BNP-voorzitter Tarique Rahman wijst het vredesteken tijdens een onderhoud met de media nadat zijn Bangladesh Nationalist Party de verkiezingen had gewonnen. (Foto: AP)
De aanstaande leider van Bangladesh, Tarique Rahman, heeft zaterdag verklaard te zullen werken aan het opbouwen van een meer democratisch land, ondanks de uitdagingen die voortkomen uit zwakke instituties. Dit zei hij kort nadat zijn Bangladesh Nationalist Party (BNP) een meerderheid had behaald in de recente parlementsverkiezingen.

De BNP won de meerderheid in het 350-koppige parlement tijdens de verkiezingen van donderdag. De oppositie zal gevormd worden door een alliantie van elf partijen, aangevoerd door Jamaat-e-Islami, de grootste islamistische partij van het land.

Het waren de eerste verkiezingen sinds de massale opstand in 2024 die leidde tot de val van voormalig premier Sheikh Hasina. Een interimregering onder leiding van Nobelprijswinnaar Muhammad Yunus zorgde voor een grotendeels vreedzaam verloop van de verkiezingen. Deze verkiezingen markeren een belangrijke politieke omslag in de Zuid-Aziatische natie met meer dan 170 miljoen inwoners.

De nieuwe regering wordt binnen enkele dagen beëdigd.

Tijdens zijn eerste persconferentie in hoofdstad Dhaka noemde Rahman het verbeteren van de openbare orde en het aanpakken van de fragiele economie zijn prioriteiten. “We staan aan het begin van onze reis in een situatie die wordt gekenmerkt door een fragiele economie achtergelaten door het autoritaire regime, verzwakte constitutionele en wettelijke instituties, en een verslechterende orde en veiligheid,” aldus Rahman.

Rahman, zoon van de in december overleden voormalig premier Khaleda Zia, riep ook op tot nationale eenheid. Hij beloofde geen schade toe te brengen aan het land en benadrukte: “Om te voorkomen dat een kwaadaardige macht het autoritarisme in het land herstelt en om te verzekeren dat de natie niet wordt omgevormd tot een onderdanige staat, moeten we verenigd blijven en de wil van het volk respecteren.”

De BNP is een van de langst bestaande politieke partijen in Bangladesh, naast de nu verboden Awami League van Hasina. Tijdens haar vijftienjarige bewind wordt Hasina ervan beschuldigd steeds autoritairder te zijn geworden. In de afgelopen jaren weigerde de BNP deel te nemen aan verkiezingen onder haar regering. Hasina leeft sinds haar afzetting in ballingschap in India en werd veroordeeld voor misdaden tegen de menselijkheid, waaronder de dood van honderden mensen tijdens de wekenlange opstand.

De internationale gemeenschap volgt de ontwikkelingen nauwlettend, waarbij wordt verwacht dat de nieuwe regering zich zal inzetten voor politieke vernieuwing en het versterken van democratische instituties in Bangladesh, te midden van economische en veiligheidsuitdagingen.