-
03:33
Afscheid met staatseer van eerste vrouwelijke DNA-voorzitter Djwalapersad
-
02:36
Trump: VS heeft tweede Venezolaanse drugsboot aangevallen, drie doden
-
00:59
Column: Twee maanden aan de macht – geen toverstok, wel oude patronen
-
00:00
VHP-fractieleider Gajadien: Schijn van stabiliteit, realiteit van onzekerheid
Gisteren
- Bijna tien ongevallen per dag in augustus
- Ex-president Santokhi legde de fundamenten; Simons plukt de vruchten
- Workshop legt basis voor herstel luchtvaart
- Newmont vloeit personeel gefaseerd af; presenteert plannen aan VWA
- Ministerie GBB wint rechtszaak tegen landmeter Winter
- Snel, stil en indrukwekkend: onze eerste hogesnelheidstreinreis in China
- Santokhi’s PR-unit: Royalties-programma is geen politieke stunt
- Een sociologisch pleidooi voor proportionele diversiteit rechterlijke macht
- Universiteit vernoemd naar Claudetta Toney officieel geopend
- Warme dag met bewolkte lucht
- Fed zet stap naar renteverlaging: markten kijken gespannen mee
- Column: Wonden, littekens en de verloren kracht van eenheid
- Acteur Daniël Kolf wint prestigieuze toneelprijs Theo d’Or
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 889
- Man verdronken in Saramacca
- VSB: Gezamenlijke aanpak nodig na Amerikaanse waarschuwing over havenveiligheid
- Wat haalt Suriname uit de klimaatconferentie COP 30?
- Minister Ramsaran grijpt in bij voedselvoorziening militairen
- Defect voertuig vliegt in brand onder woning
- Beschouwingen rondom het nieuwe BW
- President Simons steunt kindertehuizen Nickerie met bezoek en donatie
- In memoriam: Indra Djwalapersad 1951–2025
- RSF roept regering-Ali op vijandigheid tegen journalisten te beëindigen
- Zondag doet zijn naam eer aan: zonnig en warm
- Gezellig druk bij heropende Waterkant
- Sosar brengt LVV ruim USD 20.000 opslagkosten in rekening
- Suriname haalt de angels uit gespannen relatie met Guyana