Roemer: Suriname moet economische cultuur ontwikkelen en tot norm verheffen
Met het aflopen van het herstelprogramma dat in samenwerking met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) is uitgevoerd, is Suriname nog lang niet waar het zou moeten zijn. “Integendeel, er ligt nog een lange weg voor ons”, zegt governor Maurice Roemer van de Centrale Bank van Suriname (CBvS) in gesprek met Starnieuws. Hij vreest zelfs dat de economie opnieuw in een diepe crisis zal belanden als er geen nieuw programma met het IMF wordt overeengekomen, zelfs met de verwachte opbrengsten uit toekomstige olieproductie.
“Suriname heeft nooit een cultuur ontwikkeld waarin het economische beleid modelmatig wordt opgebouwd en uitgevoerd,” stelt Roemer. Daarom pleit hij ervoor dat welke regering er ook aantreedt na de verkiezingen van 25 mei, een van de eerste beleidsmaatregelen moet zijn om het economisch beleid structureel te koppelen aan een nieuw IMF-programma. Volgens Roemer biedt het IMF diverse opties, waaronder hervormingsprogramma’s die niet alleen gericht zijn op financiële steun, maar ook hervormingen faciliteren en mede financieren.
Roemer benadrukt dat het doelmatig managen van de economie een norm moet worden - zowel bij de centrale bank als binnen de overheid. “We staan nog maar aan de voet van de berg. Voor ons is dit een nieuw proces. We hebben een partij nodig die dit modelmatig denken tot een norm maakt, zodat die norm een cultuur wordt. Daar zijn we nog lang niet,” stelt de governor.
“Als we nu stoppen, zonder duidelijke normen en doelstellingen, dan lopen we het risico dat het beleid gebaseerd wordt op onderbuikgevoelens en persoonlijke overtuigingen, in plaats van op economische logica,” waarschuwt Roemer. Hij onderstreept dat het hier niet alleen om het IMF gaat, maar ook om de politieke wil om modelmatig beleid te voeren en daarmee een financieel en monetair geweten in het land te verankeren. Roemer wijst erop dat dezelfde modelmatige benadering ook mogelijk is met andere internationale organisaties die gericht zijn op productie en de reële economie. “Juist daar is het in het verleden vaak misgegaan. Beleid werd te vaak gebaseerd op persoonlijke inzichten.”
Bij de CBvS is inmiddels al een drastische koerswijziging ingezet. “We doen geen marktinterventies meer op basis van de wensen van een governor, directeur of politicus. Dat kan niet meer. Besluiten moeten gebaseerd zijn op regels en modellen,” benadrukt Roemer. Ook op fiscaal gebied, zoals belastingen en de betalingsbalans van de staat, moeten er duidelijke criteria worden gehanteerd die normatief gedrag afdwingen en het bestuur daarop afstemmen.
Naast deze modelmatigheid die tot norm verheven moet worden, moet volgens de topman van de CBvS nog veel werk verzet worden om andere invloeden in de economie het hoofd te kunnen bieden. “We moeten toewerken naar een institutioneel kader met duidelijke, modelmatige doelen. We hebben dit nooit eerder gedaan, dus het vraagt tijd en discipline om op die manier te leren denken. Voor ons bij de Centrale Bank betekent dat werken met een duidelijke roadmap.”
Vandaag
-
10:48
WHO: Ebola-uitbraak in Congo en Oeganda internationale noodsituatie
-
08:50
President wil landbouw- en waterprojecten bespreken met Braziliaanse ambtgenoot Lula
-
06:52
Colombia: Twee campagneleden vermoord temidden van toenemende verkiezingsgeweld
-
04:54
Weer blijft onstabiel: kans op zware buien en onweer
-
02:57
Volksgezondheid stelt samenleving gerust over gebruikte middelen bij muskietenbestrijding
-
00:58
Suriname moet zich voorbereiden op nieuwe fiscale uitdagingen
-
00:00
Richano Santokhi levert tijdens strafzitting ongezouten kritiek op OM
Gisteren
- BOG start bespuitingscampagne tegen chikungunya in Blauwgrond
- Simons wil structureel plan voor Paramaribo na aanhoudende wateroverlast
- Vuistvuurwapen aangetroffen bij ministerie van LVV
- Surinaamse studenten behalen 3e plek op internationale PetroBowl-competitie in Argentinië
- Schotenwisseling tijdens poging tot roofoverval aan Indira Gandhiweg
- Putin bezoekt China kort na Trump om strategische samenwerking te versterken
- Kwetsbare gezinnen kunnen zich aanmelden voor Schooltassenproject
- Suriname en Venezuela willen samenwerking uitbreiden op meerdere gebieden
- Aanklacht tegen Raul Castro markeert escalatie in VS-Cuba relatie
- Sapoen: Pg desavoueert De Nationale Assemblée
- Zware buien en onweer voorspeld in kustgebied en binnenland
- OWRO waarschuwt voor wateroverlast door springtij en aanhoudende regenval
- Richano Santokhi op strafzitting: Ik praktiseer mijn uiterste recht op vrije meningsuiting
- Somohardjo zal verschijnen voor DNA-commissie: Ik heb niets te verbergen
Eergisteren
- Wij hollen altijd achter de feiten aan
- Vier maanden oude baby verdronken in ondergelopen woning
- Overleg tussen presidenten Simons en Ali over economie en wateroverlast
- Doorbraak in slepende grondkwesties Mariënburg
- Staatsolie boekt sterke resultaten en draagt US$ 400 miljoen af
- BRICS-top eindigt zonder gezamenlijke verklaring door verdeeldheid over oorlog in Iran
- Ontslag voltallige CBvS-Raad: regering tart grenzen van de Bankwet
- Trump vertrekt uit Beijing zonder grote doorbraken, maar met warme woorden voor Xi
- Notities uit de behandelkamer: Goede zorg spreekt Nederlands en Sranan Tongo
- Patholoog-anatoom kan doodsoorzaak in Pikin Saron-zaak niet vaststellen
- Wisselvallige dag met opnieuw buien
- Trump-Xi top: Taiwan-waarschuwing en energieoverleg
- Regering zet extra machines en crisisaanpak in tegen wateroverlast
- Column: Vrije meningsuiting ook voor impopulaire meningen
- Pg wijst uitnodiging DNA-commissie af: extra toelichting alleen schriftelijk