Vorswijk ontkent grondroof 400 ha landbouwgrond; Gajadien eist ontslag minister
Minister Vorswijk bevestigt tegenover Starnieuws dat zij op de hoogte is van de gronduitgifte, maar zij ontkent met klem dat er sprake is van misstanden. “De uitgifte heeft volledig volgens de voorgeschreven procedures plaatsgevonden. De normale procedure is gevolgd en waar nodig zijn adviezen ingewonnen. De daartoe bevoegde afdeling van het ministerie heeft onderzoek gedaan. Er is geen sprake van grondroof, omdat het gaat om domeingronden die nooit eerder zijn uitgegeven of aangevraagd door anderen dan de huidige aanvragers,” aldus de minister.
Over haar band met de aanvragers stelt Vorswijk: “Mijn handtekening staat wel op de bereidverklaringen en andere stukken, maar de mensen zelf ken ik helemaal niet.”
Uit documenten blijkt echter dat onder de aanvragers onder meer een advocaat van het ministerie van GBB is, evenals diens moeder en een grondinspecteur van hetzelfde ministerie. De ingediende stukken omvatten figuratieve kaarten, Perceel ID, aanvraagformulieren en bereidverklaringen van nieuw opgerichte stichtingen, waarvan de oprichting dateert vanaf juli 2024. Deze zijn inmiddels geregistreerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken (KKF). Opmerkelijk is dat oprichting, aanvraag én toewijzing zich binnen een opvallend korte periode hebben voltrokken. De kaarten met perceel-ID zijn gedateerd op 7 en 20 februari.
Gajadien benadrukt dat het voor burgers doorgaans maanden tot zelfs jaren duurt om een stuk grond aan te vragen en toegewezen te krijgen. In het geval van deze stichtingen is volgens hem aan alle vereisten, zoals het vervaardigen van kaarten en verkrijgen van perceel-ID’s bij het GLIS, in ongebruikelijk korte tijd voldaan. Daarbij zouden de aanvragers nauwe banden hebben met de minister.
De VHP-fractieleider stelt dat hij alle beschikbare documenten zal overdragen aan de procureur-generaal, en roept op tot een diepgaand onderzoek. “We moeten voorkomen dat het land richting de verkiezingen verder wordt benadeeld. Er wordt ‘tyuku’ betaald om zaken gedaan te krijgen. Het gaat om grof geld dat hiermee wordt verdiend,” beweert Gajadien.
Minister Vorswijk bevestigt dat het om dertien stichtingen gaat die collectief, via de stichting Our Origin Investment, gronden hebben aangevraagd. “Er is niets aan de hand,” blijft Vorswijk erbij. Zij beschouwt de aantijgingen als “politiek gemotiveerde aanvallen”.
U kunt de documenten hier downloaden.
Documenten:
Vandaag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 918
- Braziliaanse arbeider omgekomen bij goudwinning op Stoelsmanseiland
- Lichaam in vergevorderde staat van ontbinding aangetroffen; vermoedelijk misdrijf
- VSB: Ondernemingsklimaat onder druk, bedrijfsleven pleit voor efficiëntere processen
- Een bijzonder mens, staatsman Chan Santokhi
- Alternatief 2020: Echt leiderschap vraagt offers vóór het volk, niet van het volk
- De erfenis van Santokhi: Herstel zonder zekerheid?
- ABOP roept op tot eenheid en hoop: Pasen als moment van vernieuwing voor Suriname
- VHP benadrukt hoop, eenheid en voortzetting van Santokhi’s nalatenschap
- Cultuurdrager en ondernemer Claudetta Toney (88) overleden
- Vermiste Amerikaanse piloot gered in Iran na hevige vuurgevechten
- NDP: Pasen als moment van heroriëntatie, kracht en nationale verantwoordelijkheid
- Licht wisselvallig weer op Eerste Paasdag
- Paus Leo roept op tot vrede te midden van oorlogen in de wereld
- NPS roept op tot eenheid: Maak van Pasen een leidraad voor dagelijks handelen
- CCK bij Pasen 2026: Hoop sterker dan duisternis in een verdeelde wereld
Eergisteren
- Goodbye brother Chan
- PRO prijst Santokhi als verdediger van rechtsstaat
- Minister Huur verkent internationale samenwerking voor landbouw en local content
- VSB over Santokhi: bruggenbouwer tussen overheid en bedrijfsleven
- Suriname: Tussen macht en menselijkheid
- Brute supermarktroof: daders gaan ervandoor met geld en camerabeelden
- Iran zoekt vermiste VS-piloot, Israëlisch schip geraakt in Straat van Hormuz
- Artikel 140 Grondwet: bescherming of politieke blokkade?
- Aankomend korpschef wil complexer wordende criminaliteit effectief aanpakken
- Wisselvallig met buien, lokaal onweer mogelijk
- Omanese, Franse en Japanse schepen passeren Straat van Hormuz ondanks spanningen
- Bisschop Choennie waarschuwt op Goede Vrijdag voor ‘alledaags kwaad’ van roddel