Santokhi praat over verbroedering, maar leeft het niet na
Santokhi waarschuwde tijdens de herdenking dat grote delen van de samenleving worden buitengesloten. Hij zei dat verschillen juist een rijkdom zijn en dat Suriname moet leren om groepen niet te discrimineren. Hij wees naar sociale media en politici die spanningen zouden opblazen. Het klonk allemaal plechtig en overtuigend, maar tegelijk ook wrang, want veel mensen herinneren zich nog dat juist onder zijn regering mensen hun baan of contract kwijtraakten omdat ze “aan de verkeerde kant” zouden staan.
Want dat is precies het punt: Santokhi spreekt nu alsof hij altijd voor inclusie stond. Maar tijdens zijn presidentschap werden er honderden mensen ontheven, ontslagen of niet verlengd. Velen hadden het gevoel dat hun politieke kleur doorslaggevend was. Het gaat hier niet om incidenten, maar om een patroon. Terwijl hij in toespraken de etnische politiekvoering afkeurde, zat hij er zelf middenin. Benoemingen en posten gingen vaak naar partijloyalisten. Dat staat haaks op het beeld dat hij nu bij de Lachmon-herdenking probeert te schetsen.
Ook zijn beroep op het gedachtegoed van Lachmon voelt als symboolpolitiek. Lachmon stond voor echte verbroedering en voor bruggen slaan over etnische en politieke grenzen heen. Santokhi gebruikt dat ideaal graag in zijn retoriek, maar toen hij zelf de macht had, bleef hij vasthouden aan het oude systeem. Hij rechtvaardigde omstreden beslissingen met “praktische realiteit” of “noodzaak tot stabiliteit”, terwijl dat in feite vaak gewoon partijpolitiek was.
Zijn verontwaardiging is ook selectief. Hij veroordeelt politici en burgers die etnische sentimenten aanwakkeren op sociale media, maar als binnen zijn eigen kringen keuzes werden gemaakt die door velen als etnisch of politiek scheef werden ervaren, bleef het stil. Er kwamen geen openlijke excuses of structurele maatregelen om het te stoppen. De morele lat legt hij dus vooral bij anderen.
Daarom voelt zijn optreden bij de Lachmon-herdenking voor veel mensen als een poging om zijn imago op te poetsen. De man die zelf meedeed aan het oude politieke spel, profileert zich nu als boegbeeld van eenheid en verdraagzaamheid. Dat kan, politici mogen van inzicht veranderen, maar dan moet je ook eerlijk zijn over je eigen rol in het verleden. Die introspectie ontbreekt bij Santokhi volledig.
De kern van de zaak is simpel: je kunt niet geloofwaardig spreken over het bestrijden van etnische en politieke uitsluiting als je zelf de kans hebt gehad om dat te veranderen en het niet hebt gedaan. Santokhi gebruikt mooie woorden, maar zijn daden tijdens zijn presidentschap vertellen een ander verhaal. Hij zet zichzelf slim in de kijker als verdediger van Lachmons gedachtegoed, maar zonder echte zelfkritiek blijft het holle retoriek.
In die zin is Santokhi geen hervormer, maar een doorgewinterde politicus die precies weet welke taal mensen willen horen. Hij speelt in op het gevoel van onvrede en presenteert zich als de man van eenheid, maar hij heeft nooit de stap gezet om zelf te breken met het oude patroon van etnische en politieke bevoordeling. Dat maakt hem geen geloofwaardige bruggenbouwer, maar een pseudo-democraat die vooral bezig is zichzelf opnieuw op het toneel te zetten.
Drs. Raoûl U. Hellings B.pol.
Vandaag
-
12:46
Meteorologische Dienst waarschuwt voor zware regenval en onweersbuien
-
10:48
WHO: Ebola-uitbraak in Congo en Oeganda internationale noodsituatie
-
08:50
President wil landbouw- en waterprojecten bespreken met Braziliaanse ambtgenoot Lula
-
06:52
Colombia: Twee campagneleden vermoord temidden van toenemende verkiezingsgeweld
-
04:54
Weer blijft onstabiel: kans op zware buien en onweer
-
02:57
Volksgezondheid stelt samenleving gerust over gebruikte middelen bij muskietenbestrijding
-
00:58
Suriname moet zich voorbereiden op nieuwe fiscale uitdagingen
-
00:00
Richano Santokhi levert tijdens strafzitting ongezouten kritiek op OM
Gisteren
- BOG start bespuitingscampagne tegen chikungunya in Blauwgrond
- Simons wil structureel plan voor Paramaribo na aanhoudende wateroverlast
- Vuistvuurwapen aangetroffen bij ministerie van LVV
- Surinaamse studenten behalen 3e plek op internationale PetroBowl-competitie in Argentinië
- Schotenwisseling tijdens poging tot roofoverval aan Indira Gandhiweg
- Putin bezoekt China kort na Trump om strategische samenwerking te versterken
- Kwetsbare gezinnen kunnen zich aanmelden voor Schooltassenproject
- Suriname en Venezuela willen samenwerking uitbreiden op meerdere gebieden
- Aanklacht tegen Raul Castro markeert escalatie in VS-Cuba relatie
- Sapoen: Pg desavoueert De Nationale Assemblée
- Zware buien en onweer voorspeld in kustgebied en binnenland
- OWRO waarschuwt voor wateroverlast door springtij en aanhoudende regenval
- Richano Santokhi op strafzitting: Ik praktiseer mijn uiterste recht op vrije meningsuiting
- Somohardjo zal verschijnen voor DNA-commissie: Ik heb niets te verbergen
Eergisteren
- Wij hollen altijd achter de feiten aan
- Vier maanden oude baby verdronken in ondergelopen woning
- Overleg tussen presidenten Simons en Ali over economie en wateroverlast
- Doorbraak in slepende grondkwesties Mariënburg
- Staatsolie boekt sterke resultaten en draagt US$ 400 miljoen af
- BRICS-top eindigt zonder gezamenlijke verklaring door verdeeldheid over oorlog in Iran
- Ontslag voltallige CBvS-Raad: regering tart grenzen van de Bankwet
- Trump vertrekt uit Beijing zonder grote doorbraken, maar met warme woorden voor Xi
- Notities uit de behandelkamer: Goede zorg spreekt Nederlands en Sranan Tongo
- Patholoog-anatoom kan doodsoorzaak in Pikin Saron-zaak niet vaststellen
- Wisselvallige dag met opnieuw buien
- Trump-Xi top: Taiwan-waarschuwing en energieoverleg
- Regering zet extra machines en crisisaanpak in tegen wateroverlast
- Column: Vrije meningsuiting ook voor impopulaire meningen
- Pg wijst uitnodiging DNA-commissie af: extra toelichting alleen schriftelijk