Vorswijk ontkent grondroof 400 ha landbouwgrond; Gajadien eist ontslag minister
Minister Vorswijk bevestigt tegenover Starnieuws dat zij op de hoogte is van de gronduitgifte, maar zij ontkent met klem dat er sprake is van misstanden. “De uitgifte heeft volledig volgens de voorgeschreven procedures plaatsgevonden. De normale procedure is gevolgd en waar nodig zijn adviezen ingewonnen. De daartoe bevoegde afdeling van het ministerie heeft onderzoek gedaan. Er is geen sprake van grondroof, omdat het gaat om domeingronden die nooit eerder zijn uitgegeven of aangevraagd door anderen dan de huidige aanvragers,” aldus de minister.
Over haar band met de aanvragers stelt Vorswijk: “Mijn handtekening staat wel op de bereidverklaringen en andere stukken, maar de mensen zelf ken ik helemaal niet.”
Uit documenten blijkt echter dat onder de aanvragers onder meer een advocaat van het ministerie van GBB is, evenals diens moeder en een grondinspecteur van hetzelfde ministerie. De ingediende stukken omvatten figuratieve kaarten, Perceel ID, aanvraagformulieren en bereidverklaringen van nieuw opgerichte stichtingen, waarvan de oprichting dateert vanaf juli 2024. Deze zijn inmiddels geregistreerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken (KKF). Opmerkelijk is dat oprichting, aanvraag én toewijzing zich binnen een opvallend korte periode hebben voltrokken. De kaarten met perceel-ID zijn gedateerd op 7 en 20 februari.
Gajadien benadrukt dat het voor burgers doorgaans maanden tot zelfs jaren duurt om een stuk grond aan te vragen en toegewezen te krijgen. In het geval van deze stichtingen is volgens hem aan alle vereisten, zoals het vervaardigen van kaarten en verkrijgen van perceel-ID’s bij het GLIS, in ongebruikelijk korte tijd voldaan. Daarbij zouden de aanvragers nauwe banden hebben met de minister.
De VHP-fractieleider stelt dat hij alle beschikbare documenten zal overdragen aan de procureur-generaal, en roept op tot een diepgaand onderzoek. “We moeten voorkomen dat het land richting de verkiezingen verder wordt benadeeld. Er wordt ‘tyuku’ betaald om zaken gedaan te krijgen. Het gaat om grof geld dat hiermee wordt verdiend,” beweert Gajadien.
Minister Vorswijk bevestigt dat het om dertien stichtingen gaat die collectief, via de stichting Our Origin Investment, gronden hebben aangevraagd. “Er is niets aan de hand,” blijft Vorswijk erbij. Zij beschouwt de aantijgingen als “politiek gemotiveerde aanvallen”.
U kunt de documenten hier downloaden.
Documenten:
Vandaag
Gisteren
- Wat China goed deed – en wat Suriname nog kan leren
- Verdachte aangehouden voor kluisdiefstal; voertuig gelinkt aan sabotage Safe City-camera
- President Simons spreekt natie toe over gevolgen oorlog Midden-Oosten
- Steeds meer landen zien hoogste benzineprijzen sinds VS-Iran oorlog
- Drie verdachten aangehouden na beroving ondernemer aan Kronorstraat
- Betaalde vuilophaal: legaliteit, eerlijkheid en uitvoerbaarheid als basis
- President accepteert vertrek directie Melkcentrale; leiding tijdelijk bij Bardan
- Houten woning volledig in vlammen opgegaan aan Abiastraat
- Regering en bedrijfsleven bespreken economische impact wereldwijde ontwikkelingen
- Minister Misiekaba: bestuur SZF heeft volledig mandaat om orde te herstellen
- Chili: Nieuwe president moet economische storm trotseren te midden van wereldwijde onrust
- Onrust bij SZF: staf uit zorgen over terugdraaien personeelsbesluiten
- Afwisseling van zon en buien verwacht
- Advocaat Kanhai pleit voor vrijspraak agenten in Pikin Saron-zaak
- Column: Deskundigheid en vaderlandsliefde
- Na groen licht president: Grassalco trekt stekker uit Guysure-activiteiten in Guyana
Eergisteren
- Cubaanse artsen verlaten Guyana en regio na toenemende druk van VS
- Monorath benadrukt preventie bij schooljeugd in Meerzorg
- Man aangehouden voor ontuchtige handelingen in bijzijn van minderjarigen
- VHP: Laat rechtsstaat en rechter hun werk doen
- Bericht OM over verzoek in staat van beschuldigingstelling
- Somohardjo: Laat mij in staat van beschuldiging worden gesteld
- Adhin bevestigt: verzoek tot in staat van beschuldigingstelling oud-ministers ontvangen
- Verzoek tot in staat van beschuldigingstelling tegen oud-ministers ingediend bij DNA
- Strategisch 140%-model voor Surinaams oliebeleid
- Politiebericht over twee geweldsincidenten
- Groente-export zakt van 65 naar 15 ton per maand: sector vraagt actie
- Schutter vuurt vanuit auto: man raakt gewond
- Gewapende overval op goudzoekers
- SRD 117 miljoen overgemaakt voor toelagen ziekenhuispersoneel
- Afwisselend weer met zon en enkele buien
- Iran zet in op uithoudingsvermogen en energieverstoring in strijd tegen VS en Israël
- Column: President Jennifer Simons wordt flink beproefd
- Schorsing SBB-directeur leidt tot juridische strijd; Ravenberg gaat dinsdag toch aan het werk