Nieuw S.B.W. als product van de Nederland-Caribisch-Surinaamse rechtsfamilie
De Nederlands-Caribisch-Surinaamse rechtsfamilie (afgekort NCS) bestaat uit Suriname en het Koninkrijk der Nederlanden met Aruba, Curaçao, Sint-Maarten en de BES-eilanden.
In Nederland is de Hoge Raad (HR) de hoogste rechter en dit geldt ook voor de (Nederlandse) Cariben. Sinds de onafhankelijkheid heeft de HR geen enkele formele status meer in ons land. Maar van een informeel gezag is wel sprake omdat de uitspraken van de HR voor de Surinaamse rechtspleging grote betekenis hebben.
Het burgerlijk recht van Suriname vóór 1 mei 2025
Op 1-5-1869 trad het Surinaams B.W. dat een kopie was van het Nederlands B.W. in werking. Langer dan een eeuw was het Surinaamse recht identiek aan het Nederlandse. In Nederland was men reeds geruime tijd bezig met het invoeren van een nieuw B.W. en het eerste deel daarvan werd in 1992 ingevoerd. Hiermee raakte het Surinaamse recht steeds meer verwijderd van het Nederlandse.
Aangezien Suriname te klein werd geacht voor een eigen rechtsontwikkeling gingen er stemmen op om de aansluiting met Nederland niet te verliezen door de wijzigingen ook voor ons land te doen gelden.
In 2005 werd een commissie ingesteld onder voorzitterschap van mr. S. Gangaram-Panday. De commissie kwam in 2008 met een ontwerp, gebaseerd op het Nederlandse B.W. Niet iedereen in Suriname was gelukkig met deze ontwikkeling. Het meest kritische geluid kwam van de advocaat mr. Fred Kruisland. Volgens hem was de noodzaak van een nieuw B.W. niet aangetoond en viel grote rechtsonzekerheid te vrezen.
Na de indiening van het ontwerp in 2008 bleef het stil. In 2016 werd in opdracht van de toenmalige minister van JusPol een nieuwe commissie ingesteld onder dezelfde leiding teneinde de ontwerpen te actualiseren.
In november 2021 werden deze ingediend. Het eindverslag van de Commissie van Rapporteurs volgde in juli 2023. Op 13-8-2024 nam DNA de wetsontwerpen met algemene stemmen aan.
Structuur en inhoud nieuw S.B.W.
Deze is dezelfde als die van het Nederlandse B.W. De boeken 1 en 2 zijn gewijd aan het personenrecht (natuurlijke en rechtspersonen). Boeken 3 en 8 betreffen het vermogensrecht en boeken 7 en 8 het bijzondere vermogensrecht en het vervoersrecht.
Het Surinaams vennootschapsrecht lijkt erg veel op dat van Curaçao.
Authentieke Surinaamse accenten in het nieuwe wetboek
In ons nieuwe B.W. zijn er enkele authentieke Surinaamse accenten aan te wijzen. In Suriname heeft bijvoorbeeld de gelijkstelling plaatsgevonden van allodiale eigendom met B.W. eigendom. Deze vorm van eigendom bestond noch in Nederland noch in de andere delen van de NCS. Suriname heeft echter het recht van grondhuur - dat in de NCS verder niet voorkomt - behouden. Opgemerkt wordt dat het recht van grondhuur niet geregeld is in ons B.W., maar in de Surinaamse domeinwetgeving.
Ook de legitieme portie (een aandeel in de nalatenschap waarop de kinderen van de erflater recht hebben ook al zijn ze onterfd) is in alle NCS landen met uitzondering van Nederland afgeschaft.
Implementatie van het nieuwe recht
Inmiddels is het nieuw S.B.W. per 1 mei 2025 in werking getreden. Van diverse zijden werd gepleit voor een latere of gefaseerde invoering. Hieraan heeft de regering geen gevolg gegeven.
Uit de vele reacties o.a. in de media, maar ook op andere fora is grote zorg geuit over de te verwachten problemen bij de toepassing van de nieuwe wetgeving.
Valk vindt dat de situatie in Suriname zelf gunstiger is dan destijds in Nederland in die zin dat de Surinaamse rechtspraak de arresten van de HR in de afgelopen decennia veelal heeft toegepast en zo in feite de inhoud van het oude B.W. naar het nieuwe toe gebogen.
Valk beëindigt zijn stuk met de constatering dat het nieuwe Surinaamse B.W. zowel de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van Suriname als zijn verbondenheid met de andere landen binnen de Nederland-Caraïbische-Surinaamse rechtsfamilie: Curaçao, Aruba, Sint-Maarten, de BES-eilanden en Nederland, onderstreept.
Een verbondenheid die voor hem en voor vele andere juristen in die landen als vriendschap voelt.
Carlo Jadnanansing
Documenten:
Vandaag
-
18:40
SLM, eerlijk is eerlijk!
-
16:38
Assembleecommissies eisen correctie bij onregelmatige gronduitgifte Reeberg
-
15:00
Gevluchte militair meldt zich bij Militaire Politie
-
14:41
Premier Mottley benadrukt belang van samenwerking Caribische media
-
12:43
Minderjarige steekt leeftijdsgenoot in brand na ruzie om adapter
-
10:45
Open brief aan minister Monorath
-
08:47
Man krijgt 7 jaar cel voor dodelijke steekpartij Amazonestraat
-
06:51
President Mexico ontkent samenwerking met DEA rond ‘Project Portero’
-
04:53
Warme dag met middagbuien
-
02:55
Mount Pleasant verslaat Robinhood met 1-0 in Concacaf Caribbean Cup
-
00:58
Reeberg-kwestie: DNA-commissies naar gebied; Simons eist correctie bij onregelmatigheden
-
00:00
Pastor Landveld veroordeeld tot 2,5 jaar cel voor ontucht
Gisteren
- Cultuureducatie: sleutel tot eenheid in Suriname
- Dundas eruit, Van Varsseveld nu bij Directoraat Volkscommunicatie
- Modi naar China voor SCO-top: deur naar normalisering gespannen relatie
- Nieuwe koers bij GBB: minister Soeropawiro pakt dubieuze gronduitgiftes aan
- Leerkrachten eisen duidelijkheid over herkansingen en overgangsnormen
- Tegenreactie op opinie Idris Naipal: Retoriek is geen vervanging voor feiten
- Vrouw overlijdt na fataal ongeval Ringweg-Zuid
- Trump: Geen VS militairen naar Oekraïne, Europa mogelijk wél bereid
- Objectieve criteria voor belang van de dienst
- Fernandes Group schenkt nieuwe truck aan Paramaribo Zoo
- Zonnige dinsdag met maximumtemperatuur 32 °C
- Trump plant trilaterale top: Zelensky dringt aan op ‘echte vrede’
- Column: Corruptie, dit keer geen mantel der liefde
- Minister Pokie krijgt storm van klachten tijdens bezoek aan Ashiana
Eergisteren
- China-Caribbean: Suriname legt nadruk op strategie
- Wo kenki a systeem: een holle slogan
- Monorath onderstreept cruciale rol BBS in nationale veiligheid
- EZ verdiept samenwerking met ASFA en KKF
- SWM vraagt publiek zuinig om te gaan met water
- Smaak als Spiegel van Samenleving
- Politie onderschept kilo cocaïne, illegaal vuurwapen en crack
- Lions Club Para eert best geslaagden LBO en MULO
- Herpositionering Suriname inzake Tigri Driehoek gewenst
- Weer: Zonnig en warm vandaag
- President Prabowo: Indonesiërs moeten profiteren van nationale rijkdom
- Column: Oorlogen groot en klein
- Grasella Jozefzoon waarnemend directeur OW&RO én Staatsraadslid