Santokhi praat over verbroedering, maar leeft het niet na
Santokhi waarschuwde tijdens de herdenking dat grote delen van de samenleving worden buitengesloten. Hij zei dat verschillen juist een rijkdom zijn en dat Suriname moet leren om groepen niet te discrimineren. Hij wees naar sociale media en politici die spanningen zouden opblazen. Het klonk allemaal plechtig en overtuigend, maar tegelijk ook wrang, want veel mensen herinneren zich nog dat juist onder zijn regering mensen hun baan of contract kwijtraakten omdat ze “aan de verkeerde kant” zouden staan.
Want dat is precies het punt: Santokhi spreekt nu alsof hij altijd voor inclusie stond. Maar tijdens zijn presidentschap werden er honderden mensen ontheven, ontslagen of niet verlengd. Velen hadden het gevoel dat hun politieke kleur doorslaggevend was. Het gaat hier niet om incidenten, maar om een patroon. Terwijl hij in toespraken de etnische politiekvoering afkeurde, zat hij er zelf middenin. Benoemingen en posten gingen vaak naar partijloyalisten. Dat staat haaks op het beeld dat hij nu bij de Lachmon-herdenking probeert te schetsen.
Ook zijn beroep op het gedachtegoed van Lachmon voelt als symboolpolitiek. Lachmon stond voor echte verbroedering en voor bruggen slaan over etnische en politieke grenzen heen. Santokhi gebruikt dat ideaal graag in zijn retoriek, maar toen hij zelf de macht had, bleef hij vasthouden aan het oude systeem. Hij rechtvaardigde omstreden beslissingen met “praktische realiteit” of “noodzaak tot stabiliteit”, terwijl dat in feite vaak gewoon partijpolitiek was.
Zijn verontwaardiging is ook selectief. Hij veroordeelt politici en burgers die etnische sentimenten aanwakkeren op sociale media, maar als binnen zijn eigen kringen keuzes werden gemaakt die door velen als etnisch of politiek scheef werden ervaren, bleef het stil. Er kwamen geen openlijke excuses of structurele maatregelen om het te stoppen. De morele lat legt hij dus vooral bij anderen.
Daarom voelt zijn optreden bij de Lachmon-herdenking voor veel mensen als een poging om zijn imago op te poetsen. De man die zelf meedeed aan het oude politieke spel, profileert zich nu als boegbeeld van eenheid en verdraagzaamheid. Dat kan, politici mogen van inzicht veranderen, maar dan moet je ook eerlijk zijn over je eigen rol in het verleden. Die introspectie ontbreekt bij Santokhi volledig.
De kern van de zaak is simpel: je kunt niet geloofwaardig spreken over het bestrijden van etnische en politieke uitsluiting als je zelf de kans hebt gehad om dat te veranderen en het niet hebt gedaan. Santokhi gebruikt mooie woorden, maar zijn daden tijdens zijn presidentschap vertellen een ander verhaal. Hij zet zichzelf slim in de kijker als verdediger van Lachmons gedachtegoed, maar zonder echte zelfkritiek blijft het holle retoriek.
In die zin is Santokhi geen hervormer, maar een doorgewinterde politicus die precies weet welke taal mensen willen horen. Hij speelt in op het gevoel van onvrede en presenteert zich als de man van eenheid, maar hij heeft nooit de stap gezet om zelf te breken met het oude patroon van etnische en politieke bevoordeling. Dat maakt hem geen geloofwaardige bruggenbouwer, maar een pseudo-democraat die vooral bezig is zichzelf opnieuw op het toneel te zetten.
Drs. Raoûl U. Hellings B.pol.
Vandaag
-
22:50
Reactie op: China financiert drinkwaterprojecten in binnenland
-
20:47
Chevron investeert US$ 19 miljard in 2026; sterke focus op VS en Guyana
-
18:45
Overheid zet cybersecurity hoger op agenda: e-Gov start bewustwordingstraject
-
16:43
LVV zet gezonde bodem centraal met minibeurs op World Soil Day
-
14:41
Gemaskerd trio vuurt schoten af bij overval aan Epraimzegenweg
-
14:16
Gewapende overval op constructiebedrijf: slachtoffer beschoten
-
13:14
Duits luchtvaartbedrijf Aerothrive ingeschakeld om EU-veiligheidsverbod te beëindigen
-
11:18
Wachten op OLGA
-
09:21
Overvallers slaan toe in woning aan Prevoyanceweg
-
08:19
Overval in woning Fayadjanstraat
-
06:52
Overstromingen Azië: Dodental blijft stijgen, meer regen verwacht
-
04:54
Overwegend droog weer voorspeld
-
02:57
Vier doden bij nieuwe VS aanval; Venezuela verwerpt aanval
-
00:59
Column: De transparante CEO die wantrouwen doorbreekt
-
00:00
Economie moet versneld transformeren naar ‘Suriname 3.0’
Gisteren
- Cementpartnerschap Argos–Kersten bereikt 15-jarig jubileum
- Jongeren weg van sociale media: Meta verwijdert massaal accounts van kinderen onder 16 jaar
- Technisch Onderwijs: Ruggengraat van Surinames Toekomst – Tijd voor Echte Actie
- President: Onderwijs speerpunt nationale ontwikkeling; grote conferentie gepland in maart
- Vrouw aangehouden met drugs verstopt in brood voor arrestant
- Dodelijke klap tegen EBS-mast: bestuurder sterft ter plekke
- Verdachte na bijna drie jaar opgepakt voor ongeregeldheden tijdens protest van 17 februari 2023
- Simons: Alleen onafhankelijke rechter kan oordeel vellen over Nederlandse AOW-uitkering
- Drie arrestanten ontsnapt uit cellenhuis Meerzorg
- Geen akkoord na vredesgesprek: oorlog in Oekraïne blijft voortduren
- Overwegend zonnig weer vandaag
- Visumprocedure moet menselijker, ticketprijzen moeten omlaag
- Column: Reorganisatie damesvoetbal
- OM: Dagvaardingen tegen politiefunctionarissen ingetrokken na terugbetaling ruim SRD 1 miljoen
Eergisteren
- Suriname in actie met 110 sporters bij IGS 2025 in Guyana
- President over relatie Nederland: Gelijkwaardig en psychologisch zelfstandig
- Koningspaar ontdekt Surinaamse rivierverhalen tijdens ontspannen boottocht
- Wi Na Wan – dank en wensen
- President Simons en koning Willem-Alexander benadrukken gelijkwaardige toekomstrelatie
- AG concludeert: Klachten Surinaamse banken over beslag op €19,5 miljoen ongegrond (update)
- Johan Sandie benoemd tot directeur van SLM
- China financiert drinkwaterprojecten voor 26 dorpen in binnenland
- Jarbandhan vraagt president om uitleg over forse prijsstijgingen
- Brandweer rukt uit voor forse brand bij supermarkt
- Slachtoffers gekneveld achtergelaten bij gewapende overval Commissaris Roblesweg
- Natio Uma speelt 2–2 tegen Dominicaanse Republiek
- EY schetst kansen en knelpunten voor Nederlandse bedrijven in Suriname
- Zon en kortstondige buien in de middag
- Dag 2: Koningspaar bezoekt jeugd, onderwijs, buurtwerk en bedrijfsleven
- Column: We ❤️ Suriname?
- FAI-directeur aangehouden op verdenking van malversaties