Amerikaans leger vliegt eerste migranten naar Guantanamo Bay
Trump zei dat hij wil dat het Pentagon en het Department of Homeland Security een detentiefaciliteit voor migranten op de basis uitbreiden om meer dan 30.000 migranten te huisvesten.
Woordvoerder Tricia McLaughlin van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid zei dat de militaire vlucht naar Guantanamo Bay 9-10 immigranten vervoerde. McLaughlin noemde ze "zeer gevaarlijke criminele aliens", maar weigerde verdere details te geven.
Militaire vluchten hebben al migranten gedeporteerd naar Guatemala, Peru, Honduras en India.
Het Pentagon heeft gezegd dat het van plan is om meer dan 5.000 migranten te deporteren die worden vastgehouden door Amerikaanse autoriteiten in El Paso, Texas en San Diego, Californië.
De militaire vluchten zijn een kostbare manier om migranten te vervoeren. Reuters meldde vorige week dat een militaire deportatievlucht naar Guatemala waarschijnlijk minstens $ 4.675 per migrant kostte.
Trump heeft zich steeds vaker tot het leger gewend om zijn immigratieagenda uit te voeren, waaronder het sturen van extra troepen naar de grens, het gebruik van militaire vliegtuigen om migranten uit de Verenigde Staten te vliegen en het openen van militaire bases om hen te helpen huisvesten.
Het hoofd van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid weigerde zondag te zeggen of migrantenvrouwen, kinderen of gezinnen in het detentiecentrum Guantanamo Bay zouden worden vastgehouden.
Minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem heeft gezegd dat het plan niet was om mensen voor onbepaalde tijd in Guantanamo vast te houden en dat de regering de Amerikaanse wet zou volgen.
De basis herbergt al een migrantenfaciliteit - los van de zwaarbeveiligde Amerikaanse gevangenis voor buitenlandse terrorismeverdachten - die al tientallen jaren af en toe wordt gebruikt, onder meer om Haïtianen en Cubanen vast te houden die op zee zijn opgepakt.
De regering heeft niet gezegd hoeveel het zou kosten om Guantanamo uit te breiden, dat in 2002 werd opgericht om buitenlandse militanten vast te houden na de aanslagen op 11 september 2001 in de Verenigde Staten.
De zwaarbeveiligde Amerikaanse gevangenis werd in 2023 bekritiseerd door een expert van de Verenigde Naties, die zei dat de behandeling van gevangenen in Guantanamo Bay door de Amerikaanse overheid wreed, onmenselijk en vernederend was volgens het internationaal recht. Er zitten nog 15 gevangenen in de gevangenis.
Trumps twee Democratische voorgangers, Barack Obama en Joe Biden, probeerden de gevangenis in Guantanamo Bay te sluiten en konden alleen de gevangenispopulatie verminderen, maar Trump heeft gezworen de gevangenis open te houden.
Gisteren
- Een samenhangend en rechtvaardig beleid
- Winkelpand 19 Trading aan de Bomaweg verwoest door brand
- Minister Wijnerman verrast door ontslag administrateur-generaal Staatsschuld
- Gezamenlijke verklaring Suriname-Guyana
- VWA benadrukt visie op gezonde arbeidsverhoudingen bij gesprek vakbond Rosebel
- Suriname en Guyana versterken samenwerking op meerdere fronten
- Suriname wil op COP30 zich inzetten op olie-inkomsten én klimaatfinanciering
- Brand! Een verlammend fenomeen
- Ontslagen Newmont-arbeiders kloppen aan bij DNA
- Antoine Elias leidt raad MMC; uitdagingen groot
- Ruim 2.400 aanwezigen bij opening congres Jehovah’s Getuigen
- Vrijwel droog en warm met slechts kans op locale bui
- Cuba: Miljoenen zonder stroom door vijfde stroomstoring in minder dan een jaar
- President in Nickerie voor 3-daags werkbezoek
- Een veerdienst die hapert, een regering die moet kiezen
- Visserijsector: Nog altijd geen duidelijkheid; illegale Guyanese visserij blijft probleem
Eergisteren
- Strijd tegen wildlife crime: jachtopzieners krijgen gespecialiseerde training van VS
- Minister Gopal over schooltassenproject: Elk kind naar school
- De kracht van positief denken
- Kindje verdronken in privé zwembad
- DSB schenkt transportcouveuse aan MMC Nickerie
- NOB jaarrekening 2021: SRD 27,9 miljoen winst en eerste toepassing IFRS
- Een plaquette en de rechtsstaat: symboliek of schending?
- Regering en bedrijfsleven bundelen krachten voor versnelde economische ontwikkeling
- President Simons ontvangt nazaat profeet Mohammed
- Warm en droog weer
- Nieuwe RvC moet Luchthavenbeheer toekomstbestendig maken
- Bolsonaro veroordeeld tot 27 jaar cel: Historisch vonnis tegen oud-president Brazilië
- Column: Corruptie bestrijden: van loze belofte naar echte controle
- Gewapende roofoverval bij reisbureau: grote sommen in valuta buitgemaakt
- Simons–Ali-top in Nickerie: brug, vis en grenzen op het scherp van de snede