Een kritische reactie op: OM helder over koers en prioriteiten in 2026
Geachte mevrouw de procureur-generaal,
Allereerst wil ik u mijn oprechte respect betuigen, zowel als mens als in uw functie van hoogste aanklager in Suriname. De verantwoordelijkheid die u draagt, is buitengewoon, en de complexiteit van het justitiële landschap waarin u opereert, behoeft een gedegen visie en moedige keuzes. Uw recent deels besproken beleidsnota voor 2026, zoals gepubliceerd in Starnieuws, laat een duidelijke intentie zien tot vernieuwing van het Openbaar Ministerie. Dit is prijzenswaardig.
Het stemt mij tevreden dat u aandacht schenkt aan jongeren en criminaliteit en dat bepaalde elementen uit mijn denken hierover ook in uw nota doorklinken. Echter, het hoort bij intellectuele integriteit dat georganiseerde beleidsprocessen open zijn over het lenen van ideeën. Het is verre van ideaal dat het lijkt alsof deze voorstellen uitsluitend uit eigen koker komen, terwijl zij hun worteling hebben in breder maatschappelijk en wetenschappelijk debat. Zulke transparantie zou de geloofwaardigheid van het OM én uw persoonlijk gezag alleen maar versterken.
Met dat gezegd, rest mij de dringende oproep aan het OM om haar blik veel scherper te richten op de ‘grote vissen’ binnen onze samenleving: de invloedrijke economische en politieke elites die zich schuldig maken aan complexe misdrijven zoals corruptie, witwassen en machtsmisbruik. Deze groep ontkomt al te vaak aan strafrechtelijke vervolging, wat het vertrouwen in de rechtstaat ernstig ondergraaft. Helaas beperkt het OM zich te vaak tot het aanpakken van de kleintjes, waarbij juist de symptomatische criminaliteit wordt bestraft en niet de structurele misstanden. Vele grote vissen lopen nog vrij rond in Suriname waarvan enkelen ( bekend) momenteel nog functies bekleden in de hoogste regionen van de wetgevende macht(..).
In dit verband herhaal ik de oproep die ik deed in mijn artikel Van Panama Papers naar Suriname Papers. Het OM moet met meer daadkracht internationale financiële constructies en geheime bankrekeningen ontmantelen. Het is gekmakend hoe dit crimineel geld, dat onze natie keihard nodig heeft, ongemoeid blijft terwijl de problemen hier toenemen. Misschien moet het OM niet alleen spreken over het aanpakken van corruptie, maar vooral ook werkelijk de jacht openen op die plekken waar geld onvindbaar wordt gemaakt.
Daarnaast wil ik met klem pleiten voor zwaardere straffen bij verkeerscriminaliteit, en dan met name alcoholgerelateerde incidenten waar onschuldige mensen het leven laten en of zwaar -en blijvend lichamelijk letsel overhouden. Het voortdurende hoge aantal verkeersslachtoffers vraagt om een preventie-aanduidend en rechtvaardig sanctiebeleid. Het OM kan hier het verschil maken door strenger op te treden tegen degenen die het leven van medeburgers roekeloos in gevaar brengen. Ik heb dit bepleit in een eerder artikel in Starnieuws.
Ten slotte, en dat is misschien wel het meest wezenlijke, zou het OM zijn beleid moeten heroriënteren op het voorkomen van criminaliteit door sociale integratie en jeugd emancipatie en niet uitsluitend op repressie. Het gemak waarmee jonge mensen - vaak het product van sociale achterstanden - worden opgesloten, is een valse overwinning. Het leidt tot isolement, stigmatisering en hogere recidive. Het OM kan en moet partner worden in een integrale samenleving waarin jongeren kansen krijgen en niet worden uitgesloten.
Mevrouw de PG, uw ambt is doorslaggevend voor de legitimiteit van onze rechtsstaat. Het vraagt om moedige keuzes, consistente handhaving en openheid. Uw rol dwingt u zich te richten op alle lagen van de samenleving, met name de machtigen die weleens onschendbaar lijken.
Hoogachtend,
Colvin Overdiep
Criminoloog/Autonoom Denker
coverdiep@protonmail.com
Vandaag
-
07:13
Bewoners Houttuin vragen DNA opslag radioactieve bronnen op te schorten
-
05:15
Warme vrijdag met zon, maar later kans op stevige buien
-
03:27
Cuba kiest voor ingrijpende economische hervormingen; meer ruimte voor particuliere sector
-
01:46
Regering: Ingrijpen bij 21 Bergi moet levensgevaarlijke situatie beëindigen
-
00:59
Column: Kwestie Van 't Hogerhuysstraat vraagt om open en transparant bestuur
-
00:15
Derde helft WK 2026: Mexico boekt moeizame zege op Zuid-Korea en zet grote stap richting achtste finales
-
00:00
Misiekaba verdedigt intrekken hoger beroep in kwestie Van 't Hogerhuysstraat
Gisteren
- Derde helft WK 2026: De verborgen onderscheidingen op de WK-shirts van 2026
- Derde helft WK 2026: Canada dominant in 6-0 zege op Qatar
- Verzoek aan regering en DNA-leden inzake wateroverlast
- President bij bevordering 150 militairen: Hogere rang, grotere verantwoordelijkheid
- Derde helft WK 2026: Zwitserland breekt Bosnië laat in duel, 4-1
- Exportverbod op Surinaamse drijfnetvis naar VS opgeheven
- Derde helft WK 2026: Tsjechië komt niet langs Zuid-Afrika
- VES: Medicatievoorziening één van de drie grootste kostenposten in de gezondheidszorg
- Derde helft WK 2026: Dag 8 - Mexico favoriet, Afrika viert historisch succes
- Brede steun in De Nationale Assemblee voor verhoging AOV-uitkering
- Derde helft WK 2026: Waarom voetbal veel meer zegt over mensen dan over doelpunten
- Warme dag met veel bewolking en regenbuien verspreid over het land
- Lula waarschuwt Trump: 'Bemoei je niet met Braziliaanse verkiezingen'
- Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
- TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
- Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
- Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
- RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken
Eergisteren
- Gewapende groepen op goudvelden: symptoom van een staat die haar fiscale taak niet uitvoert
- Derde helft WK 2026: Ghana strijdt zich in slotminuten naar belangrijke 1-0 zege op Panama
- AdeKUS-docent promoveert in België
- Derde helft WK 2026: Engeland wint spectaculaire WK-klassieker van Kroatië met 4-2
- Tiener verdronken tijdens zwemmen in diepe goot in Lelydorp
- OAS verwerpt beschuldigingen aan adres van secretaris-generaal Ramdin
- Derde helft WK 2026: DR Congo verrassend gelijk tegen Portugal
- Overheid werkt aan gezamenlijke aanpak voor kwikvrije goudwinning
- Derde helft WK 2026: Dag 7 Cristiano Ronaldo jaagt op doelpuntenrecord
- Vrouw aangehouden na bloedige vechtpartij onder vissers in Meerzorg
- Bestaansrecht ressort- en districtsraden anno 2026
- Derde helft 2026: Arnautovic scoort penalty en bezorgt Oostenrijk 3-1 zege op debutant Jordanië
- Opnieuw kans op buien; afgewisseld met zonnige perioden
- Iran-akkoord: Trump staat weer aan het begin, maar de kaarten liggen nu in Teherans voordeel
- Van Genderen, eerste vrouwelijke griffier bij het Hof, heengegaan
- Derde helft WK 2026: Argentinië start titelverdediging in stijl; Messi scoort hattrick
- DNA-lid Lau: Begroting leunt te zwaar op verwachte olie-inkomsten