Recht van de consument in Nieuw Burgerlijk Wetboek
Eén van de opvallende aspecten hiervan is de verruiming van regelgeving rondom de consumentenkoop. Het oud BW bood dus reeds bescherming voor de consument, maar met de artikelen in het NBW wordt de bescherming van de consument versterkt.
De consument bestaat immers uit alle lagen in onze samenleving, waardoor dit mij gebiedt om de kernpunten van de nieuwe wetgeving met betrekking tot de consumentenkoop, zo simpel als mogelijk te houden, zodat de lezer die niet juridisch onderlegd is ook geïnformeerd is.
Het NBW volgt een vergelijkbare structuur met het Burgerlijk Wetboek van Nederland en is ook opgebouwd uit 8 afzonderlijke boeken, waardoor het in vergelijking met het oud Burgerlijk Wetboek naar mijn inzicht overzichtelijker en toegankelijker gemaakt is. De 8 boeken handelen over verschillende onderwerpen en sluiten waar nodig systematisch aan op elkaar.
In dit artikel wordt het accent voornamelijk gelegd op de boeken 6 en 7 van het NBW, omdat er in die boeken belangrijke wetsartikelen zijn vastgelegd over de consumentenkoop. In boek 7 van het NBW treffen we de artikelen aan die het consumentenrecht regelen, maar er zijn ook artikelen in boek 6 NBW, die van toepassing zijn op het consumentenrecht. Boek 7 NBW regelt onder andere de informatieplicht van de aanbieders, de rechten op garantie en het recht op ontbinding van een koop of overeenkomst. Het laatste houdt in dat de gemaakte afspraken tussen de consument en de verkoper teruggedraaid kunnen worden.
Artikel 17 lid 1 en 2 van het 7e boek schrijven het volgende voor:
1.De afgeleverde zaak moet aan de overeenkomst beantwoorden.
2.Een zaak beantwoordt niet aan de overeenkomst indien zij, mede gelet op de aard van de zaak en de mededelingen die de verkoper over de zaak heeft gedaan, niet de eigenschappen bezit die de koper op grond van de overeenkomst mocht verwachten. De koper mag verwachten dat de zaak de eigenschappen bezit die voor een normaal gebruik daarvan nodig zijn en waarvan hij de aanwezigheid niet behoefde te betwijfelen, alsmede de eigenschappen die nodig zijn voor een bijzonder gebruik dat bij de overeenkomst is voorzien.
Dit wetsartikel is een belangrijk fundament voor de bescherming van de consument en houdt simpelweg in dat de koper moet krijgen wat hij op basis van de overeenkomst mag verwachten. Ook wel conformiteit genoemd.
Wat betekent conformiteit in de zin van het NBW? Dit betekent dat de afgeleverde zaak moet beantwoorden aan de overeenkomst. Het moet dus de eigenschappen en kenmerken bevatten waarvan de koper op basis van de overeenkomst mocht verwachten dat die aanwezig zijn. Dit geldt tevens voor gebreken en mag de zaak ook geen gebreken hebben waarvan de koper op basis van de overeenkomst mocht verwachten dat die niet aanwezig zijn.
Voorbeeld:
Als je een fiets koopt bij een handelszaak, mag je verwachten dat het trappers heeft.
Als de zaak niet beantwoordt aan de overeenkomst, dan is er sprake van non-conformiteit. Hetgeen wil zeggen dat het niet conform de verwachting is van de consument.
Artikel 18 lid 2 van boek 7 NBW behandeld de termijn waarmee de consument rekening moet houden als hij/zij actie wilt ondernemen, en geeft aan dat het mankement zich binnen 6 (zes) maanden nadat de zaak is geleverd moet openbaren, natuurlijk moet het de verkoper/handelaar toegerekend kunnen worden en niet te wijten zijn aan de consument zelf. De consument kan dus gezien het bovenstaande, individueel een actie ondernemen tegen de verkoper.
Tot slot
Er kan gesteld worden dat het NBW de consument een betere bescherming biedt bij een aankoop en betekent dit voor de verkopers dat zij zich ook aan deze regels moeten houden en transparant moeten zijn over hun aanbod en service. Als consumenten een probleem ervaren, wordt aangeraden eerst contact op te nemen met de verkoper.
In elk geval biedt het Nieuw Burgerlijk Wetboek een stevig fundament voor eerlijke handel en bescherming van consumenten. Het is belangrijk dat consumenten zich bewust zijn van hun rechten, zodat zij beter kunnen handelen bij problemen of geschillen. Verkopers en dienstverleners dienen zich aan de andere kant aan de regels te houden, zodat de markt eerlijk en transparant blijft.
Mr. Ferrik I. Terlaan
Vandaag
Gisteren
- Suriname verkent lidmaatschap Ontwikkelingsbank CAF
- Visserijsector onder zware druk door illegale praktijken en hoge kosten
- Winkelier overvallen door drie gewapende criminelen
- Bronto Somohardjo: Generationele corruptie is het echte virus in Suriname
- Simons kondigt verscherpte voorwaarden aan voor gronduitgifte
- De Chinalco-controverse: tussen waarheid en gezag
- Suriname en Chili verdiepen economische en politieke samenwerking
- Ex-minister Kuldipsingh noemt uitspraken in DNA over dubbele salaris misleidend
- Advocaat vraagt vrijspraak voor doodslag; OM eist 10 jaar gevangenisstraf
- Zonnige vrijdag, het blijft droog
- Amerikaanse vliegdekschip nabij Venezuela: signaal van macht
- Column: De schuld van de boodschapper
- Staatsolie keurt commercieel veld voor gasontdekking Sloanea-1 in Blok 52 goed
Eergisteren
- Auto vliegt in brand tijdens reparatie aan Khiraweg
- Suriname wint groots (4-0) van El Salvador
- Beijings Olympische Parels: Het kloppend hart van stadions en symbolen
- Duizenden scholieren oefenen voor Surinaamse vlag Onafhankelijkheidsdag
- Telesur lanceert eigen streamingplatform 'Telesur Plus'
- CASAS start intensieve training voor luchtvaartveiligheid in Suriname
- Colombia: Petro staakt inlichtingenuitwisseling met VS
- Miljoenenfraude LVV; Ryan T. aangehouden
- CAS-tribunaal doet binnenkort uitspraak over Danilho Doekhi en Natio
- COP30: Inheemsen protesteren..'Ons land is niet te koop'
- Robert Vishnudatt: ik ben niet ondergedoken en niet veroordeeld
- Afwisselend weer, gedeeltelijk zonnig en regen
- Groeiende onrust bij FOLS : geduld leerkrachten raakt op
- Trump zet handtekening, einde langste shutdown Amerikaanse overheid
- Column: Voorrang aan het leven
- Zorgwekkende toename hiv-gevallen onder jongeren en kwetsbare groepen