Numerus fixus en diversiteit in de medische opleiding: focus op kwaliteit
In dat jaar waren er vier studenten met een totaal van 30 punten voor de vier verplichte vakken (wiskunde, natuurkunde, biologie en scheikunde) – zij hadden de combinatie 8,8,7 en 7. Omdat er maar tien geselecteerd mochten worden, moesten twee studenten met deze cijfers tweemaal loten. De twee die niet geloot werden, mochten met de overige aangemelde studenten nog één keer meedoen. Jaarlijks stroomt van deze geselecteerden ongeveer 20% door naar de volgende fase. De overigen moeten B1 in het daaropvolgende jaar afronden. Lukt dat niet, dan worden ze afgeschreven. Studenten die wel door B1 komen maar de rest van de studie niet binnen de gestelde tijd en herkansingen afronden, moeten eveneens afvloeien. Dit garandeert de kwaliteit van goed opgeleide artsen.
Het is mijns inziens daarom niet juist om te focussen op diversiteit en representatie van bevolkingsgroepen. Vermoedelijk is er al van elke bevolkingsgroep een arts; ik ken er namen van, maar zonder hun toestemming kan ik die niet publiceren. Wil men dit precies weten, dan zou men een onderzoek onder artsen moeten doen, en eerst nagaan wat de relevantie daarvan is.
Ruimte scheppen voor diversiteit en representatie creëert precedenten, omdat men koste wat kost meer groepen als arts wil laten vertegenwoordigen. Het risico bestaat dat er wel diversiteit ontstaat, maar dat studenten onvoldoende voorbereid blijken om de zware opleiding af te ronden (zoals Pengel stelt). Dit mag niet lichtzinnig worden opgevat, want het gevaar is dat er vervolgens regels komen om deze studenten er alsnog door te laten, enkel omdat er meer bevolkingsgroepen arts zouden moeten worden. Daarmee ontmoedigen we juist andere studenten die hard hun best doen.
Onderwijs dient drie doelen, zoals Gert Biesta (2015) benoemt: kwalificatie, socialisatie en persoonlijke ontwikkeling.
Als onderwijsdeskundige die ooit op het VWO een rendementsanalyse heeft uitgevoerd, stel ik dat we oplossingen op aansluitende niveaus moeten zoeken. Uit mijn studie, die resultaten van vijf jaar onderzocht, bleek dat van circa 1000 VWO-studenten die zich in een jaar inschreven, na drie jaar ongeveer 20% een diploma behaalde. Bij een analyse op een lager niveau bleek dat van de circa 50% geslaagden van het MULO gemiddeld slechts 10–15% voor het VWO slaagt.
Men moet data analyseren om onderwijsinnovaties te ontwikkelen. De vraag is of de afdelingen daartoe goed uitgerust zijn: kunnen zij data verzamelen, analyseren en presenteren aan degenen die beleid uitstippelen? Het ministerie beschikt over genoeg academici (minstens 30) om dit werk te doen. Daarom moet men geen politieke figuren op sleutelposities zetten om hen te accommoderen. Inhoudelijk kunnen zij immers vaak weinig betekenen.
P. Dwarka-sing MSc.
Vandaag
-
20:45
Strafzaak tegen artiest Kappalani opnieuw gestart
-
18:47
Integrale aanpak luchtvaart en toerisme bij verbetering product SLM
-
16:50
China en Canada hervatten samenwerking met nieuw handelsakkoord
-
14:52
Regering komt burgers tegemoet bij vervallen bereidverklaringen
-
12:58
President waarschuwt: olie-inkomsten vragen strikte discipline en transparant beheer
-
11:11
Nieuw monument te Bakkie voor Amerikaanse slachtoffers 83 jaar geleden
-
10:14
Overpeinzingen bij 77 jaar VHP
-
09:36
Gewapende overval bij Melkcentrale
-
09:00
President Simons: economische stabiliteit voorwaarde voor rechtvaardige welvaartsverdeling
-
08:41
Nieuwe raden van toezicht bij SRS en STVS
-
06:53
VS waarschuwt Iran: alle opties open, Iran belooft reactie op agressie
-
04:55
Dag begint rustig, later kans op regen
-
02:57
VHP belicht eigen rol na 77 jaar in politiek
-
00:59
Column: Vragen om transparantie is geen aanval
-
00:00
VES-voorzitter: 2026 wordt beslissend voor vertrouwen en discipline
Gisteren
- Digitalisering vraagt om keuzes aan de top
- Nieuw hoofdstuk in bilaterale relatie China en Canada
- Astrid Roemer ten ruste gelegd
- Vicepresident naar Zwitserland voor World Tourism Forum
- Een andere nieuwjaarswens!
- Chinese app 'Are You Dead?' verandert naam na grote populariteit
- Taxichauffeur berooft klant en verwondt slachtoffer
- PAHO: Druggebruikstoornissen nemen sterk toe in de Amerika’s
- Nogmaals 3 pg's
- Vijf jaar zittingstermijn AAC: discussie nog open in DNA
- SOC en ministerie willen Sportwet voor continu en toekomstgericht sportbeleid
- Zonnige perioden met buien in de middag
- Voorstel in DNA: halve vergoeding bij structureel ontbreken quorum
- Hoe Iran Starlink stoorde en hoe Iraniërs proberen dit te omzeilen
- Column: Eendracht maakt macht
- VS stopt tijdelijk immigrantvisa uit 75 landen; Suriname en Guyana niet erbij
Eergisteren
- Wereldbank verhoogt groeiverwachting 2026, waarschuwt voor ongelijkheid
- Zorg voor kinderen die stotteren wordt versterkt
- Snelle Guyana olieproductie verkort levensduur Liza-velden drastisch
- Somohardjo: OCER-terrein NDP deels uitgegeven in vorige periode
- Rechtszaak Pikin Saron in hoger beroep: protest, kogels en betwiste wapenvergunning
- Dreigementen leiden tot ontwapening: stiefvader aangehouden na inlevering jachtgeweer
- Politie Nederland: ruim 300 kilo cocaïne aangetroffen in bevroren vis uit Suriname
- Natascha Kalo voorgedragen als gedelegeerd commissaris bij Grassalco
- Na Iraanse vergeldingswaarschuwing, VS trekt personeel terug uit Midden-Oosten
- Robert Peneux voorzitter nieuwe Raad van Toezicht IOL
- Twee verkeersdoden: automobilisten aangehouden en rijbewijs ingevorderd
- Ex-politiecommissaris en inspecteur na 51 maanden voorwaardelijk vrij
- Dossier houtexport 10: Hoger beroep donderdag bij Hof van Justitie
- Bewolking, zon en regen
- Trump roept Iraniërs op tot aanhoudende protesten: 'Hulp is onderweg'
- Column: RIP Arnie Breeveld
- Dossier houtexport 9: PG bevestigt: LVV kan onbeperkt aangifte doen van strafbare feiten