Roemer: Suriname moet economische cultuur ontwikkelen en tot norm verheffen
Met het aflopen van het herstelprogramma dat in samenwerking met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) is uitgevoerd, is Suriname nog lang niet waar het zou moeten zijn. “Integendeel, er ligt nog een lange weg voor ons”, zegt governor Maurice Roemer van de Centrale Bank van Suriname (CBvS) in gesprek met Starnieuws. Hij vreest zelfs dat de economie opnieuw in een diepe crisis zal belanden als er geen nieuw programma met het IMF wordt overeengekomen, zelfs met de verwachte opbrengsten uit toekomstige olieproductie.
“Suriname heeft nooit een cultuur ontwikkeld waarin het economische beleid modelmatig wordt opgebouwd en uitgevoerd,” stelt Roemer. Daarom pleit hij ervoor dat welke regering er ook aantreedt na de verkiezingen van 25 mei, een van de eerste beleidsmaatregelen moet zijn om het economisch beleid structureel te koppelen aan een nieuw IMF-programma. Volgens Roemer biedt het IMF diverse opties, waaronder hervormingsprogramma’s die niet alleen gericht zijn op financiële steun, maar ook hervormingen faciliteren en mede financieren.
Roemer benadrukt dat het doelmatig managen van de economie een norm moet worden - zowel bij de centrale bank als binnen de overheid. “We staan nog maar aan de voet van de berg. Voor ons is dit een nieuw proces. We hebben een partij nodig die dit modelmatig denken tot een norm maakt, zodat die norm een cultuur wordt. Daar zijn we nog lang niet,” stelt de governor.
“Als we nu stoppen, zonder duidelijke normen en doelstellingen, dan lopen we het risico dat het beleid gebaseerd wordt op onderbuikgevoelens en persoonlijke overtuigingen, in plaats van op economische logica,” waarschuwt Roemer. Hij onderstreept dat het hier niet alleen om het IMF gaat, maar ook om de politieke wil om modelmatig beleid te voeren en daarmee een financieel en monetair geweten in het land te verankeren. Roemer wijst erop dat dezelfde modelmatige benadering ook mogelijk is met andere internationale organisaties die gericht zijn op productie en de reële economie. “Juist daar is het in het verleden vaak misgegaan. Beleid werd te vaak gebaseerd op persoonlijke inzichten.”
Bij de CBvS is inmiddels al een drastische koerswijziging ingezet. “We doen geen marktinterventies meer op basis van de wensen van een governor, directeur of politicus. Dat kan niet meer. Besluiten moeten gebaseerd zijn op regels en modellen,” benadrukt Roemer. Ook op fiscaal gebied, zoals belastingen en de betalingsbalans van de staat, moeten er duidelijke criteria worden gehanteerd die normatief gedrag afdwingen en het bestuur daarop afstemmen.
Naast deze modelmatigheid die tot norm verheven moet worden, moet volgens de topman van de CBvS nog veel werk verzet worden om andere invloeden in de economie het hoofd te kunnen bieden. “We moeten toewerken naar een institutioneel kader met duidelijke, modelmatige doelen. We hebben dit nooit eerder gedaan, dus het vraagt tijd en discipline om op die manier te leren denken. Voor ons bij de Centrale Bank betekent dat werken met een duidelijke roadmap.”
Vandaag
-
14:49
Ik verklaar de oorlog aan!
-
12:46
Iran kondigt heropening Straat van Hormuz aan na staakt-het-vuren in Libanon
-
10:48
Slechts één sterilisatie- en castratieproject dit jaar door gebrek aan geld
-
08:51
Beslagverboden op goederen voor de openbare dienst
-
06:53
Nieuwe vliegroute versterkt band met Dominicaanse Republiek
-
04:55
Warm en licht wisselvallig weer
-
02:57
Israël en Libanon beginnen tiendaagse staakt-het-vuren
-
00:59
Column: Een parlement in gijzeling van persoonlijke en partij politieke belangen
-
00:01
Brandstofcrisis legt grotere druk; overheid blijft afwachtend
Gisteren
- Belastingdienst digitaliseert aangifte: gratis hulp via SAS-HUBA
- Georgette Garcia-Elias begint diplomatieke missie in Venezuela
- Suriname en Dominicaanse Republiek versterken banden
- Politiebericht over doodsoorzaak peuters; onderzoek nog gaande
- Inheemse organisatie waarschuwt voor rechtsongelijkheid
- Onderwijsniveau binnenland nog steeds bedroevend
- Lula hekelt bedreigingen Trump, roept op tot respectvol leiderschap
- Essed heeft tekst gereed voor eerherstel en excuses aan 8-decemberslachtoffers
- Politieverhoor en omstreden deskundigenrapport in SPSB-rechtszaak zwaar bekritiseerd
- Wisselvallig weer met kans op stevige buien
- Bendes onder druk in Haïti, maar dreiging houdt aan
- Column: VAR, voedingsbodem voor manipulatie?
- Nerkust draagt leiding FOLS over aan Barron: Het is tijd voor de jonge generatie
Eergisteren
- Goed en fout: ons moreel kompas onder het vergrootglas
- Doorbraak in gronddossier Mariënburg: uitvoering eindelijk in zicht
- Paus Leo roept Kameroen op tot strijd tegen corruptie en vrede in conflictgebieden
- RK-bisdom vraagt btw-vrijstelling voor restauratie historisch Paramaribo
- Rusland belooft verdere olievoorzieningen aan Cuba na eerste levering
- Overheid en traditionele leiders in gesprek over bosbeheer en klimaatgelden
- Man aangehouden voor poging tot verkrachting en diefstal in Moengo
- Vakbond EBS vraagt ingrijpen president in conflict met directie
- Verdachte gewond bij aanhouding door RBTM; twee arrestaties in levensberovingszaak
- GranMorgu-project bereikt nieuwe fase met aankomst eerste offshore apparatuur
- Afwisseling van zon, bewolking en buien verwacht
- Peru: Fujimori leidt eerste ronde presidentsverkiezingen terwijl hertelling voortduurt
- Traditionele leiders Marowijne- en Lawagebied vragen betrokkenheid bij grensakkoord
- Bondsvoorzitter BBS Biswan ontslagen na manipulatie examencijfers rekruten
- Voortvluchtige verdachte aangehouden in zaak begraven lichaam
- Bodemprocedure 8 decembermoorden gestart; vijf families dienen geen vordering in