Nieuwe ambassadeurs, oude reflexen; juiste moment om diplomatie te herijken
In de internationale politiek wordt Suriname vaak bestempeld als een kleine staat zonder noemenswaardige invloed: geen militaire macht, geen grote economie, geen dominante stem. Maar deze benadering is achterhaald. In de 21e eeuw draait geopolitiek niet uitsluitend om macht, maar om strategische waarde. En juist daar beschikt Suriname over unieke, maar structureel onderbenutte troeven.
Suriname is het groenste land ter wereld. Dat is geen marketingterm, maar een geopolitiek gegeven. In een wereld waarin klimaatverandering, biodiversiteit en duurzaamheid het internationale debat bepalen, bezit Suriname iets wat steeds schaarser wordt: intact regenwoud. Toch slagen wij er nauwelijks in deze positie te vertalen naar structurele diplomatieke invloed of concrete financiële opbrengsten. Internationale waardering zonder tastbaar resultaat is geen beleid, maar sentiment.
Tegelijkertijd staat Suriname aan de vooravond van grootschalige olie- en gasproductie. Energie is macht. Olie en gas brengen niet alleen inkomsten, maar ook geopolitieke druk, buitenlandse belangen en strategische afhankelijkheden. Zonder een scherpe en professionele diplomatieke strategie dreigt Suriname in dit krachtenveld niet als speler, maar als speelbal te opereren. De geschiedenis leert dat natuurlijke rijkdom zonder sterke diplomatie en instituties zelden leidt tot duurzame ontwikkeling.
Daarnaast beschikt Suriname over een derde, vaak onderschatte kracht: culturele diversiteit. In een wereld die steeds verder polariseert, vormt Suriname een zeldzaam voorbeeld van vreedzaam samenleven tussen culturen. Dat maakt het land bij uitstek geschikt als bruggenbouwer tussen Noord en Zuid, tussen Caricom en Zuid-Amerika, tussen ontwikkelde en ontwikkelingslanden. Deze vorm van soft power is geen bijzaak, maar een strategisch instrument in moderne diplomatie.
De centrale vraag is daarom niet of Suriname iets te betekenen hééft in de wereld, maar waarom wij dat potentieel zo beperkt benutten. Het antwoord ligt voor een belangrijk deel in de manier waarop onze diplomatie is ingericht. Surinaamse ambassades functioneren te vaak ceremonieel, reactief en administratief. Diplomatie wordt nog te vaak gezien als representatie en status, in plaats van als een instrument om nationale belangen te dienen.
In de huidige wereld moet diplomatie rendement opleveren. Niet door principes te verkwanselen, maar door belangen professioneel, doelgericht en meetbaar te behartigen. Suriname kan verdienen aan diplomatie via klimaatfinanciering, carbon credits, energiedeals met kennis- en technologieoverdracht, handelsakkoorden en strategische partnerschappen. Maar dat vereist een fundamentele herdefiniëring van de rol van onze ambassadeurs.
De ambassadeur van vandaag kan niet langer uitsluitend een politiek benoemde vertegenwoordiger zijn die protocollen afwerkt en toespraken houdt. De ambassadeur van morgen moet een economisch diplomaat, een klimaatgezant en een strategisch onderhandelaar zijn, met inhoudelijke expertise, relevante netwerken en duidelijke doelstellingen. Diplomatie zonder meetbare resultaten is symboliek; diplomatie met focus is invloed.
Ambassades zouden moeten functioneren als echte “Suriname Hubs”: knooppunten waar actief wordt gewerkt aan het aantrekken van investeringen, het veiligstellen van klimaatmiddelen, het openen van markten en het opbouwen van internationale netwerken. Elke ambassade moet duidelijke prioriteiten hebben, afgestemd op het gastland en de nationale belangen van Suriname.
Juist nu het ministerie van Buitenlandse Zaken nieuwe ambassadeurs voorbereidt op uitzending, is dit het moment om afstand te nemen van oude reflexen. Diplomatieke posten zijn geen beloningen voor politieke loyaliteit en geen rustplaatsen aan het einde van een carrière. Zij zijn strategische posities in een wereld die snel verandert.
Deze benoemingsronde zal laten zien of Suriname diplomatie blijft zien als decor, of eindelijk erkent dat diplomatie een investering is in nationale ontwikkeling, invloed en toekomstbestendigheid. De wereld wacht niet. De vraag is of Suriname klaar is om zijn diplomatie serieus te nemen.
Clayton Hiwat
Vandaag
-
08:51
Oppositie legt Guyanees parlement stil na veerbootramp
-
06:49
DC Ilahibaks wil achterstanden in Paramaribo Midden wegwerken
-
04:55
Veel zon, warm en slechts kleine kans op een bui
-
02:57
Olieprijzen dalen door pauze in Amerikaanse aanvallen op Iran
-
00:59
Column: Gouddossier 6: Niet de wetten ontbreken, maar politieke moed
-
00:00
Rechtszaak over 'Vermeende verdwenen' kasreserve na bijna zeven jaar opnieuw vertraagd
Gisteren
- Eerste onderzoeksresultaten wijzen op chemische oorzaak vissterfte Saramaccarivier
- In augustus voor het eerst nationale Heritage Month
- Universiteitskoor AdeKUS maakt comeback na jaren van stilte
- Investeren in kinderen is investeren in de toekomst van ons land
- SLM voert geannuleerde Amsterdam-vlucht dinsdag alsnog uit met toestel van Air Europa
- Bromfietser overleden na botsing tegen EBS-mast op weg naar Reeberg
- Zoekactie naar slachtoffers MV Barima loopt vast; 30 mensen nog vermist
- Gouddossier 5: Matawai slaat alarm over aangevoerd materiaal voor goudwinning
- Tourtonnelaan krijgt dringend onderhoud; werkzaamheden duren twee à drie dagen
- De nieuwe grabbelton; Oil & gas in Suriname
- Caribische belastingdiensten zoeken antwoord op digitale economie
- Warm begin van de dag, later kans op onweersbuien
- Tyfoon Noul bereikt China: honderdduizenden geëvacueerd in Guangdong
- Column: Verbonden in verlies
- Gouddossier 4: Grensakkoord nog in de ijskast, ecologische ramp langs Marowijnerivier
Eergisteren
- SLM-vlucht naar Amsterdam geannuleerd na technisch mankement
- Column: Borrelpraat no. 934
- Gewapende overval op supermarkt Quan Tai aan Henck Arronstraat
- Cubaanse president beschuldigt VS van genocide en poging tot overname
- Simons bij terugkeer uit Engeland: 'Internationale steun cruciaal voor nieuwe economische fase'
- Het belang van een onafhankelijke Nationale Ombudsman
- Nieuw boek pleit voor mondiale Surinaamse natie en grotere rol diaspora
- Man overleden na aanrijding op kruising Latour- en Franklinweg
- De onzichtbare handen achter het moderne voetbal
- Leerkrachten pleiten voor bredere invoering van 'Het Begint Bij Mij'-programma
- Regering wil heel Suriname in 2030 voorzien van 24-uurs stroom
- Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
- 'Kakkerlak'-protesten India: 'We hebben het gedaan'
- Bescherm onze mangroven: het is nu tijd om in actie te komen!
- Gouddossier 3: Een jaar na de belofte: waar staat de goudsector?