Hout- en goudactiviteiten bedreigen veiligheid stuwmeer
De Staatsolie Power Company Suriname, die de Afobakka krachtcentrale beheert, is constant alert en moet regelmatig de hulp inroepen van de autoriteiten om het gevaar te weren.
Tijdens een bezoek aan de waterkrachtcentrale op Brokopondo, onder begeleiding van de Staatsolie Power Company Suriname (SPCS), hebben journalisten een kijkje gehad in de operaties en de 'inner workings' van de dam en de krachtcentrale. Het bezoek is onderdeel geweest van een groter geheel: Staatsolie heeft twee dagen rondleidingen op haar operaties in Saramacca, Paramaribo, Wanica en Brokopondo, voor de pers georganiseerd. Er is onder andere aangegeven dat de veiligheid en integriteit van de stuwdam is gegarandeerd - het voldoet aan de wereldstandaarden en is multi gecertificeerd - en dat de droogte geen effect heeft op de opwekkingscapaciteit. Alle zes turbines zijn actief.
Er zijn heel wat uitdagingen waarmee veertig personeelsleden gesteund door hypermoderne systemen, rekening mee moet houden zoals het waterpeil en de weerpatronen. Het maximum waterpeil in het stuwmeer om nog veilig stroom op te wekken is gesteld op 264 voet (79,2 meters). Het minimum op 240 voet (72 meters). Op dit moment staat het waterpeil op 255 voet (76,5 meters). De dam is berekend op een uiterst waterpeil (tot de nok) van 269 voet (80 meters). Voordat deze hoogte bereikt wordt is spuien noodzakelijk om de overvloed en grotere druk weg te nemen.
Met nog 16 hulpdijken, 12 aan de westzijde en 4 aan de oostzijde wordt het water in het stuwmeer binnengehouden en worden overstromingen voorkomen. De laatste jaren is het garanderen van de veiligheid bij deze hulpdijken een grote uitdaging geworden. Staatsolie heeft vaker aan de bel getrokken over het gevaar van onder andere de (illegale) houtkap - en goudactiviteiten in de buurt van de dijken. Er is vaker opgetreden door de autoriteiten, maar het probleem blijft zich voordoen.
"We hebben er nog regelmatig mee te maken," deelt Nawien Debipersad mee. Hij is manager van Power, Reliability and Maintenance bij de SPCS. "We blijven alert. Het liefst wil je deze activiteiten niet hebben in die omgeving. Onze primaire aandachtsgebied is om een stuwdam operatie uit te voeren, om energie op te wekken." Hij geeft aan dat "3 tot 4 keer per maand" de gevaarvomende activiteiten worden waargenomen. Er wordt wel tijdig opgetreden door de autoriteiten, maar er is geen garantie dat de gebieden rond de hulpdijken buiten gevaar blijven.
"We doen vaker risico analyses en het ergste wat gebeuren kan, is een dambreuk," legt Debipersad uit. De simulaties hebben uitgewezen dat het effect van een dambreuk bij de hulpdammen hetzelfde is als bij de hoofddam. In geval de oostelijke hulpdijken het zouden begeven, zegt Debipersad: "In zo een situatie zou Paramaribo 17 voet (5,1 meters) onderwater komen te liggen. Dat zou in een tijd van 50 uren kunnen plaatsvinden." In geval de westelijke hulpdijken het zouden begeven, zou het Brokopondo gebied in minder tijd ook rond de vijf meters onder water komen te liggen. Debipersad benadrukt: "Door de ernst van de situatie staat dam integriteit en dam veiligheid boven alles."
Vandaag
-
17:04
Gowricharn ontvangt internationale erkenning voor diasporaonderzoek
-
15:23
Suriname vanuit de kappersstoel belicht
-
13:27
ABOP spreekt waardering uit voor moslimgemeenschap
-
11:42
Man verwond bij woninginbraak Sir Winston Churchillweg
-
11:19
Regen, gebed en bezinning markeren begin van Offerfeest
-
10:50
NDP: Ied ul-Adha markeert begin van hoop en herstel
-
08:52
Verkeersveiligheid krijgt stem in afstudeeronderzoek
-
06:54
De democratie ondermijnd; van 'tralala' naar 'dadaa' verandering?
-
04:58
Zelfde weerpatroon van de week blijft aanhouden
-
03:03
Hassankhan erkent fouten bij verkiezingen, maar fraude uitgesloten
-
01:31
VHP en NDP nek-aan-nek regionale zetels in Saramacca
-
00:37
Herdenking immigratie in teken van eerbetoon en toekomstvisie
-
00:00
Santokhi: Regeren is blijven werken, ook tijdens wachten op uitslag
Gisteren
- Licht beschadigde US-dollars blijven gewoon geldig
- Lions Club Para zet basisscholen in het zonnetje op Wereld Milieudag
- NDP eert Hindostaanse gemeenschap als pijler van nationale vooruitgang
- NDP domineert verkiezingen in Brokopondo
- NPS roept op tot harmonie: Onze culturele rijkdom is onze kracht
- Criminelen slaan toe in woning en vluchten via bosschage
- Opheffen ministerie van Arbeid is een valse start
- Twee gewelddadige overvallen kort na elkaar op klaarlichte dag
- OM eist tot 35 jaar cel in brute moordzaak op ondernemer A.A.
- CUS: Een moment van eenheid en culturele waardering
- Efficiëntie wint het van financieel belang bij online CBB-dienstverlening
- Technisch probleem legt openbare zitting Coronie stil
- Uitdagingen en Toekomst van Gepensioneerden in Suriname
- Onweersbuien blijven aanhouden
- 5 Juni: Dag van Waardigheid en Verbondenheid
- Column: Een appel te schillen
- Contract Staatsolie-topman Jagesar met drie jaar verlengd
Eergisteren
- Suriname in de schijnwerpers: tragikomedie van deze week (16)
- Pikin Slee ontwikkelt duurzaam model voor Maripa-olieproductie
- VHP behaalt meeste stemmen in Commewijne
- Nieuwe generatie pelotonscommandanten versterkt leger
- Ouderkamers in ziekenhuizen: nabijheid als medicijn
- Jeugdige bromfietser komt om bij frontale aanrijding
- Een fragiele coalitie met grote verantwoordelijkheid
- Mekka: Miljoenen pelgrims beginnen hadj in brandende zon
- Arbeidsinspectie krijgt meer slagkracht
- Het oude politiek syndroom: Olie en Gas
- Uitslag ressortraden vandaag bekend in 2 districten (update)
- Nog meer onweersbuien voorspeld
- Val kabinet-Schoof zet Nederland op weg naar nieuwe verkiezingen
- Column: Regeringsformatie, de NPS en onze mensenrechten
- Karin Refos: "Pertinente leugen dat ik sloop heb voortgezet"