Waarborgsom: Samenwerking kleine partijen de sleutel tot succes
De nieuwe waarborgsom voor deelname aan de verkiezingen is een belangrijke stap om het politieke landschap in Suriname te verbeteren. Door de nieuwe regels wordt het lastiger voor kleine, losse partijen om zomaar mee te doen. Dit helpt om wildgroei te voorkomen en moedigt samenwerking aan tussen partijen die anders te weinig kans zouden maken.
Wat is de nieuwe waarborgsom?
De Nationale Assemblee heeft onlangs besloten dat politieke partijen voortaan ongeveer SRD 520.000 moeten betalen om mee te doen aan de verkiezingen. Dit bedrag wordt berekend als SRD 129,42 vermenigvuldigd met 1% van het aantal kiesgerechtigden. Het is een flinke verhoging vergeleken met de vorige verkiezingen in 2020, toen het slechts SRD 25 x 1% was. Door de jarenlange inflatie en de waardedaling van de Surinaamse dollar moest dit bedrag worden aangepast. Het Algemeen Bureau voor de Statistiek (ABS) heeft de cijfers bevestigd die gebruikt zijn om de nieuwe waarborgsom vast te stellen.
Waarom deze verandering?
De aanpassing was nodig nadat het Constitutioneel Hof had vastgesteld dat de oude waarborgsom van bijna SRD 900.000 te hoog was. Dit bedrag was niet alleen onredelijk, maar maakte het ook voor veel partijen bijna onmogelijk om mee te doen aan de verkiezingen. Het CHof oordeelde dat dit in strijd was met de grondwet en internationale verdragen. De Nationale Assemblee moest daarom met een nieuw voorstel komen, dat nu door alle fracties is goedgekeurd.
Samenwerking boven concurrentie
De nieuwe waarborgsom wordt toegejuicht omdat het partijen dwingt om serieuzer na te denken over hun deelname. Jonge progressieve 'kleinere' partijen moeten niet alleen proberen mee te doen, maar dat ze beter samen kunnen werken om hun krachten te bundelen.
“Het is niet gezond voor ons democratisch systeem als er te veel kleine partijen zijn die allemaal apart meedoen en geen zetels halen. Dat zorgt alleen maar voor verwarring bij de kiezers en verspilling van stemmen terwijl samenwerking tussen kleine partijen kan zorgen voor een sterker en meer verenigd politiek front.
Samenwerking zorgt ook voor meer stabiliteit in het bestuur. We moeten niet alleen denken aan het winnen van verkiezingen, maar ook aan het effectief besturen van het land. Kleine partijen die hun krachten bundelen, kunnen samen meer bereiken.
Een eerlijke kans voor iedereen
De nieuwe waarborgsom is een eerlijk compromis. Het voorkomt dat partijen zonder serieus plan zomaar meedoen, maar het sluit ook geen serieuze kandidaten uit. Als een partij 1% van de stemmen haalt, krijgen ze hun waarborgsom terug. Dit zorgt ervoor dat alleen partijen met voldoende draagvlak en een duidelijke visie deelnemen aan de verkiezingen.
De nieuwe waarborgsom zorgt voor een betere balans. Het is een drempel, maar geen onoverkomelijke hindernis voor partijen die echt iets willen bijdragen aan ons land, het gaat niet alleen om geld, maar ook om de kwaliteit van de partijen en hun programma’s.
Eerlijke verkiezingen in zicht
Alle fracties in De Nationale Assemblee hebben ingestemd met de nieuwe regels, wat laat zien dat er brede steun is voor dit besluit. De partijen hopen dat deze wijziging zal bijdragen aan meer overzichtelijke en eerlijke verkiezingen. In 2020 deden veel partijen mee, maar velen haalden niet eens een zetel. Van de 11 nieuwe en kleinere partijen waren alleen de HVB en A20 die toen voldeden aan de 1% regeling dus van het aantal kiesgerechtigden. Dit zorgde voor frustratie bij kiezers en bracht onnodige kosten met zich mee.
Dit is een stap in de goede richting. Willen we dat de bevolking duidelijke keuzes maakt zonder dat de stemmen te veel verspreid of versnippert raken over kleine, kansloze partijen, dan zal de focus moeten liggen op samenwerken en het ontwikkelen van concrete plannen voor de toekomst van Suriname.
Toekomstige samenwerking
De nieuwe regeling biedt kansen voor politieke partijen om nauwer samen te werken. A20 en DOE zijn een goed voorbeeld hiervan ze hebben de boodschap van het volk(kiezer) begrepen. De roep is dat andere partijen hun verschillen opzij moeten zetten en samen te werken aan een betere toekomst voor Suriname. Samen staan we sterker, en alleen door samen te werken kunnen we het vertrouwen van de bevolking winnen en een stabiel bestuur vormen.
Met deze aanpassing in de kiesregeling is te hopen dat de verkiezingen van 25 mei eerlijker en efficiënter zullen verlopen. Als burger kijk ik ernaar uit dat andere partijen samen gaan werken en de belangen van het Surinaamse volk centraal te stellen.
Harold Reyme
Gisteren
- Onaantastbaar groen: Regenwoud als nationaal belang en internationale verantwoordelijkheid
- WK-droom Suriname eindigt na 1-2 nederlaag tegen Bolivia
- Suriname op rand van geschiedenis: cruciaal duel tegen Bolivia om WK-droom
- Beroependag op Kangoeroe High: leerlingen maken kennis met diverse beroepen
- BiZa pakt ‘spookambtenaren’ aan: focus op personeel in buitenland
- Schoten gelost op woning na familieruzie
- WTO-chef: wereldorde is onherroepelijk veranderd
- Suriname benadrukt sterkere samenwerking regio en Afrika
- Recensie: Democratische leeservaring
- Wisselvallig en overwegend nat weer
- Van Pakistan tot Egypte: oorlog met Iran drijft prijzen op in het mondiale Zuiden
- Column: Aftellen
- Natio op scherp voor play-off om WK-kwalificatie tegen Bolivia
Eergisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe