De ware prijs van goud
In de laatste decennia is het opeenvolgende regeringen niet gelukt om een duidelijke structuur te brengen in de kleinschalige goudwinning in het binnenland van Suriname. Aan initiatieven daartoe ontbreekt het absoluut niet, maar de effectiviteit daarvan staat nog altijd ter discussie binnen de gemeenschap. Sterker nog, de erupties en excessen die we hierbij meemaken spreken boekdelen.
Ongeveer vier weken terug verschenen er wat beelden op social media waarbij er gewag van werd gemaakt dat een goudader werd ontdekt in een berg in het Matawai gebied. Kenners vertelden dat het zeer lucratief was en het werd aantrekkelijk voor de jongemannen in de directe nabijheid. Uitgaande van de verhalen lag het goud voor het oprapen in het gebied.
In zo een situatie gaat men dan geen veiligheidsvoorschriften meer in overweging nemen. Iedereen in het gebied vaart zogenaamd mee, totdat de tragedie zich heeft voltrokken maandag jongstleden. Ja, de mensen moeten wat verdienen aan wat de voorzienigheid aan hen heeft geschonken via de natuur. De vraag is of jij je leven daarmee moet bekopen. Hoeveel zin heeft het dan om zo een offer te brengen als je het leven niet meer hebt?
Als we dit alles onder ogen plaatsen, dan komen wij tot één conclusie. Dat is eerlijke, open en oprechte communicatie met de gemeenschappen in het binnenland. Indien uit een onderzoek blijkt dat er wat minimale investeringen moeten worden gedaan om de veiligheid bij de goudwinning te garanderen, dan moet dat gedaan worden. Externe elementen zullen samen met lokale mensen moeten brainstormen om wat structuur en organisatie erin te brengen. Er moet voor wat professionaliteit en organisatie betreft, nog heel veel gedaan worden binnen de marrongemeenschap.
Het communicatiesysteem van het traditioneel gezag zou in deze wat uitsluitsels kunnen brengen. Want de vigerende situatie bij het traditioneel gezag voldoet niet aan de aspiraties van het moderne tijdperk waarin wij leven. Maar ook de overheid moet een bijdrage hierin leveren om de communicatiestructuur te verbeteren. De juiste wijze van de wisselwerking van informatiestroom tussen de autoriteiten en onderdanen is een basis voorwaarde voor duurzame ontwikkeling. Als we langs elkaar heen opereren gaan we elkaar onnodig verwijten van tegenwerking en sabotage. Het werkelijke probleem zit dan juist dieper.
Vandaag
-
18:16
Surinaamse banken zetten stap naar duurzame financiering met nieuw protocol
-
16:14
India sluit overeenkomst met Brazilië om afhankelijkheid van China te verminderen
-
12:12
Caricom-top cruciaal voor Suriname in veranderende wereldorde
-
10:45
Lula: Brazilië wil geen 'nieuwe Koude Oorlog'
-
08:48
Onenigheid tussen twee mannen om vrouw leidt tot veroordeling
-
06:51
Parmessar: Ontbrekende documenten blokkeren start begrotingsdebat
-
04:53
Rustige zondag met afwisseling van zon en bewolking
-
02:55
India's AI summit overschaduwd door chaos en controverse
-
00:57
Gajadien: Begroting 2026 strijdig met Comptabiliteitswet: oproep tot onmiddellijke correctie
-
00:00
Girdhari (VES): Wetten geldelijke voorzieningen moet met spoed worden gecorrigeerd
Gisteren
- Buitenlands beleid moet meer opleveren voor Suriname
- Verdachten zeggen niet te weten dat puma en toekan beschermde diersoorten zijn
- BIS brengt diplomaten en bedrijfsleven samen voor versterking internationale samenwerking
- VSB vraagt bedrijven om input voor vaststelling minimumuurloon 2026
- Streekziekenhuis Atjoni stabiliseert zwaargewonde politiebrigadier
- Piloot zet toestel veilig aan de grond na noodlanding achter Hollandse Kamp
- Gewapende beroving aan de Wonglaan: SRD 120.000 buitgemaakt
- Cubaanse veiligheidstroepen verlaten Venezuela nu Amerikaanse druk toeneemt
- Verdachte steekt brigadier te Atjoni; agent opgenomen in ziekenhuis
- Camerabeelden worden opnieuw bekeken in moordzaak Timmermanstraat
- Eerste Anton de Kom-lezing in Suriname belicht rijke nalatenschap van verzetsheld
- Zonnige dag met kans op buien in vooral binnenland
- Hoge Raad zet streep door Trumps tarieven, hij legt nieuwe op
- Verdachte in moordzaak Chablani ontkent schuld tegenover Krijgsraad
- Nieuwe generator Wakay-pompen vandaag in Nickerie
Eergisteren
- Na terugroeping Faucher: VS-zaakgelastigde bespreekt nieuwe fase in relatie
- In Memoriam: René Bilkerdijk, vakbondsleider, wetenschapper en sportbestuurder
- Suriname mikt op sterkere regionale rol tijdens jubileumeditie Caricom-top
- Venezuela verleent amnestie, honderden politieke gevangenen kunnen vrijkomen
- President lanceert platform om kwetsbare Surinamers naar werk en ondernemerschap te leiden
- Gewapende beroving bij winkel aan Van Kallenweg snel opgelost
- Politie Rijsdijk treft menselijke resten aan tijdens surveillance
- Gewapend viertal ontvoert man bij zijn woning
- Coronie en het mysterie van de ‘afwezige epidemie’
- OM intensiveert uitvoering strafvonnissen; ook zware zaken actief opgepakt
- Overwegend warm weer en licht wisselvallig
- Ex- prins Andrew: van helikopterpiloot naar handelsgezant naar paria binnen het koningshuis
- Column: Volksvertegenwoordigers of belangenvertegenwoordigers
- VES: Wanica Ziekenhuis uitbouwen tot centrum voor chronische zorg