Leerling pleegt zelfmoord, wie is verantwoordelijk?
Plagen en pesten op scholen
Plagen en pesten worden vaak door elkaar gehaald. Plagen gaat tussen twee mensen die elkaar aankunnen; de plager en geplaagde zijn aan elkaar gewaagd. De geplaagde kan zich verdedigen, zich verweren als dat nodig is. Pesten is een vorm van geweld. Hierbij bestaat er tussen dader en slachtoffer een ongelijke machtsverhouding. De dader is meestal fysiek en verbaal sterker en opereert vaak in groepsverband. Het gepeste kind kan zich nauwelijks verdedigen.
a. Het pestgedrag is bedoeld om iemand te kwetsen; het gebeurt herhaaldelijk en over een langere periode. Er is een machtsverschil tussen de dader en het slachtoffer.
b. Pesten is interessant als de pester publiek heeft; voor pesters draait het om sociale status, dat proberen ze te bereiken door anderen publiekelijk te kleineren.
c. Of dat lukt, is afhankelijk van de rest van de groep: als andere kinderen meelachen, moedigen zij de pester aan.
Pesten op school kent verschillende vormen:
1. Fysiek: slaan, schoppen, duwen, trekken en knijpen.
2. Materieel: spullen afpakken of stukmaken.
3. Verbaal: uitlachen, vernederen, uitschelden en treiteren.
4. Relationeel: roddelen, slechte reputatie bezorgen en uitsluiten.
5. Digitaal: via de computer, telefoon, sms, facebook en chat.
Pesten is een hardnekkig verschijnsel, dat vaak grote negatieve gevolgen heeft voor de sociale en emotionele ontwikkeling van de slachtoffers. Het is een vorm van psychisch geweld; dat is soms erger dan lichamelijk geweld. Bedreigen, beledigen of doodzwijgen (doen alsof de persoon er niet is) kunnen iemand wanhopig en gefrustreerd maken. De gepeste wordt onzeker, heeft minder vertrouwen in zichzelf en in anderen. Dit nare gevoel werkt meestal nog lang door, ook al is het pesten gestopt. In het ergste geval ziet een slachtoffer van pesten de leuke dingen in het leven niet meer.
Erkennen en herkennen
Leerkrachten zien niet altijd dat er op school gepest wordt; deels omdat het gevoel gepest te worden subjectief is en pesten zich vaak afspeelt als de leerkracht niet kijkt. Het pesten moet herkend en erkend worden. Kinderen die gepest worden, schamen zich vaak en durven niet met anderen erover te praten. Maar vaak is uit signalen op te maken dat er iets aan de hand is. Mogelijke signalen zijn: terugtrekken, angst om naar school te gaan, last krijgen van nare dromen, concentratiestoornissen, lichamelijke klachten zoals misselijkheid, hoofdpijn en buikpijn.
Rol MinOWC en scholen
Dagelijks worden er honderden leerlingen gepest. De gevolgen van een nare tijd op school zijn groot, dit menselijk leed is tot ver in het leven te voelen. Veel kinderen die zijn gepest, hebben ook op late leeftijd een lagere eigenwaarde, kunnen moeilijker vriendschappen onderhouden en voelen zich minderwaardig in de omgang met de andere sekse.
Scholen zouden verplicht moeten worden om voor alle leerlingen een sociaal veilig klimaat en beschermde omgeving te creëren. Het pesten op scholen moet worden teruggedrongen tot beheersbare proporties. Onze scholen kennen geen anti- pestbeleid. Elke school moet verplicht met een effectieve anti-pestmethode aan de slag te gaan. Het is waar dat passiviteit van de omstanders er meer inhakt dan het pesten zelf. “Als ik maar gesteund was “zeggen veel volwassenen, die vroeger zijn gepest. Marten Luther King zei: “uiteindelijk zullen we ons niet de woorden van onze vijanden herinneren, maar het zwijgen van onze vrienden”.
Jack Mohanlal
Vandaag
Gisteren
- Staatsoliebond waarschuwt voor druk op arbeiderspositie; roept op tot waakzaamheid
- BEP waarschuwt: kunstmatige intelligentie vormt nieuwe uitdaging voor arbeider
- Misiekaba: Chikungunya-aanpak heeft niet gefaald
- 'Turbulent en gevaarlijk': Scheepvaart het nieuwe wereldwijde strijdveld
- FOLS vraagt meer waardering voor onderwijsgevenden
- AZP-operaties hervat na noodoplossing voor defect apparaat
- Olieprijzen dalen licht na nieuw Iraans voorstel voor onderhandeling
- ABOP: Werkers zijn de ruggengraat van Suriname
- Premier Gaston Browne wint vierde termijn met belofte van economische groei
- NDP: Samen bouwen aan waardig werk en economisch herstel
- Gewapende woningoverval op gezin
- VHP maakt zich zorgen over positie werknemers
- NPS: Werkende klasse blijft sleutel tot groei en vooruitgang
- Zon, regen en bewolking wisselen elkaar af
- Petrobras stopt olie-export naar VS in eerste kwartaal
- Jadnanansing: Arbeid verdient waardering en eerlijke beloning
- Column: De beste vriend van wantrouwen
- Coalitie en oppositie keren zich tegen Monorath om ‘Saya-affaire’
Eergisteren
- CBvS lanceert digitale leeromgeving voor financiële educatie
- Drie zorginstellingen starten gezamenlijke opleiding voor ouderenzorgprofessionals
- VS schenkt uitrusting aan KPS voor versterking criminaliteitsbestrijding
- Graaiende klauwen
- Ex-VKI-directeur dient strafklacht in tegen raad van toezicht en LVV-minister
- Olieprijzen pieken tot hoogste niveau in vier jaar, maar dalen daarna
- Surinaamse Gids Exclusief gelanceerd als nieuw platform voor bedrijven en diensten
- Persvrijheid wereldwijd op laagste niveau in 25 jaar, Suriname onder druk
- Suriname en Pakistan praten over rijst, innovatie en Caricom-markt
- Wijzigingen Comptabiliteitswet noodzakelijk voor begrotingsbehandeling
- Wisselvallig weer met verspreide regenbuien
- Olieprijzen stijgen naar hoogste niveau in weken
- Column: Samenwerking!
- DNA-voorzitter Adhin: Politieke verdeeldheid vertraagt wetgevingsproces in DNA