Dag der Inheemsen, boordevol festiviteiten in Palmentuin
Met de inheemse markt, lichaamsbeschilderingen en enkele workshops zijn dinsdag de festiviteiten rond de Dag der Inheemsen voor dit jaar begonnen. De verscheidenheid aan activiteiten is groot. Capoeira Mestiçagem Suriname verzorgde een workshop over capoeira, de filosofie en het hoe en waarom van deze cultuuruiting. Een workshop over grondenrechten wordt verzorgd door een inheemse delegatie uit Canada.
Uitwisseling informatie
De Organisatie van Inheemsen in Suriname (OIS) heeft besloten om drie dagen activiteiten rond de dag der Inheemsen te houden vanwege de elk jaar groeiende buitenlandse belangstelling.
Siritoyara Aloema, waarnemend voorzitter van OIS, vertelt aan Starnieuws dat in de regio alleen in Suriname deze dag een nationale vrije dag is. "De buitenlandse broeders maken zich vrij rond deze tijd om de dag met ons te komen vieren. We hebben gasten uit Canada, Frans-Guyana, Guyana, Noord-Amerika, Peru en Trinidad & Tobago."
Er wordt veel informatie uitgewisseld over de positie van de inheemse bevolking. De Canadese en Amerikaanse delegaties bestaan uit vertegenwoordigers van verschillende stammen en noemen zich 'The First Nation People', de naam voor alle inheemsen omdat zij de eerste bewoners van dit werelddeel zijn geweest. In diverse presentaties en workshops wordt onder andere aangegeven hoe zij hun vertrapte rechten opnieuw verkregen hebben.
Sambura Assemble
Aloema is ingenomen met de visie en de toegepaste strategieën van de 'First Nation People' bij het verwerven van erkenning en grondenrechten. "Eenheid is de basis voor hun succes. Helaas ontbreekt de eenheid onder de inheemsen in ons land nog", beweert hij. Om de eerste stap naar eenheid te maken, wordt dinsdag om vijf uur ‘s middags voor het eerst de 'Sambura Assemble' opgevoerd. Hierbij zullen de inheemse groepen van verschillende achtergronden uit binnen- en buitenland samen muziek maken met de sambura als hoofdinstrument.
Op 9 augustus wordt om zes uur in de ochtend de dag geopend met een Maya Vuurceremonie. Er zal gebeden worden tot Tamushi (hoofdgod der Inheemsen) voor eenheid. Daarna mag men zich door Vrouw Thelma laten baden met switi watra voor meer zegen. In optocht begeeft men zich daarna weer naar Tawapore-yemandopo voor een inheems samenzijn.
René Gompers
Vandaag
-
11:24
Onderwijsbonden willen B-richting terug in LBO
-
09:39
Man dood aangetroffen op open terrein langs Afobakaweg
-
07:28
Indonesië: Krachtige 7.7 aardbeving bij Flores, minstens 38 doden
-
05:33
Warm en overwegend zonnig, lokaal kans op een bui
-
04:05
Brazilië onderzoekt mogelijke tegenmaatregelen na nieuwe Amerikaanse importtarieven
-
02:13
Vragen in DNA over reactie Hof en OM op nog niet ingediende amendementen
-
00:21
Man overleden na steekpartij aan Saramaccastraat
-
00:00
Gouddossier 9: Simons bevriest concessies om grip te krijgen op goudsector
Gisteren
- Kindveiligheid begint niet bij het kind, maar bij de volwassene voor de klas
- Eenjarig kind omgekomen bij zwaar busongeluk op weg naar Atjoni
- Finabank opent eerste cashless filiaal in Commewijne
- Examenbureau: Oud systeem berekende deel uitslagen leerjaar 10 niet correct
- Bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties waarschuwt tegen eenzijdige wijzigingen rechterlijke macht
- Jongeren buigen zich over betekenis van Surinaamse identiteit
- CEO Baitali Group: Suriname heeft geen geldprobleem, maar planningsprobleem
- SOVA bezorgd over waarborgen onafhankelijkheid rechterlijke macht bij wetswijzigingen
- Breaking: Simons grijpt in na problemen met uitslag leerjaar 10
- OM waarschuwt DNA: 'Wetsvoorstellen destabiliseren de rechtsstaat'
- Hof van Justitie sluit zich aan bij protest Caribische hoven tegen premier Antigua en Barbuda
- Warm en overwegend zonnig, lokaal kans op buien
- Van Trikt vrij, maar nieuwe juridische strijd over kasreserves wacht
- President Simons bevriest mijnbouwconcessies en wil volledig overzicht concessiehouders
- De FATF-klok tikt, Suriname rent weer op het laatste moment
- Khudabux: Compliance wordt in Suriname afgestraft, non-compliance loont
Eergisteren
- De diaspora is geen vraagstuk van willen, maar van inrichten
- Simons: Malariavrij Suriname moet alert blijven op grenzen en goudvelden
- Regering legt eerste voorstel voor looncorrectie ambtenaren op tafel
- Domineestraat maandag weer open, renovatie sneller dan gepland
- Staatsolie vernieuwt AdeKUS-faciliteiten voor technisch onderwijs
- CARICOM-ministers van Onderwijs starten tweedaagse vergadering in Guyana
- Megan Lee wint 40e editie Rotary VOS Student Excellence Award
- Jonge vrouw dodelijk aangereden aan Santopolderweg
- Prinses Margriet opent speciale zorgunit voor kwetsbare ouderen
- Herinneringen aan Borger Breeveld
- Warm weer met toenemende kans op stevige regen- en onweersbuien
- Hof van Justitie luidt noodklok over politieke ingreep
- Column: Kort dag
- Parmessar wil duidelijk tijdpad voor resterende anti-witwasmaatregelen