Bangladesh kiest in cruciale verkiezingen na Gen Z-revolutie
De protesten tegen Hasina, gekenmerkt door geweld en langdurige onrust, hebben belangrijke sectoren zoals de kledingindustrie, ’s werelds op een na grootste exporteur, ontwricht. Dit is ’s werelds eerste verkiezing na een revolutie aangestuurd door jongeren onder de dertig, een ontwikkeling die ook Nepal volgende maand zal volgen.
'Gen Z-revolutie; verwijst naar een politieke en maatschappelijke beweging die vooral wordt aangedreven door jongeren uit generatie Z, oftewel mensen geboren grofweg tussen 1997 en 2012. In de context van Bangladesh betekent dit dat jonge mensen onder de 30 jaar een leidende rol speelden in het protest en de opstand die in 2024 leidde tot het aftreden van de toenmalige premier Sheikh Hasina. Deze jongeren zetten zich in voor verandering, democratisering en het aanpakken van sociaal-economische problemen, en vormden daarmee een krachtige drijvende kracht achter de politieke omwenteling in het land.
De belangrijkste strijd vandaag vindt plaats tussen twee coalities: de Bangladesh Nationalist Party (BNP) en een islamitische coalitie onder leiding van Jamaat-e-Islami, waarbij de BNP volgens peilingen een lichte voorsprong heeft. Het regerende Awami-leger van Hasina is verbannen, terwijl Hasina zelf in ballingschap leeft in India, wat ruimte schept voor Chinese invloed nu de relatie met India verslechtert.
In tegenstelling tot eerdere verkiezingen, die werden gekenmerkt door boycots en intimidatie, doen ditmaal ruim 2.000 kandidaten mee voor 300 zetels in het parlement, waaronder veel onafhankelijken. In totaal strijden minstens 50 partijen; een nationaal record. Eén kiesdistrict stemt later vanwege het overlijden van een kandidaat.
Nobelprijswinnaar Muhammad Yunus, hoofd van de interimregering na Hasina’s afzetting, noemde de verkiezing een constitutionele vertaling van het publieke ontwaken tegen langdurige ongelijkheid en onrecht.
Tegelijkertijd vindt een referendum plaats over grondwetswijzigingen, waaronder de invoering van een neutrale interimregering tijdens verkiezingen, een tweekamerparlement, meer vrouwelijke vertegenwoordiging, versterking van de rechterlijke onafhankelijkheid en een limiet van twee ambtstermijnen voor de premier.
De campagne verliep relatief rustig, met slechts enkele incidenten. Internationale waarnemers benadrukken dat het eerlijk en onpartijdig verlopen van de verkiezing, en de acceptatie van de uitslag door alle partijen, cruciaal is voor het democratisch herstel van Bangladesh.
Op de dag van de verkiezingen zullen meer dan 100.000 militairen en bijna 200.000 politieagenten ingezet worden om de orde te handhaven. Stemmen kan van 7:30 tot 16:30 lokale tijd, met voorlopige uitslagen verwacht rond middernacht.
Van de bijna 128 miljoen geregistreerde kiezers is 49% vrouw, maar slechts 83 vrouwelijke kandidaten doen mee. Corruptie en inflatie zijn de belangrijkste zorgen onder de bevolking.
Sommige kiezers twijfelen over deelname, vanwege praktische problemen of teleurstelling over de uitsluiting van Hasina’s partij. Anderen zijn vastberaden hun stem uit te brengen, gezien het unieke karakter van deze verkiezing na jaren van politieke onderdrukking.
Met deze verkiezingen zet Bangladesh een belangrijke stap in zijn democratische vernieuwing, onder toezicht van een breed scala aan politieke partijen en internationale waarnemers. De uitkomst zal bepalen hoe het land zijn toekomst vormgeeft na een turbulente periode van politieke omwenteling.
Vandaag
-
13:14
Somohardjo ontkent misstanden tijdens openbare hoorzitting in DNA
-
11:19
Hoorzitting Bronto Somohardjo over vordering procureur-generaal
-
10:13
DNA-voorzitter opent commissievergadering met nadruk op transparantie en openbaarheid
-
08:38
VES: SZF als motor voor echte hervorming gezondheidszorg
-
06:40
Minister Wijnerman verdedigt uitstel Comptabiliteitswet 2024 tot 2029
-
04:45
Wisselvallige dag met in de middag buien
-
02:51
Minstens 16 doden bij twee gewelddadige aanvallen in Noord-Honduras
-
00:59
Column: Wie niets te vrezen heeft, kiest voor openbaarheid
-
00:00
Nurmohamed wil achter gesloten deuren gehoord worden; Somohardjo niet
Gisteren
- Toerismeoverleg: Bigi Pan moet gericht aangepakt worden
- Suriname en Guyana versterken samenwerking tijdens top tussen presidenten
- Bejaarde vrouw in bloedplas aangetroffen aan Esperanceweg
- SAO toont vakopleidingen tijdens drukbezochte Skills Expo
- OM eist 20 jaar gevangenisstraf in zaak dodelijk schietincident Van Idsingaweg
- Parmessar bevestigt openbare hoorzitting van Somohardjo
- Psychische aandoeningen nemen wereldwijd toe, ook in Suriname
- Vertrouwenscrisis bij SBB: minister Soeropawiro wil ontslag Ruben Ravenberg
- Vier jaar cel geëist tegen artiest Kappalani
- Grote Regentijd houdt aan: opnieuw kans op zware buien en windstoten
- Nieuwe mijlpaal in China-Rusland relatie: 20 akkoorden getekend
- Verdachten ontkennen betrokkenheid in omvangrijke drugszaak na vermissing Koenawi en Hohmarow
- Column: Surinaams voetbal hopeloos achter
- VES-secretaris: Wijziging Comptabiliteitswet 2024 is ondoordacht; risico op verspilling
Eergisteren
- Caricom-leden bijeen in Suriname: focus op multilaterale samenwerking en regionale uitdagingen
- Suriname is niet arm; het wordt arm gehouden
- DSB benoemt Raveen Koelfat tot Chief Commercial Officer
- Putin bezoekt Beijing: strategisch partnerschap versterkt, gasdeal blijft uit
- COFCOR-voorzitter Bouva wil sterkere positie CARICOM op wereldtoneel
- Buschauffeur meldt zich aan na beschuldigingen ongepast gedrag tegen schoolkinderen
- Jonge bromfietser overlijdt dagen na zware aanrijding op Saramaccaweg
- Reactie op: Volksgezondheid stelt samenleving gerust over bestrijdingsmiddelen
- Vragen in DNA over vermeende 'gestopte onderzoeken en contractverlenging bij Luchthavenbeheer
- Wisselvallig weer met kans op zware buien en windstoten
- Escalatie van protesten in Bolivia: duizenden eisen aftreden president Paz
- Brunswijk zet strijd tegen bondsvoorzitter Hellings voort met hoger beroep
- Gemaskerde criminelen slaan toe: slachtoffer mishandeld en beroofd
- DNA keurt in korte tijd twee belangrijke wetten van Justitie en Politie goed