Onervaren leraren moeten begeleid worden
Jaarlijks studeren er tientallen studenten af aan het IOL. In sommige vakken is er zelfs een overschot aan vakleraren ontstaan. Anderzijds is er in bepaalde vakken een nijpend tekort aan bevoegde vakleraren op voj en vos niveau; nog steeds geven er veel onbevoegde en beperkt bevoegde leraren les op onze voj- en vosscholen. Men slaagt er al jaren niet in om alle scholen te voorzien van volledig bevoegde vakleraren. Op veel scholen wordt eenzelfde vak door meerdere leraren verzorgd; de groep leraren per vak vormt de 'sectie' op een school. Leraren van alle vosscholen in een bepaald vak vormen de 'intersectie'.
Op de voj- en vosscholen zijn er veel onervaren leraren (pas afgestudeerd ). Op sommige scholen is het zelfs zo, dat het lerarenkorps voor een groot deel uit pas afgestudeerde leraren bestaat. Een voordeel van een jong, dynamisch schoolteam is dat de leraren energiek en enthousiast zijn. Nadeel is gebrek aan onderwijservaring. Onervaren leraren worden 'losgelaten' in het onderwijsveld en aan hun lot overgelaten. Niemand bekommert zich over hun functioneren. Ze kunnen nergens terecht met vakdidactische vragen. Hooguit wordt er op sectie- en intersectieniveau overleg gepleegd met betrekking tot proefwerken, schoolonderzoeken en omvang van de leerstof. Van vakdidactische begeleiding door collega’s, is er sporadisch sprake.
Ervaren collega’s hebben geen tijd voor hun onervaren collega’s; ze hebben een vol rooster. Het risico bestaat dat een niet te verwaarlozen groep onervaren leraren niet kan uitgroeien tot bekwame schoolmeesters. Ze denken dat de manier waarop ze lesgeven, repetities opstellen, blaadjes corrigeren, goed is en gaan op die weg door. Op de ervaring van het eerste jaar wordt voortgeborduurd. Er worden nauwelijks nieuwe vakdidactische vaardigheden uitgeprobeerd. Wat men in het eerste jaar heeft geleerd, wordt telkens herhaald. Er is niemand die hen begeleidt. De groep die klaagt over hun disfunctioneren zijn de studenten. De schooldirectie kan desbetreffende leraren hooguit aanspreken op de vele onvoldoende cijfers en een enkele keer de onderwijsinspectie erop afsturen. Het komt ook voor dat onervaren leraren te hoge cijfers geven. Maar voor problemen met betrekking tot klassenmanagement, didactische werkvormen, opstellen en corrigeren van repetities, alsook evaluatie van toetsresultaten worden deze leraren aan hun lot overgelaten. De studenten raken gedemotiveerd en soms zelfs gefrustreerd.
Het slecht functioneren van leraren beïnvloedt het overgangs- en slagingspercentage van een school negatief. Een schooldirecteur vraagt soms voor een “ slechte leraar” overplaatsing naar een andere school. Daarmee wordt het probleem verplaatst naar de nieuwe school. Zo’n leraar raakt op den duur ook gefrustreerd, overal waar hij/zij te werk wordt gesteld, wordt over hem/haar geklaagd. Soms krijgt deze leraar een negatieve stempel gedrukt. Al jaren vraag ik aandacht voor dit probleem.
De groep onervaren leraren zou intensief begeleid moeten worden. Per vak zouden ervaren vakleraren moeten worden aangesteld als begeleider. De vakbegeleider zou de leraren met zekere regelmaat moeten observeren in de klassensituatie en de nodige didactische aanwijzingen geven. Momenteel wordt deze rol incidenteel en gebrekkig vervuld door de onderwijsinspecteur. Omdat de onderwijsinspecteur meestal geen deskundige is in desbetreffend vak, kan hij/zij geen specifieke vakdidactische aanwijzingen geven. Bovendien accepteert een leraar van een niet ter zake deskundige inspecteur niet graag didactische aanwijzingen/adviezen, hetgeen begrijpelijk is (wat voor vakdidactische aanwijzingen kan een inspecteur met geschiedenis bevoegdheid geven aan een economieleraar?).
Ik ben ervan overtuigd dat studieprestaties van leerlingen en schoolresultaten enigszins omhoog zullen schieten als onervaren leraren intensief worden gecoacht door vakbekwame begeleiders. Ik haast mij op te merken dat er meerdere factoren zijn die het schoolresultaat negatief beïnvloeden. Dat bespreek ik in een ander artikel. Voor zover ik kan inschatten zijn er voor de meeste vakken van het voj en het vos zeer ervaren leraren, die dit werk (schoolbegeleider) zouden willen doen. Desnoods worden gepensioneerde leraren ingezet. De minister van onderwijs zou moeten inzien dat begeleiding van onervaren leraren een bittere noodzaak is.
Jack Mohanlal
Vandaag
-
16:17
Vier verkeersdoden dit weekend: politie doet beroep op weggebruikers
-
14:15
Paus: 'Stop de barbarij van oorlog'
-
12:10
Een visioen wordt werkelijkheid: Jennifer Simons beëdigd als president
-
10:07
Autobestuurder overlijdt na fatale inhaalmanoeuvre aan Van ‘t Hogerhuysstraat
-
08:48
Verdachte in Vaco-brandstichtingszaak ontkent betrokkenheid
-
06:51
AZP en Oogziekenhuis Rotterdam werken reeds 20 jaar samen
-
04:53
Hevige onweersbuien in de middag
-
02:55
Internationale druk op Israël groeit: 'Onaanvaardbaar lijden in Gaza'
-
00:57
Reactie op: Misiekaba hekelt lastminute benoemingen van zijn voorganger
-
00:00
18 vrouwen straks in DNA; NDP en ABOP scoren hoog
Gisteren
- Rechterlijke afdwinging afdracht van pensioenpremies
- Verkiezingen in Japan kunnen politieke aardverschuiving veroorzaken
- Een stukje geschiedenis
- Minister Baasaron belooft personeel versterking en vernieuwing
- Kyiv leeft in de schaduw van de sirenes
- Para Farmer Field School stimuleert landbouwondernemerschap
- Suriname en VS sluiten jungletraining succesvol af
- Wie heeft de macht werkelijk in handen?
- Verdachten die na inbraak werden klemgereden door politie veroordeeld
- Veel bewolking met kans op wat regen
- VS en Venezuela ruilen gevangenen uit
- Suriname benadrukt inzet voor duurzame ontwikkeling op VN-top
- Opheffen van het Perscentrum is meer dan een logistieke beslissing
Eergisteren
- Vijf verdachten staan terecht voor diefstal; één ontsnapt uit cellenhuis
- Suriname in de schijnwerpers: de tragikomedie van deze week (17)
- Voetganger overlijdt na aanrijding aan Kwattaweg
- Lula: Amerikaanse importheffing onaanvaardbare chantage
- Stiefopa veroordeeld voor verkrachting tiener
- Zunder belicht oprichting en samenstelling Herdenkingscomité
- Dode en zwaargewonde Martin Luther Kingweg
- Veroordeelde moet SRD 284.000 betalen aan benadeelden
- Van der San: Verwijt over paniek zaaien onterecht
- Bewolking, maar ook heel warme perioden
- Noersalim: Suriname loopt kans op visexportverbod naar EU
- Misiekaba hekelt 'last-minute benoemingen' door voorganger
- Column: Geen volks- maar partij vertegenwoordigers
- Op de valreep reeks bevorderingen en benoemingen op Justitie en Politie