Recht van de consument in Nieuw Burgerlijk Wetboek
Eén van de opvallende aspecten hiervan is de verruiming van regelgeving rondom de consumentenkoop. Het oud BW bood dus reeds bescherming voor de consument, maar met de artikelen in het NBW wordt de bescherming van de consument versterkt.
De consument bestaat immers uit alle lagen in onze samenleving, waardoor dit mij gebiedt om de kernpunten van de nieuwe wetgeving met betrekking tot de consumentenkoop, zo simpel als mogelijk te houden, zodat de lezer die niet juridisch onderlegd is ook geïnformeerd is.
Het NBW volgt een vergelijkbare structuur met het Burgerlijk Wetboek van Nederland en is ook opgebouwd uit 8 afzonderlijke boeken, waardoor het in vergelijking met het oud Burgerlijk Wetboek naar mijn inzicht overzichtelijker en toegankelijker gemaakt is. De 8 boeken handelen over verschillende onderwerpen en sluiten waar nodig systematisch aan op elkaar.
In dit artikel wordt het accent voornamelijk gelegd op de boeken 6 en 7 van het NBW, omdat er in die boeken belangrijke wetsartikelen zijn vastgelegd over de consumentenkoop. In boek 7 van het NBW treffen we de artikelen aan die het consumentenrecht regelen, maar er zijn ook artikelen in boek 6 NBW, die van toepassing zijn op het consumentenrecht. Boek 7 NBW regelt onder andere de informatieplicht van de aanbieders, de rechten op garantie en het recht op ontbinding van een koop of overeenkomst. Het laatste houdt in dat de gemaakte afspraken tussen de consument en de verkoper teruggedraaid kunnen worden.
Artikel 17 lid 1 en 2 van het 7e boek schrijven het volgende voor:
1.De afgeleverde zaak moet aan de overeenkomst beantwoorden.
2.Een zaak beantwoordt niet aan de overeenkomst indien zij, mede gelet op de aard van de zaak en de mededelingen die de verkoper over de zaak heeft gedaan, niet de eigenschappen bezit die de koper op grond van de overeenkomst mocht verwachten. De koper mag verwachten dat de zaak de eigenschappen bezit die voor een normaal gebruik daarvan nodig zijn en waarvan hij de aanwezigheid niet behoefde te betwijfelen, alsmede de eigenschappen die nodig zijn voor een bijzonder gebruik dat bij de overeenkomst is voorzien.
Dit wetsartikel is een belangrijk fundament voor de bescherming van de consument en houdt simpelweg in dat de koper moet krijgen wat hij op basis van de overeenkomst mag verwachten. Ook wel conformiteit genoemd.
Wat betekent conformiteit in de zin van het NBW? Dit betekent dat de afgeleverde zaak moet beantwoorden aan de overeenkomst. Het moet dus de eigenschappen en kenmerken bevatten waarvan de koper op basis van de overeenkomst mocht verwachten dat die aanwezig zijn. Dit geldt tevens voor gebreken en mag de zaak ook geen gebreken hebben waarvan de koper op basis van de overeenkomst mocht verwachten dat die niet aanwezig zijn.
Voorbeeld:
Als je een fiets koopt bij een handelszaak, mag je verwachten dat het trappers heeft.
Als de zaak niet beantwoordt aan de overeenkomst, dan is er sprake van non-conformiteit. Hetgeen wil zeggen dat het niet conform de verwachting is van de consument.
Artikel 18 lid 2 van boek 7 NBW behandeld de termijn waarmee de consument rekening moet houden als hij/zij actie wilt ondernemen, en geeft aan dat het mankement zich binnen 6 (zes) maanden nadat de zaak is geleverd moet openbaren, natuurlijk moet het de verkoper/handelaar toegerekend kunnen worden en niet te wijten zijn aan de consument zelf. De consument kan dus gezien het bovenstaande, individueel een actie ondernemen tegen de verkoper.
Tot slot
Er kan gesteld worden dat het NBW de consument een betere bescherming biedt bij een aankoop en betekent dit voor de verkopers dat zij zich ook aan deze regels moeten houden en transparant moeten zijn over hun aanbod en service. Als consumenten een probleem ervaren, wordt aangeraden eerst contact op te nemen met de verkoper.
In elk geval biedt het Nieuw Burgerlijk Wetboek een stevig fundament voor eerlijke handel en bescherming van consumenten. Het is belangrijk dat consumenten zich bewust zijn van hun rechten, zodat zij beter kunnen handelen bij problemen of geschillen. Verkopers en dienstverleners dienen zich aan de andere kant aan de regels te houden, zodat de markt eerlijk en transparant blijft.
Mr. Ferrik I. Terlaan
Vandaag
-
14:44
Simons in Para: Decentralisatie wordt speerpunt van nieuw beleid
-
12:47
Putin veroordeelt Amerikaanse aanval op Iran
-
10:51
Braziliaanse man overlijdt bij ATV-ongeval in Nassaugebied
-
10:20
Recht van de consument in Nieuw Burgerlijk Wetboek
-
08:18
Iran: Amerikaanse aanval maakt bredere vergeldingsacties legitiem
-
06:16
PL: President moet niet rancuneus doen over Javaans Nieuwjaar
-
05:04
Nog meer onweersbuien in aantocht
-
03:17
Straat van Hormuz inzet in olieconflict Iran-VS
-
01:29
Natio eindigt als laatste in poule A Concacaf Gold Cup
-
00:58
Democratie van onderop: een oplossing voor komende regering
-
00:00
Olieaanval in Iran zet wereld op scherp; VES: Voorkom paniek en prijsopdrijving in Suriname
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 877
- Geen juridische mist: VP-functie en lidmaatschap DNA sluiten elkaar uit
- Nationale Bloedbank krijgt forse donatie van Rotary Quota
- Man steekt ouderlijke woning in brand
- De stem van het volk!
- VHP betuigt medeleven aan NPS na overlijden van parlementariër Patricia Etnel
- Suriname: 'de tantes en ooms' als voedingsbodem voor corruptie
- Iran zweert vergelding na Amerikaanse luchtaanvallen: "Eeuwige gevolgen"
- Samenleving rouwt om Patricia Etnel
- Patricia Etnel is niet meer
- Aardig wat zon met onweersbuien in de middag
- Panama zet grondrechten opzij na rellen over pensioenwet
- Staatsolie: Minder regels, meer actie voor local content
- Trump: Als er geen vrede komt, slaan we opnieuw toe
- Nieuwe DNA komt nu zondag 29 juni bijeen; termijn loopt af
Eergisteren
- VS bombardeert Iraanse nucleaire sites
- Motorrijder zwaargewond door aanrijding op Afobakaweg; overlijdt in ziekenhuis
- Schoten gelost tijdens feest aan Cocobiacoweg
- KPS investeert in M.E. voor aanpak calamiteiten
- Auto beschoten aan Kleine Saramaccastraat
- Ruimtes STVS overhoop gehaald bij inbraak; niets meegenomen
- Arbeid als motor van onze ontwikkeling
- Luchtballoncrash in Brazilië eist minstens acht levens
- Parmessar: Regering-Santokhi laat financiële uitdagingen achter
- De Wil van het Lot
- Hassankhan en Boksteen pleiten voor hervorming verkiezingsproces
- Regen in de ochtend, droog in de nacht
- Internationale Yoga Dag: Een Oproep tot Eenheid en Gezondheid
- Boeroe-herdenking met fly-over, motorfietsen en nuchtere reflectie
- Nieuwe coalitie houdt koers vast ondanks druk rond vicepresidentschap