China slaat hard terug in handelsoorlog Amerikaanse tarieven
In de patstelling tussen de twee grootste economieën ter wereld kondigde Beijing ook beperkingen aan op de export van een aantal zeldzame aardmetalen, terwijl Trump de maatregelen verdubbelde en beloofde zijn koers niet te wijzigen.
China heeft elf Amerikaanse instanties toegevoegd aan de lijst van 'onbetrouwbare entiteiten', waardoor Beijing strafmaatregelen kan nemen tegen buitenlandse entiteiten, waaronder bedrijven die betrokken zijn bij wapenverkoop aan het democratisch bestuurde Taiwan, dat China als onderdeel van zijn grondgebied beschouwt.
Andere getroffen landen, zoals Canada, bereiden zich ook voor op vergeldingsmaatregelen in een escalerende handelsoorlog, nadat Trump de Amerikaanse tariefgrenzen verhoogde naar het hoogste niveau in meer dan een eeuw, wat leidde tot een duikvlucht op de wereldwijde financiële markten.
Volgens de investeringsbank JP Morgan is de kans nu 60% dat de wereldeconomie tegen het einde van het jaar in een recessie terechtkomt, tegenover 40% eerder.
Wall Street daalde vrijdag fors bij de opening, nadat China terugsloeg met nieuwe tarieven, een dag nadat de vergaande heffingen van de regering-Trump 2,4 biljoen dollar van Amerikaanse aandelen hadden weggevaagd.
"China reageert agressief op Trumps tarieven", aldus Stephane Ekolo, markt- en aandelenstrateeg bij Tradition in Londen. "Dit is significant en zal waarschijnlijk niet voorbij zijn, vandaar de negatieve marktreacties. Investeerders zijn bang voor een 'oog om oog, tand om tand'-handelsoorlog."
Trumps team heeft de turbulentie op de markt gebagatelliseerd en afgedaan als een aanpassing die op de lange termijn gunstig zou blijken.
"Aan de vele investeerders die naar de Verenigde Staten komen en enorme bedragen investeren, mijn beleid zal nooit veranderen. Dit is een geweldige tijd om rijk te worden, rijker dan ooit tevoren!!!" zei Trump in een bericht op sociale media in hoofdletters.
China heeft vergeldingsmaatregelen aangekondigd, aangezien het land te maken krijgt met een importheffing van 54%.
Na de vergeldingsmaatregelen van Beijing plaatste Trump het volgende: "China speelde het verkeerd, ze raakten in paniek - dat is het enige wat ze zich niet kunnen veroorloven!"
Trump had donderdag gezegd dat hij openstond voor gesprekken met China en dat hij een deal wilde sluiten over TikTok door de Amerikaanse tarieven op Chinese goederen te verlagen in ruil voor goedkeuring door Beijing van de verkoop van de korte video-app van Byte Dance.
In een gesprek met verslaggevers in de Air Force One zei Trump dat het slechts om een voorbeeld ging en hij gaf geen antwoord op de vraag of er plannen waren om met de Chinese president Xi Jinping te praten.
Aandelen van Big Tech-bedrijven daalden in de voorbeurshandel, met bedrijven als Apple en Nvidia omdat ze voor de productie van hun producten veel te maken hebben met China en Taiwan.
In Japan, een van de belangrijkste handelspartners van de Verenigde Staten, zei premier Shigeru Ishiba dat de tarieven een "nationale crisis" hadden veroorzaakt, nadat een duikvlucht van de bankaandelen op vrijdag ervoor zorgde dat de aandelenmarkt van Tokio op weg was naar de slechtste week in jaren.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio ontkende vrijdag dat er sprake is van een economische crash. Tegen verslaggevers zei hij dat de markten reageerden op de verandering en zich zouden aanpassen.
"Hun economieën storten niet in. Hun markten reageren op een dramatische verandering in de wereldorde op het gebied van handel," zei hij op een persconferentie in Brussel. "De markten zullen zich aanpassen."
De voorzitter van de Federal Reserve (Fed), Jerome Powell, zal zich vrijdag mengen in het groeiende debat binnen de centrale bank over de vraag of het nieuwe beleid van de regering-Trump eerder de inflatie zal aanwakkeren of de groei en werkgelegenheid zozeer zal ondermijnen dat de Fed zal moeten reageren.
Verdeeldheid en gemengde signalen
Terwijl de Europese aandelenkoersen ook de grootste wekelijkse verliezen in jaren lijden, zal de handelscommissaris van de Europese Unie (EU), Maros Sefcovic, spreken met Amerikaanse collega's.
"We zullen niet zomaar wat zeggen. We willen de onderhandelingen alle kansen geven om te slagen en een eerlijke deal te vinden, in het voordeel van beide partijen", zei hij op sociale media.
De EU is verdeeld over hoe het beste gereageerd kan worden op Trumps tarieven. Landen die voorzichtig zijn met vergeldingsmaatregelen en daarmee de inzet in de patstelling met de VS verhogen, zijn onder andere Ierland, Italië, Polen en de Scandinavische landen.
De Franse president Emmanuel Macron leidde donderdag de aanval door bedrijven op te roepen hun investeringen in de VS te bevriezen.
De Franse minister van Financiën, Eric Lombard, waarschuwde later echter voor soortgelijke tegenmaatregelen tegen de Amerikaanse tarieven. Hij waarschuwde dat dit ook gevolgen zou hebben voor Europese consumenten.
China neemt wraak voor Trumps 54% invoerrechten op importen van 's werelds nummer 2 economie. De Europese Unie krijgt te maken met een 20% invoerrecht.
"Anderen hebben misschien hun lesje geleerd van Trumps vorige termijn", aldus Eddie Kennedy, hoofd van Bespoke Discretionary Fund Management in Marlborough, Londen. "Ze verzetten zich en zeggen dat we hetzelfde spel kunnen spelen als jullie en dat we dan sterker staan om te onderhandelen."
Trump zegt dat de 'wederkerige' tarieven een reactie zijn op de barrières die op Amerikaanse goederen worden gelegd.
Bestuursfunctionarissen zeiden daarentegen dat de tarieven banen in de binnenlandse productie zouden creëren en exportmarkten in het buitenland zouden openen. Ze waarschuwden echter dat het enige tijd zou duren voordat de resultaten zichtbaar zouden zijn.
Vandaag
-
20:28
Minister Gopal over schooltassenproject: Elk kind naar school
-
18:26
De kracht van positief denken
-
16:24
Kindje verdronken in privé zwembad
-
14:45
DSB schenkt transportcouveuse aan MMC Nickerie
-
12:42
NOB jaarrekening 2021: SRD 27,9 miljoen winst en eerste toepassing IFRS
-
10:44
Een plaquette en de rechtsstaat: symboliek of schending?
-
08:46
Regering en bedrijfsleven bundelen krachten voor versnelde economische ontwikkeling
-
06:51
President Simons ontvangt nazaat profeet Mohammed
-
04:53
Warm en droog weer
-
03:04
Nieuwe RvC moet Luchthavenbeheer toekomstbestendig maken
-
01:35
Bolsonaro veroordeeld tot 27 jaar cel: Historisch vonnis tegen oud-president Brazilië
-
00:59
Column: Corruptie bestrijden: van loze belofte naar echte controle
-
00:27
Gewapende roofoverval bij reisbureau: grote sommen in valuta buitgemaakt
-
00:00
Simons–Ali-top in Nickerie: brug, vis en grenzen op het scherp van de snede
Gisteren
- Rotary schenkt autoclaaf aan ’s Lands Hospitaal: veiligere bevallingen en lagere infectierisico’s
- Dodelijke aanrijding op Zwartenhovenbrugstraat
- Oud-DNA-voorzitter Marijke Djwalapersad overleden
- Hoe verder met onze infrastructuur?
- Surinaamse dammers nemen deel aan Miami Open
- Amerikaanse economie vertraagt, maar India blijft motor van wereldgroei
- Pick-up met brandstoftanks slaat over de kop; woning verwoest Weg naar Atjoni
- Open brief aan president over bouw brug Corantijnrivier
- Gewapende overval op BBS’er: verdachten voortvluchtig
- Commentaar op het ambt Chief of Staff
- Zonnepark Nieuw Aurora brengt elektriciteit naar tien dorpen Boven-Suriname
- Zonnig weer met temperatuur oplopend tot 35 °C
- IMF: Suriname in cruciale ontwikkelingsfase; biedt brede ondersteuning
- Column: Gepast antwoord
- Werknemers Surzwam zonder loon; president-commissaris weerspreekt beschuldigingen
Eergisteren
- Suriname versterkt banden tijdens Afrika–Caricom Summit
- Grondconversie
- Tsang: structurele aanpak nodig na afkalving Brantimakkaweg
- SVB veroordeelt racistische uitingen in El Salvador en dient klacht in
- Waarnemend directeur Cultuur Warsodikromo ontheven; Daan officieel nog directeur
- Lijk in verre staat van ontbinding aangetroffen in Brokopondo
- Silvano Tjong-Ahin leidt RvC Havenbeheer: snelle aanpak VS-problemen prioriteit
- Man neergestoken na betrappen van inbreker
- Ontsnapte arrestant Uitvlugt opnieuw opgepakt door RBTP
- Tweede beroepsinstantie
- Suriname en India zetten samenwerking voort met vijf projecten per jaar
- Kans op onweersbuien in de middag
- Venezuela vergroot troepenmacht te midden van oplopende spanning met VS
- Column: Verdienen we zoveel DC’s?
- Ontmoeting met staatshoofd Simons prioriteit voor Guyanese president Ali