Kanttekeningen bij ontwerp Grondenrechten (1)
De oorspronkelijke eigendom van Inheemsen tegenover het domeinbeginsel en de ontwerpwet Grondenrechten Inheemsen en Tribalen.
(Aangeboden)
Inleiding
Voorafgaand aan de occupatie van Amerika door Europeanen woonden mensen in Amerika. Zij hadden een hoogstaande beschaving en cultuur. Zij leefden eeuwenlang in harmonie met en op de grond die zij verworven hadden. Hun opvatting was, dat hun grond onbegrensd was. Zij verplaatsten zich overal en vestigden zich ook overal zonder gehinderd te worden door derden die hun volstrektste vrijheid en eigendom betwistten. Hun eigendomsrecht was niet afgeleid van de eigendom van anderen. Hun eigendom van de grond, de bossen de rivieren de bergen, was originair. Hun eigendom werd door de kolonisatoren bezet. Die bezetting gaf geen recht van eigendom op de eigendom van de Inheemsen noch was er sprake van een afgeleid recht. Er is nooit een recht gevestigd op de eigendom der Inheemsen. De aanname van het beginsel van juridisch eigendom van de kolonisator was juridisch gezien een fictie. De kolonisator had geen eigendom en kon ook geen eigendom overdragen.
Uitgaande van de memorie van toelichting van de ontwerpwet Grondenrechten van Inheemsen en Tribalen, zou er sprake moeten zijn van een zeer progressieve wet die eindelijk orde op zaken stelt. Een nationale wet die eindelijk koloniale structuren van weleer definitief opzijzet. Onder a2 van ALGEMEEN stelt dit ontwerp:
De doelen van deze wet zijn als volgt:
- De wettelijke erkenning van de collectieve rechten en collectieve rechtspersoonlijkheid van de Inheemse en de Tribale volken in Suriname.
- Het garanderen van de rechtszekerheid en rechtsbescherming van de collectieve rechten van de inheemse en de tribale volken.
De doelen van deze wet zouden echter moeten zijn:
- De wettelijke erkenning van de originaire eigendomsrechten op de grond van de Inheemse volken en de derivatieve rechten daarop van de Tribale volken in Suriname.
- Het garanderen van de rechtszekerheid en rechtsbescherming van deze rechten op de grond van Inheemse en Tribale volken.
Regering van Suriname en DNA hebben echter voorbereidingen getroffen om binnenkort het eeuwenoud eigendomsrecht van Inheemsen op hun grondgebied verder aan te tasten, met voorbijgaan aan deze originaire rechten en zonder gebruik te maken van een onteigeningswet.
Wij staan als samenleving op het punt om een stuk onrecht tegen Inheemsen en Tribalen te bevestigen die zijn weerga in onze geschiedenis niet kent. Wij dienen als samenleving deze vraag te beantwoorden: hoe democratisch is de democratische rechtstaat Suriname wanneer hij voorbijgaat aan de oorspronkelijke eigendom der Inheemsen. Er zijn meer dan 300 jaar voorbijgegaan aan de bezetting van de oorspronkelijke eigendom der Inheemsen. Maar wij zijn Surinamers en geen kolonisator. In aanloop naar 50 jaar onafhankelijkheid zullen wij de oorspronkelijke eigendom der Inheemsen moeten erkennen!
Wij kijken samen met de inheemsen tegen de roof aan van hun land die eeuwen geleden is begonnen door Europese rovers. Die roof was gespeend van enige beschaving. De gevolgen zijn nu nog steeds merkbaar. In het vervolg van dit artikel zal ik om die reden de term 'barbaren of barbaar”'gebruiken voor aanduiding van de wrede indringers uit Europa vanaf hun zogeheten “ontdekking” van Amerika, tot heden.
Zeer lezenwaardig binnen dit verband is het meesterwerk van Eduardo Galeano: Las venas abiertas de America Latina, “De aderlating van een continent”. De wrede kolonisatie van Latijns-Amerika, waaronder Suriname, werd door Galeano vanuit een ander perspectief geschreven dan gebruikelijk door traditionele geschiedschrijvers.
Wikipedia: Met een barbaarse handeling wordt een onmenselijke handeling, een gruweldaad of wandaad bedoeld; een handeling zonder respect voor een ander persoon, of zijn bezittingen.
PVRS
Ch. N. Mijnals
Voorzitter
advkantmijnals@yahoo.com
Vandaag
Gisteren
- Nieuwe directeur MI-GLIS, Belfor-Amoida legt nadruk op betrouwbare grondinformatie
- Onnodige 'hype' rond aansprakelijkheid directeuren en toezichthouders overheidsbedrijven
- Tragisch arbeidsongeval eist leven van 19-jarige
- China: Diplomatieke samenwerking en vrede als antwoord op wereldwijde uitdagingen
- AZP viert 60 jaar zorg: regering investeert SRD 60 miljoen in modernisering
- Onze kinderen verdrinken in het nieuwe onderwijssysteem
- Olieprijs schiet boven US$ 119 door oorlog in het Midden-Oosten
- CBvS verwerkt activiteiten buitenlandse oliemaatschappijen in economische statistieken
- Masker VMS gevallen
- Vrouwen hebben 36% minder economische rechten dan mannen
- Afwisseling van zon en buien in het binnenland en langs de kust
- Iran benoemt Khamenei’s hardline zoon Mojtaba als nieuwe Opperste leider
- Column: De lente die niet wijkt
- Directeur SBB krijgt ontslag aangezegd en kondigt juridisch verweer aan
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 914
- NPS pleit voor verdere versterking rechten en kansen van vrouwen
- ABOP benadrukt rol van vrouwen bij ontwikkeling van Suriname
- China waarschuwt tegen regimewissel in Iran
- C-47 staat stil bij dubbele rol van werkende vrouwen
- A20: Internationale Vrouwendag staat voor gelijkheid en gezamenlijke toekomst
- Gestolen voertuig klemgereden: verdachte neergeschoten, twee vluchten het bos in
- We zijn er nog niet; maar we zetten door
- Gewapende woningoverval: daders maken geld en sieraden buit
- VHP: Internationale Vrouwendag vraagt om meer dan woorden
- NDP benadrukt rol van vrouwen en wijst op leiderschap Simons
- Zon en kans op lokale buien
- Escalatie in VS-Iran conflict: Oekraïne biedt steun aan Saudi-Arabië tegen Iraanse drones
- President Simons: positie van vrouwen cruciaal voor sterke samenleving
- Gewapende overval op supermarkt: twee medewerkers gewond
- Visserijsector waarschuwt voor aantasting onafhankelijkheid Viskeuringsinstituut