Ziekenhuis bespreekt rouwverwerking bij doodgeboorte
Algemeen directeur Manodj Hindori zegt dat het St. Vincentius Ziekenhuis het voortouw heeft genomen om de begeleiding en rouwverwerking bij doodgeboorte bespreekbaar te maken. De belangstelling voor dit onderwerp was overweldigend, het auditorium van het St. Vincentius Ziekenhuis zat woensdag helemaal vol met verloskundigen, verpleegkundigen, gynaecologen, psychologen en maatschappelijk werkers. Op de discussieavond heeft epidemioloog Ashna Hindori-Mohangoo de cijfers gepresenteerd hoe vaak doodgeboorte voorkomt in Suriname. De verschillen in doodgeboorte en de risicofactoren bij verschillende leeftijdscategorieën, meerlingen en etnische groepen zijn nader belicht.
Professor Humphrey Kanhai van het Leids Universitair Medisch Centrum in Nederland gaf de verschillende fasen in het proces van rouwverwerking aan. Het belangrijkste is dat de zorgverlener empathie heeft met de vrouw die net een enorm verlies te verwerken heeft gekregen. Hij wees de zorgverleners op het belang van het nemen van waardig afscheid, het respectvol begraven of cremeren van het lichaampje, het bewaren van tastbare herinneringen en het respecteren van religieuze en culturele wensen van de ouders.
Rol verloskundige
De hoofdverloskundige Astrid Joeroeja van het St. Vincentius Ziekenhuis verwoordde de rol van de verloskundige bij een doodgeboorte. De verloskundige laat zich leiden door de besluiten die de vrouw zelf neemt, vanuit de verlosafdeling wordt dan zoveel mogelijk emotionele begeleiding gegeven. De verloskundige springt ook in als organisatorische en wettelijke zaken moeten worden geregeld. Wel is het zo dat de verloskundigen zelf onvoldoende getraind zijn om emotionele begeleiding te kunnen bieden. Uit de drie casussen die op de discussieavond zijn behandeld blijkt dat in de praktijk ouders vaker erg emotioneel zijn en met de beschuldigende vinger wijzen naar de zorgverleners.
De discussieavond toonde de grote behoefte aan professionele hulp bij doodgeboorte. De aanwezigen waren het er unaniem over eens dat de zorgverleners meer getraind moeten worden op dit gebied. Gepleit is voor het ontwikkelen van een speciaal trainingsprogramma, dat voor alle betrokkenen in alle ziekenhuizen wordt verzorgd. Ook wordt bepleit dat de zorgverleners zich middels intervisie meer met elkaar kunnen uitspreken, zodat zij elkaar kunnen versterken. Verder is aanbevolen om een standaard checklist te ontwikkelen, waarmee nagegaan kan worden als de getroffen vrouw en familie wel alle ondersteuning heeft gekregen bij haar rouwverwerking. Hindori die optrad als discussieleider, is ingenomen met de grote belangstelling voor dit initiatief en verzekerde dat er gewerkt gaat worden aan het concreet omzetten van de aanbevelingen in acties.
Vandaag
-
08:49
WhatsApp introduceert gebruikersnamen voor betere privacy: wat verandert er?
-
06:45
Voetganger (54) overleden na aanrijding aan Belemstraat
-
05:28
Zon, wolkenvelden en later op de dag regen
-
03:43
VHP: Herstelgelden moeten de hele samenleving ten goede komen
-
02:12
Begroting 2026 aangenomen: president Simons roept op tot nationale samenwerking en realisme
-
01:05
Derde helft WK 2026: Mexico rekent af met Ecuador, 2-1 en gaat naar volgende ronde
-
00:56
CCK: Herdenking slavernij vraagt om waarheid, verzoening en rechtvaardigheid
-
00:00
Minister Wijnerman: Begroting 2026 blijft binnen financiële kaders
Gisteren
- Buitenlandse diplomatieke betrekkingen ter stimulering van onze economie
- NDP spreekt solidariteit uit met Venezuela na verwoestende aardbevingen
- Derde helft WK 2026: Frankrijk voetbalt met gemak langs Zweden naar achtste finales
- MMC haalt achterstand in financiële verslaglegging volledig in
- NPS: Keti Koti is een opdracht voor elke generatie
- Derde helft WK 2026: Noorwegen met 2-1 over Ivoorkust nog net naar volgende ronde
- Jogi uit vergaderzaal gezet na uitlatingen over voorzitter Adhin
- Onderzoek wijst op chemische lozing als mogelijke oorzaak vissterfte Saramaccarivier
- GBB onderzoekt gronduitgiften in natuurgebieden; intrekking niet uitgesloten
- President Ali verrast door Surinaamse koerswijziging Corantijnbrug: 'Dat is nieuws voor mij'
- Derde helft WK 2026: Verrassingen die het WK schudden, Paraguay’s zege pijnigt Duitsland opnieuw
- Suriname en Panama verkennen intensievere samenwerking op handel en investeringen
- In Pikin Saron zaak: Alle zeven politieagenten vrijgesproken
- Petronas boekt drie nieuwe successen in Surinames Block 52
- Twaalf nieuwe SuriPop-composities feestelijk gelanceerd: liefde voert de boventoon
- Minister Bee opent anonieme kliklijn in strijd tegen misstanden binnen overheid
- Zonnige start, later kans op regen- en onweersbuien
- Dalende olieprijs biedt verlichting, maar blijft cruciaal voor economieën Guyana, Trinidad en Suriname
- Bouva: Guyana moet Grenscommissie benoemen voor hervatting Tigri-overleg
- Derde helft WK 2026: Marokko schakelt Nederland uit na strafschoppen in WK-thriller
- Column: Comité-generaal: uitzondering of nieuwe regel?
- Regering kiest voor eigen financiering Corantijnbrug: Het wordt een Surinaamse brug
Eergisteren
- Kinderpsycholoog Barrow: Veel kinderen krijgen te laat hulp door hoge kosten
- Van klimaatambitie naar uitvoerbaar energiebeleid: datagedreven energietransitie
- Derde helft WK 2026: Voetbalreus Duitsland uitgeschakeld na zenuwslopende strafschoppenserie
- De hamer en de lat
- Derde helft WK 2026: Brazilië krijgt moedig Japan op de valreep op de knieën
- Caricom introduceert derde versie Tienpuntenprogramma voor Reparaties
- Derde helft WK 2026: Droom of drama? Brazilië, Duitsland en Oranje in actie
- Wijngaarde: Excuses moeten leiden tot kennis en bewustwording
- Zheng (PL) wil belastingvrije som fors verhogen en pleit voor vrijhandelszones
- Investeringswet meer dan lokmiddel kapitaal: Gebruik olie als motor voor bredere ontwikkeling
- Wisselvallig met kans op buien en onweer
- DNA-leden uit westen vragen impuls voor landbouw, wegen en visserij
- Venezuela: Hoop vervaagt op vinden overlevenden van de aardbevingen
- Column: Dromen onder druk, het Iraanse elftal in de schaduw van politiek
- Staatsraad: Suriname moet zich beter wapenen tegen geopolitieke spanningen