Column: Borrelpraat 778
“Ja, zoals bij de benoeming van die mevrouw de PeeGee. Dat zinde de koning der Binnenlanden niet; die wilde eerder iemand uit eigen gelederen.”
“Dat is niets nieuws: het blijkt al lang dat PeeGees in dit land moeten doen wat de politieke machthebbers van dat moment willen of niet willen.”
“Maar dat gedonder van dat onderling chanteren in coalities maakt dit land kapot.”
“Klopt, een paar termijnen terug kon de president geen vuist maken tegen een notoire landrover in zijn regering; die corrupteling werd volgens het 'geboorde emmer'-beleid gehandhaafd.”
“Met als gevolg dat zeker vijf zetels aan zwevende kiezers besloten om op Paars te stemmen; het gevolg daarvan ligt nog vers in ons geheugen.”
“Vervolgens besloten boze kiezers massaal van ‘neks no fout’ voor ‘w’o set’en’ te stemmen.”
“Men stemt net als een dronken bestuurder die zijn volle bus met steeds hogere snelheid op de Oostwest van rechts naar links en dan weer naar rechts doet zwaluwen.”
“Maar wat staat ons nu te wachten met deze gespleten regering?”
“Dat de president tenminste de hele maand augustus inlandig blijft, want als hij nu weer eens weg gaat, doet onze koning van Bruns-Guyana meteen dingen waardoor de benoeming van die mevrouw de PeeGee waarschijnlijk gedwarsboomd gaat worden.”
“Wan ogri tyari wan bun: papa blijft een hele maand thuis om stiefpapa in de gaten te houden.”
“Ow, wat sneu voor mama, die kan niet meer met tassen beladen met papa via de achtertrap op een buitenlandse luchthaven snel wegboren; de wagen staat al klaar onder Pier A-zoveel.”
“Maar de ministers van onze African King etaleerden de flagrante vrijpostigheid om de Regeringsvergadering te verlaten toen dat bewuste agendapunt van de benoeming van die mevrouw aan de orde kwam.”
“Ik zou deze rebellie niet gepikt hebben, al was toestemming gevraagd daarvoor. Ga je? Dan blijf je weg, dan sjode&$%r ik je op uit die regering als je het gezag van je partijvoorzitter boven dat van mij als president van het land stelt.”
“Hebben wij als volk deze regeer-onmachtige troep verdiend?”
“Waar papegaai-smokkelaars beschermd worden? Een hele kooi met die in beslag genomen vogels was ’s morgens van het ‘goed bewaakte’ terrein van LBB verdwenen, nadat, volgens Belleforte, een tyuku van 30.000,- US$ was geboden.”
“Maar als de president die opgestane ministers had ontslagen en Abobbie de regeringscoalitie had verbroken en de regering was gevallen, wat dan?”
“Geen man overboord. De regering valt en niet de president. Die stelt gewoon een nieuwe regering samen, zonder die muitende weglopers.”
“Klopt. Dat heeft gouverneur Ferrier in 1969 toch ook gedaan? Die liet na de val van de regering Pengel toch een Interim Kabinet samenstellen? Einde van de rit voor de bijna-dictator Jopi Pingpengpongel.”
“Meester, dat was toch het Zakenkabinet May?”
“Inderdaad, maar ‘zakenkabinet’ is een foute benaming waar we hardnekkig aan blijven vasthouden. Een zakenkabinet is een regering bestaande uit deskundigen, en niet uit politiek en ondeskundig geboefte. En zo een zakenkabinet heeft mandaat voor een volle regeerperiode.“
“En een Interim Kabinet?"
“Die kan uit deskundigen en politieke figuren bestaan, maar die heeft mandaat voor een beperkte periode, hooguit een jaar. Plus die heeft een duidelijk omschreven taak van het staatshoofd om binnen die korte periode uit te voeren.”
“Ja, dat klopt. Bijna altijd is die opdracht: het voorbereiden en leiden van de aankomende verkiezingen.”
“Had dat Interim Kabinet May in 1969 ook deze taak?”
“Zeer zeker en na de verkiezingen in oktober 1969 kwamen het VHP-blok en het PNP-blok aan de macht.”
“Was dat het enige interim kabinet in ons land?”
“Echt niet. Toen de militaire leiding na de Decembermoorden in 1982 al gauw economisch helemaal vast kwam te zitten, werd besloten met de oude politieke partijen ook zo een Interimregering te vormen, geleid door Jules Wijdenbosch namens het militair Gezag en Pretaap Radhakishun namens de oude politieke partijen.”
“En moesten zij ook verkiezingen voorbereiden?”
“Niet alleen. Dat interim kabinet moest eerst consensus bereiken over de nieuwe grondwet die vanwege het Militair Gezag was samengesteld door de heer Wijdenbosch.”
“En bereikten ze die overeenstemming?”
“Ja, maar na veel politieke koehandel waar de bevolking niet bij betrokken was. Daarna moesten ze de datum van een referendum vaststellen en dat uitvoeren. Bij dat referendum moest de bevolking goedkeuring geven aan die nieuwe grondwet waarin een nieuwe kiesregeling.”
“Die we nu dankzij de uitspraak van het ConHof moeten aanpassen?”
“Klopt. Maar toen stemden we massaal voor die nieuwe grondwet, terwijl we niet eens goed wisten wat erin stond. De meerderheid wilde na zeven jaren gewoon af van dat militair regiem.”
“En wat gebeurde na dat referendum?”
“Toen moest die Interim Regering de datum van de Algemene Verkiezingen vaststellen; die werden op 25 november 1987 gehouden.”
“En het Front voor Democratie en Ontwikkeling dat bestond uit de VHP, de NPS en de KTPI won die verkiezingen natuurlijk?”
“O jawel. Ze behaalden 40 van de 51 zetels, maar veel hebben ze daarmee niet kunnen doen.”
“Kan me voorstellen: de militaire leiding bleef achter de schermen de touwtjes in handen hebben.”
“Klopt en net als nu vormde die Frontregering onder president Ramsewak Shankar en VeePee Henck Arron geen eenheid. De coalitiepartners waren er voornamelijk op uit hun eigen politieke belangen te bevredigen.”
“Klopt. En de kiezers die hun ‘daar’ hadden gezet, moesten eventjes geduld hebben; er was toch zo een rommel achtergelaten door de vorige machthebbers.”
“Ja, ja, dat liedje kennen we zo langzamerhand uit het hoofd.”
“En meester, kwamen er nog meer interim kabinetten?"
“Ja, nog eentje, als ik me niet vergis. Na de zogenoemde Telefooncoup op 24 december 1990 koos DNA met tweederde meerheid de heer Johan Kraag als president en Jules Wijdenbosch als Veepee en werd er een interim kabinet samengesteld met als taak om binnen 150 dagen verkiezingen te organiseren en uit te voeren, wat ze ook deden.”
“En daarna?”
“Toen kwam het Nieuw Front aan de macht met Ronald Venetiaan als president.”
“Nou, dus het instellen van een interim kabinet met als hoofdtaak de verkiezingen van 2025 voor te bereiden en uit te voeren, zou nu voor het weldenkend deel van deze bevolking de beste oplossing zijn.”
“Maar wat gebeurt er dan met de VeePee? Want die is net als de president toch gekozen?”
“Simpel: die blijft VeePee, dus vervanger van de president.”
“Waw, dit wordt natuurlijk nooit uitgevoerd, maar toch proost ik daarop.”
“Ik ook. Leve een interim kabinet-nu. Yes.”
“Proost.”
Rappa
Vandaag
-
14:44
Guyana betwist Surinaamse lezing over financiering Corantijnbrug
-
12:46
Derde helft WK 2026: Brazilië en Mexico klaar voor strijd om kwartfinale
-
10:48
Onderwijsminister onderzoekt betere begeleiding voor jeugdigen in detentie
-
08:50
Beleggers zien lichtpunt voor Argentinië ondanks zware schuldenlast
-
06:52
Woningbouwfonds krijgt nieuwe leiding; eerste leningen binnen 2 weken verwacht
-
04:54
Zonnige zondag; lokaal kans op een middagbui
-
02:56
Keiko Fujimori na vierde poging gekozen tot president van Peru
-
00:58
Derde sabotage in vier dagen: Telesur ziet schade aan glasvezelnetwerk oplopen
-
00:00
Rondhoutexport blijft een gemiste kans voor economie
Gisteren
- Tijdelijke besturen waterschappen Nickerie geïnstalleerd; verkiezingen binnen zes maanden
- Derde helft WK 2026: Mbappé schiet Frankrijk langs taai Paraguay naar kwartfinales
- Staatsolie Foundation geeft Anne Bakkerschool nieuw aanzien
- Derde helft WK 2026: Marokko verslaat Canada overtuigend en is eerste kwartfinalist
- Onderzoek: Structurele knelpunten remmen afbouw rondhoutexport
- Suriname kiest voor overleg na Guyanese kritiek op financiering Corantijnbrug
- Derde helft WK 2026: Vaarwel Kaapverdië – de underdog die het WK nooit zal vergeten
- UNICEF: Bescherming van kinderen blijft achter bij snelle opkomst van AI
- Derde helft WK 2026: FIFA reserveert record prijzenpot van US$ 871 miljoen
- Warm begin van de dag, later opnieuw kans op regen en onweer
- Guyana en Barbados schrijven CARICOM-geschiedenis met reizen zonder paspoort
- Landelijk gezondheidsonderzoek start maandag met huis-aan-huisbezoeken
- Derde helft WK 2026: Colombia vecht zich in matige wedstrijd langs Ghana naar volgende ronde
- Vuilophaal Paramaribo en Wanica voortaan vanaf 17:00 uur
Eergisteren
- VN waarschuwt voor 'extreme weersomstandigheden' door intensiverend El Niño
- Derde helft WK 2026: Argentinië overleeft dappere strijd van Kaapverdië na verlenging
- Man met schotwond meldt zich bij poli Nieuw Koffiekamp
- Suriname en Frankrijk werken aan strategische samenwerking
- Derde helft WK 2026: Van underdog naar helden, Egypte overwint Australië in epische strijd
- Vier jaar cel geëist in mensenhandelzaak met Cubaanse vrouwen
- Rouwenden betuigen hun eer terwijl de gedode Iraanse leider Ali Khamenei opgebaard ligt
- BINI plaatst kanttekeningen bij opzet Nationaal Ontwikkelingsplatform
- OM eist 30 jaar cel voor doodsteken 8-jarige stiefzoon
- Man overleden na geweldsincident aan Johannes Mungrastraat
- Derde helft WK 2026: Laatste tickets voor achtste finales in spannende slotdag
- Regering rekent op olie om staatsschuld fors terug te dringen
- SEOB: Economie groeit verder; inflatie en staatsschuld blijven zorgenkinderen
- DNL wil Investeringswet aanscherpen met pakket amendementen
- SLM pakt cargovervoer tussen Miami en Paramaribo weer op
- Hitte houdt aan, later op de dag kans op stevige onweersbuien
- Olieprijzen dalen tot niveau van voor het begin van VS-Iran oorlog
- Derde helft WK 2026: Zwitserland overtuigend langs Algerije naar achtste finales
- Oproep aan president om zich in te zetten voor gezinshereniging oudere Surinamers
- Column: De rekening die niemand wil betalen
- Regering moet SRD 13 miljard financieren om begroting 2026 uit te voeren