Column: De grote politieke leugen en opportunistische zwervers
Terwijl de Grondwet spreekt van hoofd- en werkelijk verblijf werd vanaf dag één genoegen genomen met het overleggen van een uittreksel uit het bevolkingsregister als bewijs van waar men woont. Er wordt voorbijgegaan aan het feit dat een uittreksel slechts aangeeft waar men ingeschreven staat, terwijl het voldoende bekend is dat veel burgers verhuizen zonder dit bij het Centraal Bureau voor Burgerzaken (CBB) aan te geven.
Zodra de verkiezingen naderen krijg je vreemde constructies. Je kan toch niet jarenlang in Paramaribo een buur hebben die je elke morgen naar het werk ziet gaan. ’s Middags weer huiswaarts ziet keren, maar tijdens de verkiezingscampagnes woont deze figuur in Coronie, Sipaliwini, Nickerie of een ander district. Van adres veranderen, zonder te verhuizen. Het systeem heeft personen geproduceerd die na iedere verkiezing – al dan niet met hun partijleiding - nagaan waar zij de rest van de komende 5 jaar zullen gaan ‘wonen’. Onnodig te zeggen dat dit opportunistische zwerversgedrag de politiek een slechte naam bezorgt. Het kan toch nooit de bedoeling van het kiessysteem zijn geweest dat politici van het ene naar het andere district zwerven om slechts hun geluk te beproeven? Wat is dan het verschil tussen deelname aan het verkiezingsproces en een avondje casino bezoeken of het spelen van tyekre tyekre?
Door dit gedrag wordt geëtaleerd dat het wel en wee van de kiezers c.q. burgers niet centraal staat, maar het streven naar macht door opportunistisch zwervende politici. Helaas laat het arme gedesillusioneerd volk zich als makke lammetjes bespelen en voor het karretje spannen.
Dit alles schoot mij door het hoofd toen ik vernam dat Paul Somohardjo, voorzitter van de Pertjajah Luhur (PL) naar Nickerie verhuist. Zich kandidaatstellen in Nickerie in 2025 is niet Somohardjo’s hoofddoel, althans dat zegt hij. Maar als het geen hoofddoel is kan het wel een nevendoel van hem zijn; Want – zegt hij – ik sluit niets uit. Maar als je slechts elke week of om de ene week (voor hoe lang?) in Nickerie zal zijn - zoals hij zelf zegt - woont hij dan niet op het adres waar hij de rest van de tijd verblijft? Is dat dan niet zijn werkelijk en hoofdverblijf?
Met deze residentieplicht in gedachte vroeg ik mij de afgelopen week ook af of de trammelant die door het ervaren DNA lid Mahinder Jogi werd gemaakt over de verblijfplaats van zijn collega-parlementariër Annie Sadi wel zo nodig was. Was het echt al die woorden waard? Was het geen kortere en doeltreffendere weg door een telefoontje te plegen of een app te sturen naar het Centraal Hoofdstembureau (CHS)?
Terwijl men zich in 1987 zo druk maakte om de residentieplicht schijnt het haast ironisch dat anno 2022 in het uiterst westers district en het uiterst oostelijk district van Suriname sprake is van het Mungra Medisch Centrum respectievelijk de Olton Willem van Genderen Boulevard. Beide objecten vernoemd naar volksvertegenwoordigers, die tijdens hun parlementslidmaatschap niet in de respectieve districten hebben gewoond.
Het is aan te bevelen dat volksvertegenwoordigers zo dicht mogelijke wonen bij hun kiezers, maar ook als ze door een grote afstand van elkaar gescheiden zijn zou dat in het huidige digitaal tijdperk geen rol van betekenis mogen spelen. Wat de performances van de parlementariër betreft zullen het uiteindelijk de kiezers moeten zijn die bepalen of een volksvertegenwoordiger van De Nationale Assemblée hen goed representeert. Mocht dat niet het geval zijn dan zullen ze hem/haar – eenvoudige weg niet meer kiezen.
Vandaag
-
19:06
Advocaat ontwapend na gewapende confrontatie met politieman
-
18:55
Politie waarschuwt voor oplichting met vervalste betalingsbewijzen
-
16:48
Olieprijzen dalen na grootste jaarlijkse verlies sinds 2020
-
14:53
KFC-medewerker aangehouden voor diefstal van ruim SRD 398.000
-
12:51
Venezuela: Maduro houdt VS olijftak voor
-
10:49
Klimaatrampen troffen afgelopen jaar miljoenen mensen en kostten miljarden dollars
-
08:47
De mythe van de integrale benadering in het Surinaams bestuur
-
06:52
Debipersad: Waar staan we, wat zijn de uitdagingen, wat geeft hoop in 2026?
-
04:55
Wisselvallig weer met zon en regen
-
02:57
Xi: Hereniging China en Taiwan niet te stoppen
-
00:59
Column: Mentale gezondheidszorg nú prioriteit nummer één
-
00:00
Oecumenische rouwdienst sluit nationale rouwdag af
Gisteren
- Man aangehouden na vernieling bromfiets met tjap
- Nieuwe Caricom-voorzitter: Regionale eenheid is geen keuze, maar noodzaak
- KLS-vuurwerk veroorzaakt 3 ernstig gewonden; vuurwerkbarometer op stand 6
- Wanneer iedereen zich gezien voelt
- Palestina was in 2025 de dodelijkste plek voor journalisten
- Politie vraagt hulp na dodelijk misdrijf op winkelier in Nieuw-Amsterdam
- Na jaren weer proefzending fruit en gewassen naar Frans-Guyana
- VS kondigt nieuwe sancties aan tegen de Venezolaanse oliesector
- Politieke transitie, economische uitdagingen en toekomstperspectief
- ABOP roept bij start van 2026 op tot zorg voor mentale gezondheid
- Zon, wolkenvelden en buien
- Ontslagen SLM-directieleden misleidden president met onjuiste cijfers
- Dodelijk familiedrama aan de Calcuttastraat: 8-jarige jongen om het leven gebracht
- Column: Decentralisatie van de schoolsport
- President: 2026 jaar van herstel en voorbereiding op toekomst
Eergisteren
- Olietankers bereiken Venezuela nog steeds ondanks Amerikaanse blokkade
- Kinderbescherming: tussen beleidsambitie en structurele tekortkomingen
- De wereld neemt afscheid van 2025 met vuurwerk en ijskoude duiken
- Drie vuurwerkslachtoffers met oogletsel behandeld in SEH
- Vier kinderen Aroma in stilte begraven in Marienburg
- De drie pg's
- Man dood aangetroffen na gewelddadige overval in Nieuw-Amsterdam
- SLM directieleden Gonesh en Baidjoe per direct ontslagen
- Advocaat: Verdachte wist tijdens misbruik niet dat hij met hiv was besmet
- CCK en IRIS bidden voor zielenrust slachtoffers
- VHP: Verantwoordelijkheid, stabiliteit en perspectief voor Suriname
- NDP blikt terug op bewogen 2025 en richt zich op herstel en toekomst land
- Warm en wisselvallig weer met kans op regenbuien
- China opent nieuwe hoofdstukken in grote-landendiplomatie op cruciaal moment
- Column: Een bewogen jaar aan het eind van een tijdperk
- Oudejaarsdag in Commewijne: afscheid van kinderen Aroma