Indianendorpen nog erger verdeeld na bezoek Bouterse
In de dorpen Apoera, Washabo en Section scheelt het weinig of er ontstaat handgemeen tussen partijen. Een door Bouterse ingestelde commissie om de problemen aan te pakken functioneert niet en wordt eenzijdig ingevuld door een actiegroep. Deze actiegroep houdt op 16 juli verkiezingen om de drie zittende hoofdkapiteins te vervangen door een hoofdkapitein voor alle drie dorpen.
De zittende kapiteins van de dorpen zeggen dat de actiegroep een kleine, maar invloedrijke politieke tak is van de Nationale Democratische Partij van Bouterse. Een hunner zou openlijk hebben aangegeven dat het de wens en zelfs opdracht is van het kabinet van Bouterse dat op 16 juli Jeffrey Armaketo wordt gekozen als hoog kapitein van de drie dorpen.
Bouterse bracht op 17 juni een bezoek aan Apoera. Daar zei hij niet te zijn gekomen om lange gesprekken te voeren. Hij gaf de opdracht dat de drie dorpen samen een commissie moesten benoemen om alle problemen rechtstreeks met hem te bespreken. “Zo hebben we het niet begrepen”, zegt Julius Lingaard van de actiegroep en ooit kapitein van de dorpen. Volgens hem heeft de president de commissie benoemd onder de actiegroep en Rudolf Seenanan aangewezen als leider van de commissie. De 6 afgevaardigden van de drie kapiteins (2 per dorp) worden niet geaccepteerd door de actiegroep, die volgens de kapiteins alles naar zich toetrekt en met veel machtsvertoon en bedreigingen acties onderneemt.
Kapitein Carlo Lewis zegt dat maandag weer dorsvergaderingen zijn gehouden waarin de meeste dorpelingen zich tegen de verkiezing van slechts 1 kapitein hebben uitgesproken. Lingaard van de actiegroep zegt daarentegen dat juist de meerderheid van de dorpelingen af wil van de drie kapiteins. Volgens hem hebben zij 14 jaar lang slecht beleid gevoerd en de dorpen niet tot ontwikkeling kunnen brengen.
Ook kunnen volgens Lingaard de kapiteins geen financiële verantwoording afleggen over projecten die zij hebben uitgevoerd met donor - en gemeenschapsgelden. “Wij hebben nu handtekeningen verzameld tegen deze actiegroep en hun plannen en een brief geschreven aan de president” zegt kapitein Lewis. De brief wordt namens de drie dorpen woensdag bezorgd bij de president.
Intussen heeft de actiegroep alle voorbereidingen getroffen voor de verkiezingen van 16 juli. Er wordt onder de dorpelingen propaganda gevoerd, maar volgens Lewis gaat dat gepaard met onder meer bedreiging van uitzetting uit de dorpen, om zo de mensen angst aan te jagen en hen te dwingen te stemmen op de lijst Armaketo.
Lingaard zegt dt de zittende kapiteins weigeren mee te doen aan de verkiezingen, maar dat de verkiezingen gewoon doorgaan op 16 juli. “We hebben het ministerie van regionale Ontwikkeling al op de hoogte gesteld", zegt hij.
Uit de actiegroep hebben voor de formaliteit ook andere personen een kandidatenlijst gepresenteerd. Lingaard is op een van de lijsten opgenomen als kandidaat hoofdkapitein. Aan Starnieuws zegt hij: "Dan hebben de mensen meer keus." Hij bevestigt dat hij en de andere personen van de actiegroep campagne voeren voor Armaketo
Minister Linus Diko van Regionale Ontwikkeling (RO) zegt aan Starnieuws, dat zijn ministerie geen enkele inbreng heeft en kan hebben bij het oplossen van het geschil in de drie dorpen. “Problemen bij de inheemsen worden altijd intern opgelost of met bemiddeling van hun eigen kanalen zoals de Vereniging van Inheemse Dorpshoofden in Suriname (VIDS)."
Lingaard zegt evenwel dat de Vids geen enkele betrokkenheid heeft bij de problemen in het dorp en de komende verkiezingen.
Vandaag
-
14:45
Telesur lanceert nieuwe glasvezel-internetpakketten vanaf eerste kwartaal 2026
-
12:47
Maleisië: Voormalige premier Razak schuldig aan miljardenschandaal
-
10:49
Heisa rond onstatutaire benoemingen nieuw SBB-bestuur
-
08:50
Surinamers moeten in 2026 meer dan ooit opgeruimd karakter tonen
-
06:53
Caribisch toerisme blijft groeien ondanks geopolitieke risico’s rond Venezuela
-
04:55
Wisselvallig weer verwacht op 2e kerstdag
-
02:57
Leider van Bangladesh, favoriet voor het premierschap, terug uit ballingschap
-
00:59
Column: Kerstboodschap of zelfverheffende politieke mythe
-
00:01
Regering vervangt Deviezencommissie per 1 januari (update)
Gisteren
- Het mooiste van Paramaribo
- ABOP roept op tot volharding en vertrouwen in kerstsamenleving
- A20: Kerst als oproep tot vernieuwing, moed en rechtvaardig leiderschap
- Aangeschoten man beroofd en gewond achtergelaten op Saronbrug
- Zwaarbewapende bende overvalt supermarkt en woning in Wanica
- Suriname kan doorbreken op snelgroeiende kokosmarkt
- VHP positioneert zich als moreel kompas en hoeder van de volksstem
- Devisbuiten krijgt eindelijk schoon drinkwater: 38 huishoudens aangesloten
- Eerste kersttoespraak: Paus Leo XIV herinnert aan lijden in Gaza
- NDP: Kerst moment van hoop, verantwoordelijkheid en nationale verbondenheid
- Su Aid haalt recordbedrag van SRD 6 miljoen op voor Hematologie SVZ
- Rustig weerbeeld op Eerste Kerstdag met matige buien
- Eerste openbare kerstvieringen in Bethlehem sinds 2022 ondanks aanhoudend geweld
- Column: AFCON 2025
- Bisschop Choennie: Kerst is een oproep tot hoop, verzoening en verantwoordelijkheid
Eergisteren
- Cassatierechtspraak en het OM: staatsrechtelijke grenzen aan politieke hervormingsdrift
- KPS zet drone-unit in voor snellere opsporing en criminaliteitsbestrijding
- SVB-toppers benoemd in FIFA-commissies
- Dollar op weg naar grootste jaarverlies sinds 2017
- Ondernemer in Nickerie aangehouden op verdenking van smokkel
- Goud stijgt boven $4.500; zilver en platina bereiken nieuwe recordniveaus
- Politie ontmantelt autokraaklocatie en houdt meerdere verdachten aan
- Ontvluchte gedetineerde dodelijk geraakt bij wederaanhouding aan Henck Arronstraat
- Waarom toerisme in Suriname al jaren niet doorbreekt
- Werkgroep moet koers uitzetten voor grondenrechten en decentralisatiebeleid
- Wisselvallig weer met regenbuien
- Technisch onderwijs: niet alleen mooie woorden, maar ook verantwoordelijkheid
- Venezuela stapelt olievoorraden op in eigen wateren door Amerikaanse blokkade
- Prijzen blijven stijgen: inflatie in november 2025 op 11,6 procent