Column: Borrelpraat no. 865
“Een partij was ‘laat is laat’ en dat bleef zo, ook na lager beroep, hoger beroep, hoogste beroep.”
“En een ander ging in beroep, omdat hij pas op de valreep z’n toestemming om mee te doen, binnen had.”
“Da wat, er was nog genoeg tijd om wat kandidaten, zeg zo een zes of zeven, op de lijst te zetten en in te dienen. Echt geen 51. Echt een lijstencomedie is dat.”
“Dan wilde die partij een week uitstel van de totale verkiezingsprocedures, alleen maar omdat ze geen kandidaten genoeg beschikbaar had.”
“Ja, die ze hadden afgehaakt, ze waren gedemotiveerd door die afwijzing in eerste instantie.”
“Zelfs die mooie jongen van je, die Riesjanoow, wilde niet meer op de lijst; a boi hake af en zegt achteraf dat hij nooit positief had gezegd dat hij als kandidaat of zelfs als lijsttrekker of lijstvertrekker zou hebben meegedaan op de lijst van Roy de Molen-man.”
“Maar intussen is de slogan van de regeerpartij tijdens een formidabele partijshow in de bolle-room gepresenteerd.”
“Na zowat een uurlange zelfverheerlijkende preek voor eigen parochie van de geprezen en bewezen redder des friends and familyland.”
“Je mag zeggen wat je wil, hij en z’n Lonneman hebben het straks 5 jaren met elkaar volgehouden.”
“En wij hebben als samenleving een medaille verdiend dat we het vijf jaren met hen hebben uitgehouden, gunst, wat een ontiegelijk stel was dat.”
“Ja, gedoemd waren ze tot elkaar, want er was geen alternatief om ‘de oppositie binnen de regering weg te jagen’, wat een schitterende smoes.”
“En wat is die slogan van deze verkiezing? Tide, tamara, w’o oil and gas so fara.”
“Of: ‘Soso Trobi, soso Lobi’ of: ‘No trowe yu kowru boe’ of: ‘Neks no Stout’ of: M’o let’a faya, gi mi krofaya.”
“Nee, deze keer is de slogan der slogans, a leuze fu law n;a volk, hier gaat Tjano kome. Kome pe?”
“Dan zeg die slogan van deze keer dan, man.”
“Wi e go doro nanga moro.”
“Dus: ‘we gaan door met meer’? Dus met meer van dat ding van de afgelopen vijf jaren?”
“Met deze slogan haalt Oranje echt wel meer zetels dat die opiniepeiling waar ze maar 7 zetels zouden gaan halen.”
“Onze Harde Deo, de politieke cijfer-analist, kreeg een koude winti van dit lage aantal zetels voor Oranje.”
“Te begrijpen. Een peiling waarvan zowat een kwart van de geënquêteerden zegt nog geen keuze te hebben? Terwijl die donders goed weten op wie ze gaan stemmen, maar dat liever niet openlijk wilden zeggen, omdat die partij nu de regerende gebeten hond is.”
”En het maakt een groot verschil als je zo een peiling bijvoorbeeld houdt in Hanna’s Lust of in Rainville.”
“Onze Hardeo gaat terecht uit van het totale aantal stemmen dat elke partij bij de vorige verkiezingen haalde en zet daar een mogelijk groeipercentage van 5 tot 8% tegenaan en deelt dan de aantallen door de waarschijnlijke huidige kiesdeler.”
“Maar in zijn calculaties is niet meegenomen hoeveel minder stemmen de Oranjepartij zal halen doordat die de zwevende slimme kiezers is kwijtgeraakt.”
“Dat is koffiedik kijken, maar dat kunnen best 5 zetels minder worden; dat is met de komende kiesdeler meer dan 28.000 ‘slimme’ stemmen minder.”
“Die gaan voor het grootste deel naar Paars en Groen, denk ik.”
“Dan weten we zo ongeveer al hoeveel de grootsten, Oranje en Paars, kunnen gaan krijgen, namelijk gelijkopgaand: 15 om 14 of 14 om 16. Veel meer gaat moeilijk zijn, vooral door die grote kiesdeler van om en bij 5.700 stemmen per zetel en zonder die goedkope zetels.”
“En de daaropvolgende twee grote partijen, Groen en Geel-zwart?”
“Ook gelijkopgaand: 8 om 7. Maar dan moet elk ten opzichte van hun behaalde stemmen bij de vorige verkiezingen met minstens 10.000 tot zelfs 15.000 stemmen groeien. En dat wordt vooral voor de Geel-zwarten een zware klus.”
“Dan blijven 7 zetels over voor de drie kleintjes: A-20/DOE, PL en BEP. Dat lijkt min of meer te gaan worden: 3-2-2.”
“Klopt. Natuurlijk kunnen er bij deze aantallen wat verschuivingen plaatsvinden, zoals door een restzetel of zo, maar dat zal meer een zeteltje erbij voor de ene en eentje eraf voor de andere betekenen.”
“De rest van al die fiere en stoere partijen is helaas kanonnenvoer, zoals men dat in militaire termen zegt.”
“En de oil and gas belangen zijn heel groot; iedereen wil - al is het maar met één zeteltje - binnenkomen om een kans te maken zich in een regeercoalitie te wurmen.”
“Of erin te blijven.”
“Dus waar het duidelijk om gaat is: welke partijen kunnen een coalitie van minstens 34 zetels gaan vormen.”
‘Klopt. En wie binnen zo een coalitie dragen de Pres en de VeePee voor. Dat zijn de twee machtigste posities van de republiek Suriname.”
“Dat hebben we de afgelopen periode duidelijk gezien: eenmaal daar gekozen en beëdigd, beschermen ze de belangen van hun sponsoren achter de schermen tot het bittere eind. Tra fasi no de.”
“Dus niet de verkiezingen zijn het grote ding, maar het geschuif om de regeermacht tussen partijen die na de verkiezingen de meeste zetels zullen hebben gehaald. Daar zal alles om draaien.”
“Klopt. Dan mogen wij als kiezers, misschien hoofdschuddend, toekijken wat het resultaat van ons aller stem zal zijn.”
“Vele weldenkende landgenoten hopen, nee smachten ernaar dat de kiezers op 25 mei een beslissende keuze zullen maken voor iets nieuws, zie het artikel van John S. op Sterrennieuws, getiteld: Verkiezingen 2025; opportunisme… enz.”
“Helaas beste John, de kaarten zijn al geschud; we weten nu al welke 35 tot 37 DNA-kandidaten zeker al gekozen zijn. Dus, helaas, tot 2030 voor meer verandering.”
“Hopelijk zullen degenen die na dit geschuif en misschien gesjoemel na de verkiezingen in de oppositiebanken terecht zullen komen, hun hoofd koel houden, want niet allen zullen in de regeermacht kunnen gaan delen.”
“Laten we dat vurig hopen.”
“Een toast daarop.”
“Proost”
Rappa
Vandaag
-
18:42
Melkcentrale herstelt langzaam na miljoenenfraude
-
16:44
Drie verdachten ingerekend voor gewelddadige beroving politieman te Brownsweg
-
14:47
Vijftig jaar Srefidensi, een land dat nog steeds onderweg is
-
12:45
Bromfietser overlijdt in ziekenhuis na zware aanrijding
-
10:48
Schoolkoren kleuren CCS tijdens Srefidensi-viering
-
08:51
Een jubileum zonder visie
-
06:53
Politie houdt 28 overtreders aan bij verkeerscontrole Klaaskreek
-
04:55
Wisselvallig weer verwacht vandaag
-
02:57
COP30 loopt vast: diepe kloof over afbouw fossiele brandstoffen
-
00:59
Column: Voorbereidingen op play-off tegen Bolivia per direct van start
-
00:16
Regering geeft SRD 1000 aan ambtenaren en kwetsbare groepen
-
00:00
Somoharjdo over intrekken perceel: De steiger is van het volk
Gisteren
- Boekpresentatie On(t)roerend Goed
- Politie waarschuwt voor skimming: ‘Wees extra alert bij het pinnen’
- In memoriam: Orlando Oesman Karamat Ali
- Aanrijding Bronsweg tussen vrachtwagens: bestuurder overleden
- Telesur vergroot internetcapaciteit met Orange
- Zware druk op Natio: voer voor psychologen
- Atompai en Sardjoe vormen nieuwe top Melkcentrale NV
- Regionale handel blijft groeien ondanks Amerikaanse tarieven
- Sranan fri: Belofte of illusie
- Voetbal wordt leermiddel: Football for Schools van start
- EAS: Suriname heeft al fundament gelegd voor betrouwbare stroomvoorziening
- Wisselvallig weer op deze vrijdag
- Van Trikt in nieuw strafrechtelijk onderzoek gedagvaard door Openbaar Ministerie
- Column: Het vervolgingsrecht van OM – prerogatief of bron van ongelijkheid?
- IMF ziet harde waarschuwing voor Suriname op weg naar 2028
Eergisteren
- Voorbij de vlag: de Onvoltooide Onafhankelijkheid
- Gemaskerde rovers lossen schot Nieuwzorgweg
- Smokkeloperatie op de rivier opgerold: ondernemer en twee arbeiders aangehouden
- Internationale dag kinderrechten in een jubeljaar voor Suriname
- Tiener aangehouden na gewelddadige beroving
- Republic Bank en UNICEF versterken vroegeducatie in Suriname
- Prentenboek Ida Does brengt ode aan Trefossa’s Srefidensi
- Warm welkom ambassadeur Panka op ambassade in Nederland
- Suriname krijgt gouden kans door Bolivia te verslaan
- Saamaka-gemeenschappen eisen directe klimaatfinanciering
- Rechten van kinderen in relatie tot de digitale wereld
- Wisselvallig weer met bewolking en regen
- Orkaanschade in Jamaica loopt op tot recordbedrag van US$ 8,8 miljard
- Column: Zware klus
- Uitkeringen Moni Karta in 2023 onrechtmatig verstrekt