Wat na het IMF?
Suriname gaat momenteel door een IMF-programma. In ruil voor monetaire ondersteuning moet de Surinaamse regering hele harde monetaire maatregelen en begrotingsbezuinigingen doorvoeren. Terwijl deze IMF-ondersteuning ook leningen zijn die terugbetaald moeten worden, wordt weinig daarvan besteed om de duurzame productie in ons land te verhogen. Wat als het IMF-programma eindigt? Heeft de regering dan haar begroting op orde? Waar haalt de regering het geld vandaan voor onze verdere ontwikkeling? Hoe financieren we de hervormingen en vernieuwingen die noodzakelijk zijn in onder andere het onderwijs, gezondheidszorg, huisvesting en de economie?
Suriname zal vroeg of laat uit de schaduw van het IMF moeten stappen. Uiteindelijk zal Suriname zich moeten richten op een toekomst die niet langer afhankelijk is van het IMF, en zeker ook niet van leningen, maar gedreven wordt door opbrengsten uit de immense rijkdommen die het land bezit. Na de zevende en laatste tranche van het IMF is het cruciaal dat we ons afvragen: “Wat nu?” Het antwoord ligt niet alleen in terugbetalingsschema's en voorwaarden, maar vooral in hoe we onze natuurlijke hulpbronnen kunnen omzetten in duurzame economische groei.
Decennialang is Suriname bekend om haar overvloed aan natuurlijke rijkdommen. Het is hoog tijd dat we deze rijkdommen niet langer alleen erkennen, maar actief benutten om ons land te ontwikkelen tot een welvarende natie. Dit vereist niet alleen visie van onze politieke leiders, maar ook daadkrachtige actie die verder reikt dan verkiezingsretoriek. Het vereist het bewustzijn van onze leiders dat Suriname na onze onafhankelijkheid in 1975 ingericht moet worden naar de belangen en behoeften van het Surinaamse volk op de eerste plaats.
Te midden van economische uitdagingen, braindrain, en diepgewortelde structurele problemen moeten we daarom radicaal anders gaan denken over leiderschap, democratie en nationale ontwikkeling. Dit betekent kritisch kijken naar welke leiders we kiezen, hoe we hun prestaties beoordelen en hoe we als samenleving blijven participeren na de verkiezingen. Onze leiders zullen los moeten komen van het koloniaal denken, dat namelijk de opbrengsten van onze natuurlijke hulpbronnen worden ingezet voor welzijn en welvaart van slechts een kleine selecte groep.
Alleen door deze radicale verschuiving in denken kunnen we de offers van IMF-leningen rechtvaardigen en een toekomst creëren waarin Suriname bloeit op basis van haar eigen kracht. Laten we op basis van een nieuw politiek denken samen streven naar een Suriname waarin welvaart niet langer een droom is, maar een werkelijkheid voor alle Surinamers.
berghavenherve21814@gmail.com
Vandaag
Gisteren
- Bestuur OWMCP valt over uitlatingen vakbond
- VN waarschuwt voor recordhonger en groeiend menselijk leed
- Vreedzaam dient initiatiefwet in voor modernisering voedselwetgeving
- OM Nederland: Boete banken bepaald door ernst en omvang zaak
- Somohardjo: Parlement krijgt geen kans om te spreken over rechtsstaat
- Beslag van €5 miljoen komt vrij na schikking DSB in geldzendingzaak
- Banken betalen boetes in geldtransportzaak uit 2018
- Hakrin Bank treft schikking in geldzendingskwestie Nederland uit 2018
- Gewapende woningoverval op bejaarde vrouw in Verlengde Keizerstraat
- Golfstaten onder zware druk door oorlog met Iran: recessierisico groeit
- Parmessar: Verder overleg inzichten wetten rechterlijke macht
- Gajadien vraagt duidelijkheid over wijziging Raad van Toezicht Centrale Bank
- Wisselvallig weer met kans op lokale buien
- Kharg-eiland: Iran's 'onaanraakbare' olieslagader onder vuur
- Column: Zes plus partijen, vier wetten en veel zijden handschoenen
- DNA vraagt aandacht voor acute problemen rijstboeren in Nickerie
Eergisteren
- Paus Leo roept media op om het lijden van de oorlog te laten zien
- Baasaron lanceert ‘SRD Check’ om prijsopdrijving tegen te gaan
- DNA-vergadering verdaagd voor verder overleg wetsvoorstellen rechterlijke macht
- Minstens 600.000 extra aan lokale kip op de markt medio dit jaar
- EU-leiders wijzen militaire betrokkenheid in Straat van Hormuz af
- Vakbond OW MCP vraagt snelle ingreep van ministerie RO
- Zeventien dagen van escalatie in de VS-Israël-Iran oorlog
- Centrale banken heroverwegen renteverlagingen vrees voor nieuwe inflatie
- LVV traint beginners in pluimveehouderij om productie in Suriname te verhogen
- Wisselvallige start van de week met zon en lokale buien
- Paus richt zich rechtstreeks tot verantwoordelijken voor oorlog Midden-Oosten
- Column: De ziel die zich reinigt terwijl de wereld beweegt
- Gajadien positief over college van bestuur OM, maar kritisch op termijn pg