Rusland bezorgd over US$ 150 miljoen lening Afobakadam
NPS-voorzitter Gregory Rusland stelt dat met het ter beschikking stellen van de royalty's van Iamgold en dividend van Staatsolie als onderpand voor een lening van US$ 150 miljoen bij Oppenheimer en Republic Bank, het risico ontstaat dat het totale ontwikkelingsbeleid van Suriname wordt vastgezet. Hierbij worden ook de inkomsten uit de levering van stroom door de Staat aan Iamgold, ter beschikking gesteld van Oppenheimer en Republic Bank.
Rusland wijst erop dat deze wijze van aanpak gelijkenissen vertoont met het leengedrag van de NDP regering onder leiding van president Jules Wijdensbosch in 1999, waarbij de inkomsten van de Staat bij de Suralco en Billiton waren verpand om leningen af te lossen, voor onder andere de bruggen, bij Ballast Nedam. Het gevolg was dat de Staat in liquiditeitsproblemen raakte en niet kon voldoen aan haar basale verplichtingen. Dit is toen de basis geweest dat de koers in die periode op hol is geslagen en een hoogte had bereikt van circa $ 1 op Sf. 3000.
De politicus waarschuwt dat als de regering haar zin krijgt, uiteindelijk dat beetje geld dat overblijft slechts voldoende zal zijn om overheidssalarissen uit te betalen. Hij wijst naar een situatie van bezorgdheid waar in 2021/2022 wij nog een grote lening van US$ 150 miljoen zullen moeten aflossen naast de rentes die elke 6 maanden betaald dienen te worden.
Deze lening zou niet nodig zijn geweest indien de huidige regering maatregelen had getroffen toen bleek dat de Alcoa de Brokopondo Overeenkomst had beëindigd, omdat men in 2015 stopte met de productie van bauxiet en aluinaarde in Suriname. De Afobakadam behoorde vanaf dat moment overgedragen te worden aan Suriname en de stroom uit Afobaka was toen al van Suriname. Om onduidelijke redenen heeft de regering geen maatregelen genomen en zitten zij nu met een extra schuld van meer dan US$100 miljoen aan de Alcoa voor de overname van de dam.
De NPS kwalificeert het leengedrag nogmaals als onethisch, temeer wij zes maanden vóór de verkiezingen zijn. Lopend beleid moet worden afgerond in plaats van het maken van nieuw en onvoorspelbaar beleid dat verregaande gevolgen heeft voor het land en volk. "Om geld te lenen voor Ontwikkelingsdoelen van een dergelijke omvang, moeten die doelen passen binnen een voorspelbaar en realistisch Meerjaren Ontwikkelingsplan en jaarbegroting", benadrukt Rusland.
Vandaag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 887
- OBBS dringt aan op structurele hervorming schoolvervoer
- China’s SCO-top toont Global South-eenheid met Putin en Modi
- RBTP arresteert ontvluchte gedetineerde Gianni Utterberg
- Minister Misiekaba bij Zorgraad: dialoog met burgers centraal
- Chinese president laat Trump zien wie de kaarten in handen heeft
- HAVO! Ook daar kan het hoger
- Xi tegen Guterres: China steunt de wereldwijde rol van de VN
- Ontwikkelingsdoelen halen middels consensus en efficiëntie
- President Simons en Japanse ambassadeur verdiepen bilaterale samenwerking
- Licht wisselvallig met warme temperaturen
- China’s SCO-top: Nieuwe allianties in een veranderende wereldorde
- SLM herdacht 63-jarig bestaan in onzekere tijden
- Maandag beëdiging nieuwe dc’s; ressort uitbreiding Paramaribo en Wanica
Eergisteren
- Verdachte 'Menny' ingerekend voor poging moord en bedreiging
- Wie betaalt de prijs van het begrotingstekort?
- Suriname en Japan intensiveren samenwerking ter voorkoming EU-blacklisting
- Man (72) met geweld beroofd van halsketting op erf
- Demissionaire regering in Suriname
- Schoten gelost na vechtpartij bij club aan Zwartenhovenbrugstraat
- OM: vonnissen nu te controleren via WhatsApp
- De rol van de landmeter bij de gronduitgifte
- Japan steunt Suriname in aanpak kwikvervuiling goudsector
- Warm met kans op regen en onweer
- Putin brengt staatsbezoek aan China: SCO-top, militaire parade en handelskracht centraal
- Suriname schenkt schilderij aan premier Mottley tijdens Carifesta XV
- Ravaksur Plus presenteert manifest aan Simons: bijdrage aan regeerprogramma