Eckhorst: Suriname zet positieve stappen; discipline belangrijk
Karel Eckhorst, adviseur voor Suriname in het uitvoerende bestuur van het IMF laat tegenover de Communicatiedienst Suriname optekenen dat dit jaar een primair overschot gehaald zal worden van 1,7% van het bruto nationaal product (bbp). Dit overschot is nodig om ingezet te worden voor de uitvoering van sociale programma's. “Ik moet ook zeggen dat binnen het bestuur unaniem wordt gesteld dat er veel ruimte is voor verbetering van het sociale vangnet programma. Dat er op dat stuk nog veel meer moet gebeuren, niet alleen met het uitvoeren en het uitbreiden van het programma, maar ook met de kwaliteit van de sociale zekerheid en de instrumenten voor sociale transfers. Ook de situatie met de spookambtenaren kwam aan de orde. Aanpak van dit probleem biedt vooruitzicht op financiële ruimte, welke ingezet kan worden voor koopkrachtversterking van hardwerkende ambtenaren. Er is nog veel werk te doen”, stelt Eckhorst.
Er wordt ook positief gereageerd op het feit dat de schuldherstructurering vordert en voor een groot deel afgerond is. Het gesprek met de obligatiehouders van Oppenheimer is reeds afgerond. Ook wordt de principe overeenkomst op technisch niveau met China Exim Bank vermeld. Er is geconstateerd dat deze schuldherstructureringen hebben geleid tot een upgrade van de landenrating voor Suriname door Standard & Poor, welke in selective default was, en werd deze opgewaardeerd naar CCC+, met positieve vooruitzichten. Het signaal naar de markt, is dat Suriname nu wel in staat is volgens een draaglijker aflossingsschema te voldoen aan haar terugbetaal verplichtingen.
De verdere uitvoering moet door de Centrale Bankwet snel plaatsvinden, vooral als het gaat om governance van de Centrale Bank en de implementatie van het monetair beleid. Het stafrapport werd ook geprezen voor het feit dat het dit keer meer aandacht heeft besteedt aan factoren die te maken hebben met klimaatfinanciering, klimaatmitigatie, negatieve effecten van klimaatverandering, en welke stappen er worden ondernomen in deze richting. “De algemene verwachting was dat het een vrij positieve bijeenkomst zou worden”. En uiteraard kijken wij uit naar de volgende review, die ergens in maart zal plaatsvinden”, benadrukt Eckhorst.
Ook moet worden opgemerkt dat de autoriteiten hebben ingestemd met een lichte verlenging van het programma met een kwartaal, en wel tot en met maart 2025, zodat de ingezette hervormingen in ieder geval op een geleidelijke manier kunnen worden doorgevoerd. Dit geeft ook ruimte om maatregelen en hervormingen over een langere periode uit te spreiden, waardoor dit draaglijker wordt. De, oorspronkelijk afgesproken, financiële enveloppe zal met de verlenging van het programma, ook worden uitgebreid met USD 63 miljoen dollar.
Er is ook veel aandacht besteed aan het feit dat er in de financiële sector nog veel moet worden aangepakt en dat er nog steeds veel gevoeligheden zijn bij banken. Daarom wordt de aanname van de twee financiële sector wetten, laatst in DNA, met algemene stemmen, breed toegejuicht. De wetten geven meer armslag aan de Centrale Bank om op te kunnen treden bij banken die te ver dreigen te gaan met desastreuze gevolgen voor de totale bancaire sector.
Eckhorst benadrukt dat het land er nog niet is. “Het zijn wel de eerste tekenen van een aankomende stabiliteit. Maar we zijn er nog niet”, aldus Eckhorst, “We kunnen op dit moment niet verslappen als het gaat om de discipline, de begrotingsdiscipline, de monetaire beleidsdiscipline en waarborgen van financiële stabiliteit. We moeten, gedisciplineerd, de vinger aan de pols blijven houden als het gaat om de monitoring van geldgroei, wisselkoers- en prijsstabiliteit en het streven naar een gebalanceerde begroting. Daarbij mag nimmer uit het oog worden verloren: het sociaal vangnet voor zwakke groepen in de samenleving en de versterking van de koopkracht van werkers. We mogen sociaal-maatschappelijke rust en sociale cohesie niet onderschatten”, waarschuwt hij.
Toegejuicht wordt ook de uitkomst van de onderhandelingen met de vakbeweging, waaruit koopkrachtversterking voor dit jaar en volgend jaar is gerold.
Vandaag
-
14:35
Drukte en toewijding bij offerfeest: Iedereen moest ten minste 2 kilo krijgen
-
12:33
Golf van berovingen dwingt tot heroriëntatie op veiligheid
-
12:00
SLM-vlucht geannuleerd: passagiers en Natio gestrand
-
11:34
Stop de uitbuiting en oplichting van ons volk door de banken
-
09:38
PY764: 36 jaar later blijft luchtvaartveiligheid Suriname zorgelijk
-
06:47
De verkiezingen voorbij, hoe verder?
-
05:42
Nog meer regen op deze zaterdag
-
03:45
Een gestolen toekomst; een manifest voor politieke integriteit
-
02:57
VHP houdt grip op Nickerie, NDP 2 en PL consolideert 3e plek (update)
-
01:48
Korpschef kondigt harde aanpak aan na golf van overvallen
-
00:00
Joyce Williams treedt af als SPA-voorzitter
Gisteren
- VHP heeft de NPS vaak geholpen
- Suriname verslaat Puerto Rico met 1-0; naar 3e ronde WK-kwalificatie
- Miljoenen Guyanees oliegeld voor doop olieschip
- Inhoud enveloppe bij huwelijksjubileum verhoogd
- Gowricharn ontvangt internationale erkenning voor diasporaonderzoek
- Suriname vanuit de kappersstoel belicht
- ABOP spreekt waardering uit voor moslimgemeenschap
- Man verwond bij woninginbraak Sir Winston Churchillweg
- Regen, gebed en bezinning markeren begin van Offerfeest
- NDP: Ied ul-Adha markeert begin van hoop en herstel
- Verkeersveiligheid krijgt stem in afstudeeronderzoek
- De democratie ondermijnd; van 'tralala' naar 'dadaa' verandering?
- Zelfde weerpatroon van de week blijft aanhouden
- Hassankhan erkent fouten bij verkiezingen, maar fraude uitgesloten
- VHP en NDP nek-aan-nek regionale zetels in Saramacca
- Herdenking immigratie in teken van eerbetoon en toekomstvisie
- Santokhi: Regeren is blijven werken, ook tijdens wachten op uitslag
Eergisteren
- Licht beschadigde US-dollars blijven gewoon geldig
- Lions Club Para zet basisscholen in het zonnetje op Wereld Milieudag
- NDP eert Hindostaanse gemeenschap als pijler van nationale vooruitgang
- NDP domineert verkiezingen in Brokopondo
- NPS roept op tot harmonie: Onze culturele rijkdom is onze kracht
- Criminelen slaan toe in woning en vluchten via bosschage
- Opheffen ministerie van Arbeid is een valse start
- Twee gewelddadige overvallen kort na elkaar op klaarlichte dag
- OM eist tot 35 jaar cel in brute moordzaak op ondernemer A.A.
- CUS: Een moment van eenheid en culturele waardering
- Efficiëntie wint het van financieel belang bij online CBB-dienstverlening
- Technisch probleem legt openbare zitting Coronie stil
- Uitdagingen en Toekomst van Gepensioneerden in Suriname
- Onweersbuien blijven aanhouden
- 5 Juni: Dag van Waardigheid en Verbondenheid
- Column: Een appel te schillen
- Contract Staatsolie-topman Jagesar met drie jaar verlengd